FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GTE |
| Lat/Long: | 40-55-31.7400N 100-08-47.6500W 40-55.529000N 100-08.794167W 40.9254833,-100.1465694 (estimated) |
| Elevation: | 2558.8 ft. / 780 m (estimated) |
| Variation: | 08E (1985) |
| From city: | 1 mile E of GOTHENBURG, NE |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 69138 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OLU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3 at LXN (19 nm SE): | 121.025 (308-324-5975) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 132.7/226.675 (NORTH PLATTE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OZBr288/(7.3) | | COZAD VOR | | 109.00 | | 09E |
| LBFr094/28.2 | | NORTH PLATTE VOR/DME | | 117.40 | | 11E |
| CUZr204/39.4 | | CUSTER COUNTY VOR/DME | | 108.20 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 2599 x 50 ft. / 792 x 15 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 40-55.408388N | | 40-55.743703N |
| Longitude: | 100-09.074040W | | 100-08.723553W |
| Elevation: | 2556.0 ft. | | 2558.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 030 magnetic, 038 true | | 210 magnetic, 218 true |
| Displaced threshold: | 70 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 11 ft. other, 279 ft. from runway, 170 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear CTLG OBSTN FM DEP THR IS TWR 2157 FT OUT, 107 FT ABV, 514 FT R, CLNC SLP 20:1. | | 19 ft. road, 353 ft. from runway, 273 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 3300 x 150 ft. / 1006 x 46 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 40-55.724000N | | 40-55.260000N |
| Longitude: | 100-08.898333W | | 100-08.525333W |
| Elevation: | 2555.0 ft. | | 2555.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 149 true | | 321 magnetic, 329 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GOTHENBURG P.O. BOX 267 GOTHENBURG, NE 69138-0267 Phone (308) 529-2594 CHAIRMAN OF ARPT AUTH; ROGER TEDERMAN. |
| Manager: | GARY GREER P.O. BOX 267 GOTHENBURG, NE 69138-0267 Phone 308-529-2594 |
Additional Remarks
| - | RWY 14/32 NOT PLOWED WINTER MONTHS. |
| - | MIGRATORY BIRDS INVOF APRT SPRING AND FALL. |
| - | FOR CD CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 **CHANGED** | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 **CHANGED** | |
download (194KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (198KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (365KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCZD - Cozad Municipal Airport (7 nm SE)
KLXN - Jim Kelly Field Airport (19 nm SE)
47V - Curtis Municipal Airport (23 nm SW)
KLBF - North Platte Regional Airport/Lee Bird Field (27 nm NW)
KCSB - Cambridge Municipal Airport (37 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Gothenburg Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 10:51 |
| Sunrise | | 06:22 | | 11:22 |
| Sunset | | 20:52 | | 01:52 |
| Evening civil twilight | | 21:23 | | 02:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 07:04:36 |
| Local (UTC-5) | 17-May-2026 02:04:36 |
|
| METAR |
KLXN 19nm SE | 170655Z AUTO 14014G22KT 10SM CLR 17/13 A2958 RMK AO2 T01700130
|
KLBF 26nm NW | 170653Z AUTO 04008KT 10SM VCTS -RA FEW046 OVC110 15/12 A2961 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS RAB49 TSB11E27B28E43 SLP001 P0001 T01500122
|
KBBW 37nm NE | 170653Z AUTO 14015KT 10SM FEW090 SCT110 16/12 A2958 RMK AO2 LTG DSNT SE-W RAB30E53 SLP996 P0001 T01610122
|
KCSB 37nm S | 170655Z AUTO 09016G31KT 10SM OVC070 18/12 A2956 RMK AO2
|
|
| TAF |
KLBF 26nm NW | 170536Z 1706/1806 12009KT P6SM BKN120 FM170800 10008KT 6SM BR OVC015 FM171300 10014G23KT 4SM BR OVC007 FM171700 29007KT P6SM OVC015 FM171900 36015G24KT P6SM OVC020 FM180100 01012KT P6SM SCT100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|