FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HEF |
| Lat/Long: | 38-43-15.6890N 077-30-54.3770W 38-43.261483N 077-30.906283W 38.7210247,-77.5151047 (estimated) |
| Elevation: | 192.2 ft. / 58.6 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2000) |
| From city: | 28 miles WSW of WASHINGTON, DC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20110 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1964 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HEF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0630-2230 |
| Pattern altitude: | TPA - 1200 MSL SINGLE ENGINE & LGT TWIN ACFT; 1500 MSL MED TWIN & TURBOPROP ACFT; 1000 MSL HELICOPTER. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 16L; MALSF RWY 34R; REILS RWY 16R & 34L; HIRL RWY 16L/34R, MIRL RWY 16R/34L - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 133.1 |
| ATIS: | 125.175 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 703-361-6160 |
| MANASSAS GROUND: | 121.8 [0630-2230] |
| MANASSAS TOWER: | 133.1 360.75 [0630-2230] |
| POTOMAC APPROACH: | 128.525 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 128.525 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.2 120.2 ;WHEN HEF TWR CLSD |
| COATT STAR: | 128.525 |
| GABBE DP: | 128.525 |
| GIBBZ STAR: | 120.45 |
| HIICH DP: | 128.525 |
| HYPER STAR: | 133.0 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| TRSTN STAR: | 126.75 |
| WX AWOS-3 at HWY (12 nm SW): | 120.350 (540-788-4078) |
| WX ASOS at IAD (14 nm N): | 134.85 (571-250-7817) |
| WX AWOS-3 at RMN (20 nm S): | 126.325 (540-657-8283) |
| WX AWOS-3 at CJR (20 nm SW): | 119.325 (540-727-0523) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AMLr198/13.0 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| CSNr080/17.1 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| DCAr259/23.9 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| BRVr351/24.3 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| ADWr270/30.8 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| LDNr110/33.3 | | LINDEN VORTAC | | 114.30 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GEORGETOWN | | 245/22.2 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| OXONN | | 274/23.0 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| NAILR | | 059/24.3 | | 351 | | 10W | | MSQ | -- ... --.- |
| SHANNON | | 004/27.4 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 16L/34R
| Dimensions: | 6200 x 100 ft. / 1890 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 140.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16L | | RUNWAY 34R |
| Latitude: | 38-43.661935N | | 38-42.771970N |
| Longitude: | 077-31.126465W | | 077-30.486700W |
| Elevation: | 192.2 ft. | | 177.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 161 magnetic, 151 true | | 341 magnetic, 331 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/GS | | |
| Obstructions: | 55 ft. trees, 1822 ft. from runway, 358 ft. right of centerline, 29:1 slope to clear | | 63 ft. trees, 1794 ft. from runway, 329 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear |
Runway 16R/34L
| Dimensions: | 3715 x 75 ft. / 1132 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16R | | RUNWAY 34L |
| Latitude: | 38-43.602375N | | 38-43.069187N |
| Longitude: | 077-31.264473W | | 077-30.881035W |
| Elevation: | 185.7 ft. | | 175.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 161 magnetic, 151 true | | 341 magnetic, 331 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 64 ft. tree, 1782 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear | | 39 ft. trees, 849 ft. from runway, 10 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MANASSAS 10600 HARRY J. PARRISH BOULEVARD MANASSAS, VA 20110 Phone 703-361-1882 |
| Manager: | JUAN RIVERA 10600 HARRY J. PARRISH BOULEVARD MANASSAS, VA 20110 Phone 703-361-1882 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | HELICOPTER OPS OVER RESIDENTIAL AREAS BLW 1000 FT SHOULD BE AVOIDED; CTC AMGR 703-361-1882 FOR INFO. |
| - | US CUSTOMS AVBL MON-SUN 1000-0400Z. CALL COMMAND CENTER 703-661-2800 FOR APNTMT. 24 HR NOTICE RQRD. ALL WKEND FLIGHTS MUST BE ARNGD BFR 1700 LOCAL ON FRI BFR. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
| - | TRML APN FOR TSNT AND US CUST PRKG. |
| - | TWY B SAFETY AREA WID 44 FT LATERALLY EAST SIDE FM TWY E TO TWY G. |
| - | ARFF INDEX B SVCS AVBL 0700-1900 DAILY, PPR 48HRS FOR ARFF INDEX C OR STANDBY SVC OUTSIDE OPRG HRS. FEE FOR ADDNL SVC. CALL ARFF AT 703-587-6302. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| GIBBZ FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (518KB) |
| HYPER NINE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (383KB) |
| HYPER NINE (RNAV), CONT.2 | |
download (165KB) |
| PRIVO THREE | |
2 pages:
[1] [2] (266KB) |
| TIKEE FOUR (RNAV) | |
download (216KB) |
| TRSTN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (319KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 16L | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16L | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16R | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34L | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34R | |
download (219KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (152KB) |
Departure Procedures |
| ARSENAL FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (414KB) |
| GABBE THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (295KB) |
| HIICH TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (294KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHWY - Warrenton/Fauquier Airport (12 nm SW)
KIAD - Washington Dulles International Airport (14 nm N)
KDAA - Davison Army Airfield (16 nm E)
KNYG - Quantico Marine Corps Air Facility (Turner Field) (16 nm SE)
KRMN - Washington Executive/Stafford Regional Airport (20 nm S)
KCJR - Culpeper Regional Airport (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in May 2021
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Manassas Regional Airport/Harry P. Davis Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 09:51 |
| Sunrise | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunset | | 19:56 | | 23:56 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 00:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 21:46:40 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 17:46:40 |
|
| METAR |
| KHEF | 262056Z 35009KT 10SM OVC033 14/07 A3011 RMK AO2 SLP203 T01440067 55000 $
|
KHWY 12nm SW | 262135Z AUTO 35007KT 10SM OVC036 14/05 A3012 RMK AO2 T01420052
|
KIAD 13nm N | 262052Z 02009KT 10SM BKN031 BKN037 13/06 A3010 RMK AO2 SLP194 T01330061 58003 $
|
KDAA 16nm E | 262055Z AUTO 01003KT 10SM OVC032 14/06 A3008 RMK AO2 SLP189 T01430059 58002 $
|
KNYG 17nm SE | 262056Z AUTO 02008KT 7SM SCT032 OVC041 14/07 A3011 RMK AO2 SLP198 T01390067 53000 $
|
KRMN 20nm S | 262135Z AUTO 01006KT 10SM SCT033 OVC039 14/05 A3010 RMK AO2 T01400054
|
KCJR 20nm SW | 262135Z AUTO 04004KT 10SM OVC036 14/06 A3014 RMK AO2 T01410056
|
|
| TAF |
KIAD 13nm N | 261858Z 2619/2724 04012G18KT P6SM SCT029 BKN035 FM262200 05007G15KT P6SM SCT025 BKN035 FM270100 07004KT P6SM SCT035 FM270400 04003KT P6SM SKC FM270800 07002KT 6SM BR FEW010 FM271400 10007KT P6SM FEW060
|
KNYG 17nm SE | 261700Z 2615/2715 03010G18KT 9999 BKN030 QNH3004INS BECMG 2703/2705 VRB06KT 9999 SKC QNH3010INS LAST NO AMDS AFT 2619 NEXT 2709 AUTOMATED SENSOR METWATCH 2619 TIL 2712 TX14/2621Z TN08/2709Z COR 1708
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|