FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ISW |
| Lat/Long: | 44-21-37.2800N 089-50-20.5560W 44-21.621333N 089-50.342600W 44.3603556,-89.8390433 (estimated) |
| Elevation: | 1021.2 ft. / 311.3 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 1 mile S of WISCONSIN RAPIDS, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54494 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1959 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ISW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 02/20 PRESET TO LOW SS-SR, TO INCR INTST AND ACTVT REIL RWY 02 & 20; PAPI RWY 02, 20 & 30; MIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 126.575 (715-740-7476) |
| WX AWOS-3 at STE (17 nm NE): | 119.275 (715-344-5960) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 124.4/317.7(MOSINEE RCAG)
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:24 HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 44-21.201230N | | 44-22.052933N |
| Longitude: | 089-50.510607W | | 089-50.083492W |
| Elevation: | 1011.0 ft. | | 1021.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 021 magnetic, 020 true | | 201 magnetic, 200 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | SDF | | |
| Obstructions: | 15 ft. trees, 250 ft. from runway, 215 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear | | 68 ft. tree, 1560 ft. from runway, 330 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Runway 12/30
| Dimensions: | 3472 x 60 ft. / 1058 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.0 | | Double wheel: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 44-21.787490N | | 44-21.537765N |
| Longitude: | 089-50.651392W | | 089-49.935147W |
| Elevation: | 1020.3 ft. | | 1012.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 117 magnetic, 116 true | | 297 magnetic, 296 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 18/36
| Dimensions: | 2089 x 50 ft. / 637 x 15 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW METAL TRIANGLES. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 44-21.708935N | | 44-21.366148N |
| Longitude: | 089-50.562833W | | 089-50.526500W |
| Elevation: | 1015.0 ft. | | 1014.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 176 true | | 357 magnetic, 356 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WISCONSIN RAPIDS 3620 1ST STREET SOUTH WISCONSIN RAPIDS, WI 54495 Phone (715) 423-0330 ALSO VILLAGE OF PORT EDWARDS; TOWN OF GRAND RAPIDS, CITY OF NEKOOSA. |
| Manager: | JEREMY SICKLER 3620 1ST ST SOUTH WISCONSIN RAPIDS, WI 54494 Phone (715) 423-0330 AFT HRS SVC CALL 715-741-2114 |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHT ACFT OPRG ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 **CHANGED** | |
download (308KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 **CHANGED** | |
download (245KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (484KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSTE - Stevens Point Municipal Airport (17 nm NE)
KDAF - Necedah Airport (22 nm SW)
KMFI - Marshfield Municipal Airport (22 nm NW)
63C - Adams County Airport-Legion Field (24 nm S)
KCWA - Central Wisconsin Airport (26 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mark Consigny
Photo taken 05-Oct-2011
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alexander Field South Wood County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:55 | | 09:55 |
| Sunrise | | 05:29 | | 10:29 |
| Sunset | | 20:23 | | 01:23 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 01:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 20:53:39 |
| Local (UTC-5) | 19-May-2026 15:53:39 |
|
| METAR |
| KISW | 191954Z AUTO 32012KT 10SM BKN030 OVC035 15/08 A2998 RMK AO2 SLP151 T01500078
|
KSTE 17nm NE | 192035Z AUTO 28009G15KT 10SM SCT029 OVC037 15/07 A2998 RMK AO2 T01540074
|
|
| TAF |
KCWA 25nm N | 191720Z 1918/2018 28012G22KT P6SM BKN020 FM200000 30013G21KT P6SM BKN035 FM200100 30012G20KT P6SM BKN029 FM200200 31009G17KT P6SM BKN040 FM200700 33006KT P6SM SCT060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|