FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ANY |
| Lat/Long: | 37-09-35.6000N 098-04-46.3000W 37-09.593333N 098-04.771667W 37.1598889,-98.0795278 (estimated) |
| Elevation: | 1343.1 ft. / 409.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2010) |
| From city: | 3 miles NW of ANTHONY, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67003 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | LIRL RWY 18/36 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST AND ACTVT PAPI RWY 18 & 36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 119.575 (620-842-4345) |
| WICHITA APPROACH: | 126.7 |
| WICHITA DEPARTURE: | 126.7 |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL SELF SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 37-10.052647N | | 37-09.228502N |
| Longitude: | 098-04.741870W | | 098-04.745188W |
| Elevation: | 1343.0 ft. | | 1335.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 magnetic, 180 true | | 355 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 34 ft. tree, 894 ft. from runway, 20:1 slope to clear |
Runway 10/28
| Dimensions: | 2212 x 60 ft. / 674 x 18 m MOWED 300 FT WIDE. |
| Surface: | turf, in good condition SOFT AFTER RAIN. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 37-09.532487N | | 37-09.444315N |
| Longitude: | 098-05.055965W | | 098-04.614092W |
| Elevation: | 1329.6 ft. | | 1339.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 099 magnetic, 104 true | | 279 magnetic, 284 true |
| Markings: | none, in fair condition | | none, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 5 ft. trees, 111 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear | | 13 ft. road, 300 ft. from runway, 155 ft. left and right of centerline, 23:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ANTHONY 124 S BLUFF, P O BOX 504 ANTHONY, KS 67003 Phone 620-842-5434 |
| Manager: | CYNDRA KASTENS 124 S BLUFF, P O BOX 504 ANTHONY, KS 67003 Phone 620-842-5434 |
Additional Remarks
| - | TERMINAL BLDG ACCESS CODE 134. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC WICHITA APPCH AT 316-350-1520 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (188KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (199KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (353KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
8K2 - Harper Municipal Airport (7 nm N)
O53 - Medford Municipal Airport (27 nm SE)
9K8 - Kingman Airport/Clyde Cessna Field (31 nm N)
KEGT - Wellington Municipal Airport (34 nm E)
KAVK - Alva Regional Airport (37 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Von Rothenberger
Photo taken 03-Sep-2010
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Anthony Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:57 | | 10:57 |
| Sunrise | | 06:26 | | 11:26 |
| Sunset | | 20:32 | | 01:32 |
| Evening civil twilight | | 21:01 | | 02:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 04:35:00 |
| Local (UTC-5) | 14-May-2026 23:35:00 |
|
| METAR |
| KANY | 150415Z AUTO 18023G31KT 10SM CLR 27/17 A2971 RMK AO2 PK WND 19034/00
|
|
| TAF |
KICT 43nm NE | 142239Z 1423/1518 20024G34KT P6SM BKN150 FM150000 VRB25G40KT P6SM VCSH BKN100 FM150300 17017KT P6SM SCT200 FM150700 18010KT P6SM SCT150
|
KIAB 47nm NE | 150200Z 1502/1608 19020G30KT 9999 VCTS SCT100CB BKN150 OVC200 QNH2968INS BECMG 1503/1504 19020G30KT 9999 NSW SCT150 BKN200 QNH2971INS BECMG 1505/1506 17012G22KT 9999 SCT120 BKN210 WS020/21045KT QNH2967INS BECMG 1509/1510 17012KT 9999 FEW150 SCT200 QNH2970INS BECMG 1513/1514 18010G20KT 9999 FEW180 QNH2963INS BECMG 1522/1523 18015G25KT 9999 BKN150 QNH2964INS BECMG 1602/1603 17020G30KT 9999 VCTS BKN150CB OVC210 QNH2965INS TX32/1521Z TN20/1512Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|