FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CRG |
| Lat/Long: | 30-20-10.8000N 081-30-52.0000W 30-20.180000N 081-30.866667W 30.3363333,-81.5144444 (estimated) |
| Elevation: | 40.7 ft. / 12.4 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 8 miles E of JACKSONVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 32225 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | GAINESVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CRG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-2300, ALL SAT-SUN 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 32; REIL RWY 14 & 23; HIRL RWY 14/32, MIRL RWY 5/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 132.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 125.4 |
| WX ASOS: | 125.4 (904-646-4670) |
| CRAIG GROUND: | 121.8 [0600-2300 MON-FRI; 0700-2200 SAT-SUN] |
| CRAIG TOWER: | 132.1 269.525 [0600-2300 MON-FRI; 0700-2200 SAT-SUN] |
| JACKSONVILLE APPROACH: | 124.9 |
| JACKSONVILLE DEPARTURE: | 124.9 132.775 ;251-069 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.35 |
| ALCRN STAR: | 127.0 |
| WX AWOS-3 at NIP (10 nm SW): | 119.275 |
| WX ASOS at JAX (13 nm NW): | 125.85 (904-549-9655) |
| WX AWOS-3 at HEG (16 nm W): | 119.275 (904-741-2224) |
| WX AWOS-3 at FHB (17 nm N): | 118.075 (904-277-7323) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CRG at field | | CRAIG VORTAC | | 114.50 | | 03W |
| SGJr343/24.7 | | ST AUGUSTINE VOR/DME | | 109.40 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| REYNOLDS | | 026/23.4 | | 338 | | 07W | | RYD | .-. -.-- -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 4008 x 100 ft. / 1222 x 30 m RWY 14/32 HAS 150 FT STWYS BOTH ENDS. |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 34 /F/A/W/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-20.626955N | | 30-20.159225N |
| Longitude: | 081-31.137333W | | 081-30.598483W |
| Elevation: | 32.0 ft. | | 40.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 135 true | | 321 magnetic, 315 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 61 ft. trees, 2465 ft. from runway, 290 ft. left of centerline, 37:1 slope to clear | | 20 ft. brush, 1200 ft. from runway, 220 ft. right of centerline |
Runway 5/23
| Dimensions: | 4004 x 100 ft. / 1220 x 30 m RWY 05/23 HAS 150 FT STWYS BOTH ENDS. |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 31 /F/A/W/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 30-19.733500N | | 30-20.200500N |
| Longitude: | 081-31.136167W | | 081-30.597667W |
| Elevation: | 40.1 ft. | | 40.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 051 magnetic, 045 true | | 231 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 3.5 MILES ON FINAL DUE TO LRG TWRS LCTD ON EXTDD CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 8.0 DEGS LEFT AND RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 114 ft. tower, marked and lighted, 3030 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 36 ft. trees, 975 ft. from runway, 240 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JACKSONVILLE AVIATION AUTHORITY 14201 PECAN PARK ROAD JACKSONVILLE, FL 32218 Phone 904-741-2069 |
| Manager: | ROLF RIECHMANN 855-1 SAINT JOHNS BLUFF RD NORTH, SUITE 500 JACKSONVILLE, FL 32225-8388 Phone 904-741-5066 NOISE ABATEMENT COMPLAINTS 904-641-3606. |
Additional Remarks
| - | BIRDS PERIODICALLY ON OR NEAR THE ARPT INCREASING IN ACTIVITY DURING INCLEMENT WEATHER. |
| - | BANNER TOWING ON WEEKENDS & SPECIAL EVENTS. |
| - | VFR NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT, CALL AMGR 904-641-7666. WX PERMITTING, RY 05 PREFERRED FOR APCH, RY 32 PREFERRED FOR DEP. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | PAVEMENT ACCOMMODATES DESIGN GROUP II ACFT (UP TO 79 FT WINGSPAN) UP TO 60,000 LBS DUAL WHEEL LOADING. PPR FOR ACFT EXCEEDING THESE LTDS CTC AT 904-741-2020. |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP CTC ARPT OPS 904-741-2020. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ALCRN ONE (RNAV) | |
download (155KB) |
| HOTAR ONE (RNAV) | |
download (226KB) |
| MARQO THREE (RNAV) | |
download (172KB) |
| POGIE TWO | |
download (170KB) |
| QUBEN TWO (RNAV) | |
download (164KB) |
| TEBOW TWO (RNAV) | |
download (134KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 32 **CHANGED** | |
download (271KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (265KB) |
| VOR RWY 14 **CHANGED** | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (126KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (408KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNRB - Mayport Naval Station (Adm David L. McDonald Field) (6 nm NE)
KNIP - Jacksonville Naval Air Station (Towers Field) (10 nm SW)
KJAX - Jacksonville International Airport (13 nm NW)
KHEG - Herlong Recreational Airport (16 nm W)
KFHB - Fernandina Beach Municipal Airport (17 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rett Meador
Photo taken 04-Apr-2012
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Jacksonville Executive Airport at Craig that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 06:46 | | 10:46 |
| Sunset | | 20:01 | | 00:01 |
| Evening civil twilight | | 20:27 | | 00:27 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 06:37:11 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 02:37:11 |
|
| METAR |
| KCRG | 290553Z 14004KT 10SM CLR 18/17 A3004 RMK AO2 SLP171 T01830172 10228 20178 58014
|
KNRB 6nm NE | 290552Z AUTO 16004KT 10SM CLR 20/18 A3004 RMK AO2 SLP170 T02000183 10222 20200 58015
|
KNIP 11nm SW | 290553Z AUTO 12007KT 10SM CLR 20/18 A3004 RMK AO2 SLP169 T02000183 10233 20200 58012
|
KJAX 13nm NW | 290556Z 16004KT 10SM BKN250 19/17 A3002 RMK AO2 SLP167 T01890172 10233 20178 58016 $
|
KHEG 16nm W | 290615Z AUTO 14003KT 10SM BKN041 19/18 A3005 RMK AO2 TSNO
|
KFHB 17nm N | 290615Z AUTO 16005KT 10SM CLR 20/18 A3003 RMK AO2
|
KNEN 18nm W | 290553Z AUTO 13003KT 10SM CLR 18/17 A3004 RMK AO2 SLP236 T01830172 10239 20178 58013 $
|
|
| TAF |
| KCRG | 290528Z 2906/3006 VRB02KT P6SM FEW030 SCT150 BKN250 FM291300 22011KT P6SM FEW025 BKN150 BKN250 FM291800 21012G20KT P6SM SCT035 BKN250 FM300100 22008KT P6SM FEW050 BKN200
|
KNRB 6nm NE | 282300Z 2823/2923 16008KT 9999 FEW008 BKN250 QNH3003INS FM290200 VRB06KT 9999 FEW008 BKN250 QNH2996INS TEMPO 2908/2913 6000 BR SCT005 FM291600 19008KT 9999 FEW030 BKN250 QNH2982INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2905 TIL 2910 TX27/2918Z TN20/2911Z FN20073
|
KNIP 11nm SW | 282200Z 2823/2923 13009KT 9999 SCT030 BKN250 QNH3001INS FM290000 14009KT 9999 FEW060 SCT250 QNH3000INS FM290400 16006KT 9999 FEW060 BKN250 QNH2997INS FM291400 20011KT 9999 FEW030 BKN250 QNH2983INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 2903 TIL 2909 TX28/2920Z TN19/2911Z FN20115
|
KJAX 13nm NW | 290528Z 2906/3006 VRB02KT P6SM SCT150 BKN250 FM291300 22010KT P6SM FEW025 BKN120 BKN250 FM291800 23013G20KT P6SM SCT035 BKN250 FM300000 21007KT P6SM FEW050 BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|