FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GBR |
| Lat/Long: | 42-11-03.1710N 073-24-11.6660W 42-11.052850N 073-24.194433W 42.1842142,-73.4032406 (estimated) |
| Elevation: | 739.4 ft. / 225.4 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (1995) |
| From city: | 2 miles W of GREAT BARRINGTON, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01230 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BURLINGTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BTV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 11; LIRL RWY 11/29 - 121.6. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, AVCARD NOT ACPTD. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| ALBANY APPROACH: | 132.825 |
| ALBANY DEPARTURE: | 132.825 |
| WX AWOS-3 at 1B1 (15 nm NW): | 133.525 (518-828-2577) |
| WX ASOS at PSF (15 nm N): | 135.375 (413-499-3273) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CTRr265/21.2 | | CHESTER VOR/DME | | 115.10 | | 13W |
| PWLr031/26.4 | | PAWLING VOR/DME | | 114.30 | | 12W |
| BAFr287/30.6 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
| IGNr043/36.3 | | KINGSTON VOR/DME | | 117.60 | | 12W |
| ALBr165/38.1 | | ALBANY VORTAC | | 115.30 | | 13W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 2579 x 50 ft. / 786 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 42-11.076800N | | 42-11.028883N |
| Longitude: | 073-24.478067W | | 073-23.910783W |
| Elevation: | 739.4 ft. | | 733.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 110 magnetic, 096 true | | 290 magnetic, 276 true |
| Displaced threshold: | 170 ft. LGTD THR RELCTD 170 FT; 2409 FT OF RWY USBL FOR NGT OPS. | | 75 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 30 ft. trees, 425 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear | | 57 ft. trees, 1000 ft. from runway, 210 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear +15 FT ROAD IN PRIM SFC AREA. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | BERKSHIRE AVIATION ENTERPRISES LLC 70 EGREMONT PLAIN RD., 70 EGREMONT PLAIN RD. GREAT BARRINGTON, MA 01230 Phone 413-528-1010 |
| Manager: | JOSEPH SOLAN 70 EGREMONT PLAIN RD., 70 EGREMONT PLAIN RD. GREAT BARRINGTON, MA 01230 Phone 413-528-1010 |
Additional Remarks
| - | TGLS NA. |
| - | PRACTICE VFR GPS RWY 11 NA WHEN RWY 29 IS IN USE FOR STUDENT TFC. |
| - | FOR CD CTC ALBANY APCH AT 518-862-2299. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -19C. |
| - | COMPASS ROSE ADZY ONLY, NOT CRTFYD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (198KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (171KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (531KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1B1 - Columbia County Airport (15 nm NW)
KPSF - Pittsfield Municipal Airport (15 nm N)
20N - Kingston-Ulster Airport (28 nm SW)
4B0 - South Albany Airport (30 nm NW)
KBAF - Westfield-Barnes Regional Airport (31 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Noah Meyerowitz
Photo taken 23-Sep-2012
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Great Barrington Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunrise | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 19:22 | | 23:22 |
| Evening civil twilight | | 19:51 | | 23:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 20:09:06 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 16:09:06 |
|
| METAR |
KPSF 16nm N | 051954Z AUTO 31006KT 4SM BR OVC008 07/06 A2971 RMK AO2 SLP062 T00720061
|
KBAF 31nm E | 051953Z 19006KT 3SM -RA BR OVC003 09/09 A2970 RMK AO2 SLP062 P0001 T00940089
|
|
| TAF |
KPSF 16nm N | 051758Z 0518/0618 VRB03KT P6SM -RA SCT006 OVC070 TEMPO 0518/0520 2SM -RA BKN005 FM052200 30010G19KT P6SM SCT010 BKN025 FM060300 29014G23KT P6SM OVC020 PROB30 0603/0606 4SM -SHSN OVC010 FM061200 28015G26KT P6SM SCT040 BKN090
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|