FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GVL |
| Lat/Long: | 34-16-21.4550N 083-49-48.8140W 34-16.357583N 083-49.813567W 34.2726264,-83.8302261 (estimated) |
| Elevation: | 1276.9 ft. / 389.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1985) |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30501 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GVL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | DAYLIGHT HOURS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTVT MALSR RWY 05; HIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX ASOS: | 126.475 (770-532-4687) |
| ATLANTA APPROACH: | 132.475 ;0615-2200 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 132.475 ;0615-2200 |
| WX AWOS-3PT at JCA (15 nm SE): | 118.125 (706-387-6477) |
| WX AWOS-3PT at LZU (19 nm S): | PHONE 770-339-7753 |
| WX AWOS-3 at WDR (19 nm SE): | 118.575 (770-868-0642) |
| WX AWOS-3 at AJR (19 nm NE): | 119.175 (706-778-3675) |
- CD PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 134.8/307.9 (MOUNT OGLETHORPE RCAG) 2200-0615.
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA TRACON 0615-2200 ON FREQS 132.475/291.1 OTHER TIMES BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 127.5/316.05 (ATHENS RCAG).
- CD PRVDD BY GAINESVILLE RCO ON FREQ 122.5 0615-2200.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AHNr308/31.8 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| ODFr226/36.6 | | FOOTHILLS VOR/DME | | 113.40 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 334/23.5 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:24 HOUR SELF SERVICE FUEL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5496 x 100 ft. / 1675 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 34-16.024085N | | 34-16.707892N |
| Longitude: | 083-50.275757W | | 083-49.559718W |
| Elevation: | 1274.3 ft. | | 1237.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 044 magnetic, 041 true | | 224 magnetic, 221 true |
| Displaced threshold: | no | | 396 ft. |
| Declared distances: | TORA:5496 TODA:5496 ASDA:5370 LDA:5370 | | TORA:5496 TODA:5496 ASDA:5496 LDA:5100 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 23 ft. trees, 269 ft. from runway, 493 ft. left of centerline, 3:1 slope to clear | | 15 ft. trees, 279 ft. from runway, 479 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear BLDG 360 FT LEFT 0 FT - 80 FT FROM EOR. |
Runway 11/29
| Dimensions: | 4003 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 35.0 |
|
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 34-16.445275N | | 34-16.246787N |
| Longitude: | 083-50.049548W | | 083-49.291445W |
| Elevation: | 1272.8 ft. | | 1259.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 111 magnetic, 108 true | | 291 magnetic, 288 true |
| Displaced threshold: | 120 ft. | | 111 ft. |
| Declared distances: | TORA:4001 TODA:4001 ASDA:3881 LDA:3770 | | TORA:4001 TODA:4001 ASDA:3890 LDA:3770 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 42 ft. trees, 242 ft. from runway, 111 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear | | 42 ft. trees, 494 ft. from runway, 149 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GAINESVILLE P.O. BOX 2496 GAINESVILLE, GA 30501 Phone 770-535-6882 |
| Manager: | LISA POOLE PO BOX 2496 GAINESVILLE, GA 30503-2496 Phone 770-535-6882 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ALL RYS. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6131, WHEN ATCT CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOKRT THREE (RNAV) | |
download (186KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 05 | |
download (268KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (269KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (254KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (157KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KJCA - Jackson County Airport (15 nm SE)
KLZU - Gwinnett County Airport-Briscoe Field (19 nm S)
KWDR - Barrow County Airport (19 nm SE)
KAJR - Habersham County Airport (19 nm NE)
KCNI - Cherokee County Regional Airport (29 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by "aedelstein"
Photo taken 22-Apr-2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lee Gilmer Memorial Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:28 | | 10:28 |
| Sunset | | 20:36 | | 00:36 |
| Evening civil twilight | | 21:05 | | 01:05 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 00:02:27 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 20:02:27 |
|
| METAR |
| KGVL | 252353Z AUTO 14003KT 1 1/4SM RA BR SCT090 BKN110 22/21 A3011 RMK AO2 LTG DSNT E AND SE RAB18 SLP182 P0006 60031 T02220211 10272 20222 53007
|
KJCA 15nm SE | 252355Z AUTO 16009G15KT 3/4SM +TSRA BR BKN011 OVC030 21/20 A3011 RMK AO2 LTG DSNT E SE AND NW P0043 T02070204 10270 20203 402700197 60055
|
KLZU 19nm S | 252356Z 13003KT 8SM -RA SCT037 BKN046 A3007 RMK AO2 LTG DSNT NE AND E TSB10E32 SLPNO 6//// 50003 $
|
KWDR 19nm SE | 252355Z 5SM VCTSRA SCT075 SCT085 OVC110 20/20 A3010 RMK AO2 P0037 LTG DSNT N THRU SE
|
KAJR 19nm NE | 252355Z AUTO 15003KT 7SM -RA SCT003 BKN055 OVC110 22/22 A3010 RMK AO2 LTG DSNT NE AND E 60009 T02200215 10261 20220
|
|
| TAF |
KAHN 31nm SE | 251734Z 2518/2618 19004KT P6SM BKN015 BKN025 FM251900 20004KT P6SM -SHRA SCT025 BKN035 TEMPO 2520/2524 4SM TSRA BKN025CB FM260100 00000KT 5SM -SHRA BKN015 FM260300 00000KT 5SM BR BKN008 FM260700 00000KT 4SM BR BKN004 OVC008 FM261500 19004KT P6SM BKN008 BKN012
|
KPDK 33nm SW | 251734Z 2518/2618 18004KT P6SM BKN012 BKN040 FM251900 19005KT P6SM -SHRA SCT015 BKN035 TEMPO 2520/2524 4SM TSRA BKN025CB FM260300 00000KT 5SM BR BKN015 FM260700 00000KT 4SM BR BKN004 OVC007 FM261500 16006KT 6SM BR BKN008 OVC012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|