FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HMP |
| Lat/Long: | 33-23-23.6490N 084-19-51.7330W 33-23.394150N 084-19.862217W 33.3899025,-84.3310369 (estimated) |
| Elevation: | 881.9 ft. / 268.8 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2025) |
| From city: | 25 miles S of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30228 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 06 & 24; PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, ACFT PRKG FEE RQRD ON MAJOR RACE DAYS. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 124.825 (770-707-1719) |
| ATLANTA APPROACH: | 128.575 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 128.575 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.575 |
| WX AWOS-3 at 6A2 (10 nm S): | 119.750 (770-227-3934) |
| WX ASOS at FFC (12 nm W): | 118.525 (770-487-1610) |
| WX ASOS at ATL (16 nm N): | PHONE 404-559-5166 |
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PECAT | | 061/9.4 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
| COWETA COUNTY | | 070/20.8 | | 234 | | 03W | | EQQ | . --.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL 24 HR SELF-SERVE WITH CREDIT CARD. FUEL CALL OUT AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5509 x 100 ft. / 1679 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 91.0 | | Double wheel: | 118.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 33-23.130073N | | 33-23.658212N |
| Longitude: | 084-20.302628W | | 084-19.421753W |
| Elevation: | 852.0 ft. | | 881.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 060 magnetic, 054 true | | 240 magnetic, 234 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 68 ft. trees, 882 ft. from runway, 577 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear | | 69 ft. tree, 1538 ft. from runway, 558 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HENRY COUNTY 140 HENRY PARKWAY MCCONOUGH, GA 30253 Phone 770-288-6000 |
| Manager: | BRANDON WILLIAMS 474 SPEEDWAY BLVE HAMPTON, GA 30228 Phone (770) 288-7834 MAIN ARPT PHONE 770-288-7829. |
Additional Remarks
| A39-06/24 | PCR VALUE: 376/F/D/X/U |
| - | ACROBATIC TRNG & DMSTN AREA SW OF ARPT. |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ACFT OVNGT PRKG FEE. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA APCH AT 678-364-6131. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (205KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (212KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6A2 - Griffin-Spalding County Airport (10 nm S)
KFFC - Atlanta Regional Airport-Falcon Field (12 nm W)
KATL - Hartsfield/Jackson Atlanta International Airport (16 nm N)
KCCO - Newnan Coweta County Airport (22 nm W)
KFTY - Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field (25 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 03-Feb-2013
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Atlanta Speedway Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunrise | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:39 | | 00:39 |
| Evening civil twilight | | 21:08 | | 01:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 14:43:20 |
| Local (UTC-4) | 30-May-2026 10:43:20 |
|
| METAR |
| KHMP | 301415Z AUTO 27003KT 10SM BKN009 OVC014 23/21 A3000 RMK AO2 T02320213
|
K6A2 10nm S | 301415Z AUTO 30005KT 10SM BKN011 23/21 A2998 RMK AO2
|
KFFC 12nm W | 301353Z AUTO 26003KT 10SM BKN010 OVC014 23/21 A2997 RMK AO2 CIG 006V012 SLP143 T02280206
|
KATL 16nm N | 301352Z 28003KT 10SM BKN010 BKN085 24/21 A2996 RMK AO2 SLP137 CIG 009V013 T02390206 $
|
|
| TAF |
KATL 16nm N | 301356Z 3014/3118 29004KT P6SM BKN010 BKN100 FM301800 29004KT P6SM -SHRA BKN035 BKN100 PROB30 3019/3023 4SM -TSRA OVC025CB FM310100 33004KT P6SM SCT030 BKN070 FM310800 08004KT P6SM BKN008 FM311500 08010G20KT P6SM BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|