FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HMY |
| Lat/Long: | 35-01-35.0200N 097-13-53.8600W 35-01.583667N 097-13.897667W 35.0263944,-97.2316278 (estimated) |
| Elevation: | 1091.3 ft. / 332.6 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 4 miles E of LEXINGTON, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 73051 |
Heliport Operations
| Heliport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Activation date: | 12/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MLC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SEE REMARKS TUES - THURS 1130-0500Z++; MON & FRI 1130-2230Z++; SLCT WKENDS 1300-2200Z++; OTR TIMES - C405-595-8844. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 17/35; PERIMETER LGTS; H1 & H2; TWY LGTS - C572-247-7303. |
| Beacon: | white-green-yellow (heliport) ROTG BCN - 572-247-7303. |
Heliport Communications
| OKE CITY APPROACH: | 124.2 |
| OKE CITY DEPARTURE: | 124.2 |
| WX AWOS-3PT at OUN (18 nm NW): | 119.55 (405-325-7302) |
| WX AWOS-3 at PVJ (19 nm S): | 118.675 (405-238-4452) |
- MULDROW OPS (ADVSY SVS ONLY) - 139.425 227.200 46.90 (CTAF).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IRWr130/27.2 | | WILL ROGERS VORTAC | | 114.10 | | 07E |
| PWAr138/36.6 | | WILEY POST VOR/DME | | 113.40 | | 08E |
Heliport Services
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 2005 x 75 ft. / 611 x 23 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 35-01.749000N | | 35-01.418500N |
| Longitude: | 097-13.894983W | | 097-13.900167W |
| Elevation: | 1091.3 ft. | | 1089.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 100 ft. from runway | | 15 ft. road, 420 ft. from runway |
Helipad H1
| Dimensions: | 75 x 75 ft. / 23 x 23 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Operational restrictions: | DSGND NORTHPAD. |
| Latitude: | 35-01.664167N | | |
| Longitude: | 097-13.949000W | | |
| Elevation: | 1091.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 75 x 75 ft. / 23 x 23 m |
| Surface: | concrete, in fair condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Operational restrictions: | DSGND SOUTHPAD. |
| Latitude: | 35-01.525667N | | |
| Longitude: | 097-13.947667W | | |
| Elevation: | 1080.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Heliport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | OKLAHOMA ARMY NATIONAL GUARD HIGHWAY 39E & 144TH AVE LEXINGTON, OK 73051 Phone 405-217-8101 |
| Manager: | CYRUS HAINES HIGHWAY 39E & 144TH AVE LEXINGTON, OK 73051 Phone 572-247-7378 572-247-7378. |
Additional Remarks
| A30A-18 | RWY 18 OVERRUN (FORMERLY 17) MEASURES 73 FT EAST TO WEST AND 75 FT NORTH TO SOUTH. |
| A30A-36 | RWY 36 OVERRUN (FORMERLY 35) MEASURES 73 FT EAST TO WEST AND 75 FT NORTH TO SOUTH. |
| - | CTN: HEL PRKG RAMP HAS PERIMETER FENCE. |
| - | RSTD: PPR FOR TSNT FUEL, PRK & NGT OPS - D628-8101/C572-247-7303. |
| - | SERVICE: FLUID - SP OIL. |
| - | SERVICE: JASU - 1, AGPU F. |
| - | FOR CD CTC OKC CITY APCH AT 405-681-5683. |
| - | TSNT FUEL, PRKG, AND NGT OPS FONE 572-247-7303. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| COPTER RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (112KB) |
| COPTER RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (118KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (403KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1K4 - David Jay Perry Airport (14 nm NW)
KOUN - University of Oklahoma Westheimer Airport (18 nm NW)
KPVJ - Pauls Valley Municipal Airport (19 nm S)
KSNL - Shawnee Regional Airport (24 nm NE)
KTIK - Tinker Air Force Base (25 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 11:11 |
| Sunrise | | 06:38 | | 11:38 |
| Sunset | | 20:14 | | 01:14 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 01:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 11:44:31 |
| Local (UTC-5) | 02-May-2026 06:44:31 |
|
| METAR |
KOUN 16nm NW | 021130Z AUTO 16004KT 10SM SCT120 10/04 A3013 RMK AO2 T00980041
|
KPVJ 19nm S | 021135Z AUTO 00000KT 10SM CLR 07/06 A3017 RMK AO2 T00680061
|
|
| TAF |
KOUN 16nm NW | 020520Z 0206/0306 VRB04KT P6SM SCT250 FM030000 13006KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|