FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | OUN |
| Lat/Long: | 35-14-44.0000N 097-28-19.7000W 35-14.733333N 097-28.328333W 35.2455556,-97.4721389 (estimated) |
| Elevation: | 1181.7 ft. / 360.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2020) |
| From city: | 3 miles NW of NORMAN, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 73069 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1941 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OUN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MIRL RYS 03/21 & 18/36; REIL RY 36;MALSR RY 18 & MALS RY 03 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, SPL EVENT FEE FOR ALL ACFT THE DAY BEFORE AND DAY OF A UNIVERSITY HOME FOOTBALL GAME. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3PT: | 119.55 (405-325-7302) |
| WESTHEIMER GROUND: | 121.6 [0800-2200] |
| WESTHEIMER TOWER: | 118.0 [0800-2200] |
| OKE CITY APPROACH: | 120.45 |
| OKE CITY DEPARTURE: | 120.45 |
| BASTS RNAV STAR: | 124.6 |
| CCASH RNAV STAR: | 124.6 |
| DAWKS RNAV STAR: | 124.6 |
| FAKEY RNAV STAR: | 124.6 |
| JUDDG RNAV STAR: | 124.2 |
| KRMSN DP: | 120.45 ;SOUTH 133.6 ;NORTH |
| WAYMAN RNAV STAR: | 124.2 |
| WX ASOS at OKC (11 nm NW): | PHONE 405-674-4013 |
| WX ASOS at PWA (19 nm NW): | PHONE 405-798-2013 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IRWr128/9.5 | | WILL ROGERS VORTAC | | 114.10 | | 07E |
| PWAr146/19.3 | | WILEY POST VOR/DME | | 113.40 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5199 x 100 ft. / 1585 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 35-15.386387N | | 35-14.529492N |
| Longitude: | 097-28.386863W | | 097-28.380738W |
| Elevation: | 1181.6 ft. | | 1177.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 360 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 3/21
| Dimensions: | 4748 x 100 ft. / 1447 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 35-14.172888N | | 35-14.804358N |
| Longitude: | 097-28.547933W | | 097-27.984340W |
| Elevation: | 1175.2 ft. | | 1179.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 033 magnetic, 036 true | | 213 magnetic, 216 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | UNIV OF OKLAHOMA 1700 LEXINGTON AVE NORMAN, OK 73069 Phone 405-325-7233 |
| Manager: | LANCE LAMKIN 1700 LEXINGTON AVE, SUITE 212 NORMAN, OK 73069 Phone 405-325-7233 |
Additional Remarks
| - | 180 DEG TURNS PROHIBITED ON RWYS FOR ALL OTHER THAN SINGLE ENGINE LIGHT ACFT. |
| - | CTN: COYOTES & BIRDS ON & INVOF OF RWYS. |
| - | HIGH DENSITY STUDENT OPNS INVOF ARPT & 5 MILES SOUTH. |
| - | TPA FOR HELS 500 FT AGL; SINGLE ENGINE 1000 FT AGL; MULTI-ENGINE & JETS 1500 FT AGL. |
| - | FOR CD IFUN TO CTC TWR, CTC OKE CITY APCH AT 405-681-5683. |
| - | PPR RQRD ALL TSNT ACFT DAY BFR & DAY OF UNIVERSITY HOME FOOTBALL GAME AT 405-360-3900. |
| - | PILOTS CONDUCTING EFVS OPS; BE AWARE LED ALS IN USE RWY 03. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BASTS ONE (RNAV) | |
download (175KB) |
| CCASH ONE (RNAV) | |
download (177KB) |
| DAWKS ONE (RNAV) | |
download (178KB) |
| FAKEY ONE (RNAV) | |
download (114KB) |
| GULLI THREE | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
| JUDDG TWO (RNAV) | |
download (249KB) |
| WAYMN ONE (RNAV) | |
download (185KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 18 **CHANGED** | |
download (330KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 **CHANGED** | |
download (311KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (243KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (262KB) |
| LOC RWY 03 **CHANGED** | |
download (278KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (39KB) |
Departure Procedures |
| FUNNL THREE (RNAV) | |
download (205KB) |
| KRMSN FOUR (RNAV) | |
download (220KB) |
| MUDDE THREE (RNAV) | |
download (219KB) |
| OLGUY THREE (RNAV) | |
download (220KB) |
| RDHWK THREE (RNAV) | |
download (204KB) |
| SSYKO THREE (RNAV) | |
download (211KB) |
| STPHN THREE (RNAV) | |
download (210KB) |
| TEBRD THREE (RNAV) | |
download (207KB) |
| THRPE THREE (RNAV) | |
download (214KB) |
| TRUPR THREE (RNAV) | |
download (223KB) |
| WENDY THREE (RNAV) | |
download (222KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (186KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1K4 - David Jay Perry Airport (5 nm S)
KOKC - OKC Will Rogers International Airport (11 nm NW)
KTIK - Tinker Air Force Base (11 nm N)
KHMY - Muldrow Army Heliport (18 nm SE)
KPWA - Wiley Post Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Matthew Hopson
Photo taken from 3400 ft AGL
Do you have a better or more recent aerial photo of University of Oklahoma Westheimer Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:18 | | 11:18 |
| Sunrise | | 06:45 | | 11:45 |
| Sunset | | 20:10 | | 01:10 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 01:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 15:23:47 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 10:23:47 |
|
| METAR |
KOUN 2nm SE | 261445Z 14012KT 10SM SCT023 SCT029 BKN039 21/16 A2973
|
KOKC 10nm NW | 261452Z 16014G24KT 10SM FEW028 SCT036 BKN055 BKN250 22/16 A2974 RMK AO2 SLP058 T02170161 50001
|
KTIK 11nm NE | 261455Z AUTO 18010KT 10SM FEW024 SCT030 21/16 A2974 RMK AO2 LTG DSNT S SLP063 T02120164 50002 $
|
KPWA 19nm NW | 261453Z 16012G19KT 10SM CLR 22/16 A2973 RMK AO2 SLP056 T02220161 50001
|
|
| TAF |
KOUN 2nm SE | 261140Z 2612/2712 12008KT P6SM BKN050 TEMPO 2612/2616 BKN008 FM261600 16014G20KT P6SM SCT050 FM270300 18014G20KT P6SM SCT120 WS010/19050KT
|
KOKC 10nm NW | 261140Z 2612/2712 12010KT P6SM BKN050 TEMPO 2612/2616 BKN008 FM261600 16014G20KT P6SM SCT050 FM270300 18015G23KT P6SM SCT120 WS010/19050KT
|
KTIK 11nm NE | 260900Z 2609/2715 15009KT 9999 BKN030 QNH2969INS TEMPO 2609/2612 OVC005 BECMG 2615/2616 17010G20KT 9999 BKN015 QNH2959INS BECMG 2700/2701 16012KT 9999 SCT050 SCT100 QNH2958INS BECMG 2704/2705 18015G25KT 9999 SCT120 QNH2954INS WND 20010G20KT AFT 2714 TX30/2622Z TN18/2609Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|