FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | JMR |
| Lat/Long: | 45-53-30.8340N 093-16-22.6170W 45-53.513900N 093-16.376950W 45.8918983,-93.2729492 (estimated) |
| Elevation: | 1032.8 ft. / 314.8 m (surveyed) |
| Variation: | 00W (2020) |
| From city: | 1 mile NE of MORA, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 55051 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JMR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17 & 35; PAPI RWY 17 & 35 - CTAF. MIRL RWY 17/35 PRESET TO LOW INTST; TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 123.925 (320-679-1629) |
| WX AWOS-3 at 04W (18 nm NE): | 118.225 (320-384-6169) |
| WX AWOS-3 at ROS (18 nm SE): | 118.8 (320-358-3339) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNAEPOLIS ARTCC ON FREQS 121.05/235.775 (PRINCETON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| STCr055/38.8 | | ST CLOUD VOR/DME | | 112.10 | | 03E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BIG DOCTOR | | 277/38.1 | | 203 | | 01W | | BXR | -... -..- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL H24 WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 4794 x 75 ft. / 1461 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 45-53.742960N | | 45-52.962400N |
| Longitude: | 093-16.352062W | | 093-16.189380W |
| Elevation: | 998.4 ft. | | 1009.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 172 magnetic, 172 true | | 352 magnetic, 352 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 11/29
| Dimensions: | 3152 x 80 ft. / 961 x 24 m |
| Surface: | turf, in poor condition GRVL PATCHES AND BARE SPOTS. |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 45-53.873665N | | 45-53.644657N |
| Longitude: | 093-16.871683W | | 093-16.205498W |
| Elevation: | 1032.8 ft. | | 994.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 116 magnetic, 116 true | | 296 magnetic, 296 true |
| Markings: | NSTD, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MORA 101 LAKE STREET SOUTH MORA, MN 55051 Phone 320-679-1511 |
| Manager: | TIM SEVCIK 101 LAKE STREET SOUTH MORA, MN 55051 Phone 320-674-4997 EMAIL ADDRESS: JOE.KOHLGRAF@CITYOFMORA.COM (ALL LOWER CASE) |
Additional Remarks
| - | WATERFOWL INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHTS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 35 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (52KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (270KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
04W - Field of Dreams Airport (18 nm NE)
KROS - Rush City Regional Airport (18 nm SE)
KCBG - Cambridge Municipal Airport (20 nm S)
KPNM - Princeton Municipal Airport (24 nm SW)
KGTG - Grantsburg Municipal Airport (26 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-Jul-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Mora Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:56 | | 09:56 |
| Sunrise | | 05:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:48 | | 01:48 |
| Evening civil twilight | | 21:24 | | 02:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 14:19:37 |
| Local (UTC-5) | 25-May-2026 09:19:37 |
|
| METAR |
| KJMR | 251355Z AUTO 22006G14KT 10SM CLR 20/12 A2999 RMK AO2
|
K04W 18nm NE | 251355Z AUTO 22013G19KT 10SM CLR 21/13 A2997 RMK AO2
|
KROS 18nm SE | 251355Z AUTO 18010G14KT 160V220 10SM CLR 21/13 A2996 RMK AO2 T02100130
|
KCBG 20nm S | 251355Z AUTO 20011KT 10SM CLR 20/14 A2996 RMK AO2 T02050138
|
|
| TAF |
KSTC 38nm SW | 251122Z 2512/2612 14005KT P6SM SKC FM251400 20009KT P6SM SKC FM260600 VRB03KT P6SM SKC
|
KBRD 47nm NW | 251130Z 2512/2612 20007KT P6SM SKC FM251700 20008G16KT P6SM SCT150 FM260100 22005KT P6SM FEW150
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|