FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MQW |
| Lat/Long: | 32-05-49.1870N 082-52-45.8820W 32-05.819783N 082-52.764700W 32.0969964,-82.8794117 (estimated) |
| Elevation: | 202.1 ft. / 61.6 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1985) |
| From city: | 3 miles NE of MC RAE, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31037 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1968 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNND |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 21; PAPI RWYS 03 & 21, MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 120.000 (229-868-7472) |
| WX AWOS-3 at EZM (15 nm NW): | 119.425 (478-374-9979) |
| WX AWOS-3 at AZE (17 nm SE): | 119.125 ((912) 375-0650) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 127.575/269.025 (ALMA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DBNr190/28.1 | | DUBLIN VORTAC | | 113.10 | | 05W |
| VNAr102/32.2 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| EASTMAN | | 102/14.1 | | 366 | | 04W | | EZM | . --.. -- |
| ONYUN | | 262/30.5 | | 372 | | 06W | | UQN | ..- --.- -. |
| FITZGERALD | | 041/35.8 | | 362 | | 05W | | SUR | ... ..- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5001 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 32-05.439585N | | 32-06.199975N |
| Longitude: | 082-52.952282W | | 082-52.577108W |
| Elevation: | 201.9 ft. | | 192.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 026 magnetic, 023 true | | 206 magnetic, 203 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 53 ft. trees, 677 ft. from runway, 307 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear | | 66 ft. trees, 926 ft. from runway, 310 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TELFAIR-WHEELER AIRPORT AUTH P.O. BOX 192 MC RAE, GA 30411 Phone 229-315-1227 |
| Manager: | JIMMY RAY P.O. BOX 192 MCRAE, GA 31055 Phone 229-315-1227 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
| - | WEATHER DATA SOURCES: AWOS 3PT 120.000 (229) 868-7472 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (178KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (497KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEZM - Heart of Georgia Regional Airport (15 nm NW)
KAZE - Hazlehurst Airport (17 nm SE)
KVDI - Vidalia Regional Airport (26 nm E)
48A - Cochran Airport (27 nm NW)
KDBN - W H 'Bud' Barron Airport (29 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by F. Allen Kyzer
Photo taken 21-Oct-2009
from a C-182.
Do you have a better or more recent aerial photo of Telfair-Wheeler Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:05 | | 10:05 |
| Sunrise | | 06:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 21:46:51 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 17:46:51 |
|
| METAR |
| KMQW | 202135Z AUTO 18006KT 10SM BKN080 33/15 A3002 RMK AO2
|
KEZM 15nm NW | 202135Z AUTO 24003KT 10SM SCT070 SCT080 32/16 A3005 RMK AO2
|
KAZE 17nm SE | 202135Z AUTO 00000KT 10SM SCT070 32/15 A3002 RMK AO2 T03150150
|
|
| TAF |
KWRB 47nm NW | 201900Z 2019/2201 15006KT 9999 SCT040 QNH2999INS BECMG 2114/2115 16009KT 9999 BKN035 QNH3002INS BECMG 2117/2118 18009KT 9999 VCTS OVC060CB QNH2995INS TEMPO 2118/2123 VRB20G35KT 8000 -TSRA OVC050CB BECMG 2122/2123 12006KT 9999 NSW SCT070 BKN170 QNH2995INS TX32/2020Z TN21/2111Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|