FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | OKK |
| Lat/Long: | 40-31-39.5610N 086-03-35.0540W 40-31.659350N 086-03.584233W 40.5276558,-86.0597372 (estimated) |
| Elevation: | 832.2 ft. / 253.7 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2020) |
| From city: | 4 miles NE of KOKOMO, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 46901 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OKK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 23; REIL RWY 05, 14, & 32; PAPI RWY 05, 14, & 32; HIRL RWY 05/23; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 128.675 (765-452-3014) |
| GRISSOM APPROACH: | 121.05 |
| GRISSOM DEPARTURE: | 121.05 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.0 |
| WX AWOS-3 at MZZ (17 nm E): | 108.6 (765-674-1317) |
| WX AWOS-3P at GGP (18 nm NW): | 118.5 (574-737-7310) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 121.05 (REMOTED FROM GRISSOM) WHEN GRISSOM APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MZZr280/17.5 | | MARION VOR/DME | | 108.60 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6001 x 150 ft. / 1829 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 56.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 95.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-31.263600N | | 40-31.963182N |
| Longitude: | 086-04.158983W | | 086-03.244262W |
| Elevation: | 832.2 ft. | | 819.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 045 true | | 230 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | none CROPS 135 FT R & 320 FT L OF CL | | 53 ft. tree, 1080 ft. from runway, 625 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear CROPS 140 FT R OF CL |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4001 x 150 ft. / 1220 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 95.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 40-31.961780N | | 40-31.494753N |
| Longitude: | 086-03.712720W | | 086-03.103560W |
| Elevation: | 825.9 ft. | | 823.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 140 magnetic, 135 true | | 320 magnetic, 315 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.17 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.18 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | KOKOMO BOAC 3637 E COUNTY RD 400N KOKOMO, IN 46901 Phone 765-456-1742 |
| Manager: | SHAUN BAKER 3637 E COUNTY RD 400N KOKOMO, IN 46901 Phone 812-870-7734 |
Additional Remarks
| A58-32 | CROPS 155 FT L & 185 R OF CL |
| A58-14 | CROPS 170 FT R OF CL |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 23 **CHANGED** | |
download (234KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 **CHANGED** | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (231KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 **CHANGED** | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (239KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGUS - Grissom Air Reserve Base (8 nm NW)
I76 - Peru Municipal Airport (16 nm N)
KMZZ - Marion Municipal Airport - McKinney Field (17 nm E)
KGGP - Logansport/Cass County Airport (18 nm NW)
KIWH - Wabash Municipal Airport (18 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Kokomo Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunrise | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunset | | 21:00 | | 01:00 |
| Evening civil twilight | | 21:32 | | 01:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 21:01:42 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 17:01:42 |
|
| METAR |
| KOKK | 232056Z AUTO VRB03KT 10SM SCT018 OVC027 21/16 A3000 RMK AO2 SLP156 T02110161 55001 $
|
KGUS 8nm NW | 232010Z AUTO 33004KT 10SM BKN020 OVC027 20/16 A2996 RMK AO2 CIG 018V027 SLP146 TSNO $
|
KMZZ 17nm E | 232055Z AUTO 00000KT 10SM OVC024 18/14 A3000 RMK AO2 T01780139
|
KGGP 18nm NW | 232037Z AUTO 00000KT 10SM OVC021 21/16 A2999 RMK AO2
|
|
| TAF |
KGUS 8nm NW | 231804Z 2318/2419 30009KT 9999 OVC012 QNH2996INS BECMG 2319/2321 30009KT 9999 SCT020 BKN040 BKN250 QNH2997INS BECMG 2323/2324 VRB06KT 9999 BKN045 BKN250 QNH2998INS BECMG 2411/2412 20006KT 8000 -RA BKN020 OVC050 QNH3004INS BECMG 2415/2416 26009KT 8000 -RA VCTS BKN015CB OVC030 QNH3005INS TX21/2320Z TN15/2411Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|