FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | TOA |
| Lat/Long: | 33-48-12.1783N 118-20-22.5875W 33-48.202972N 118-20.376458W 33.8033829,-118.3396076 (estimated) |
| Elevation: | 103.2 ft. / 31.5 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1970) |
| From city: | 3 miles SW of TORRANCE, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 90505 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | HAWTHORNE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TOA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RY 29R - CTAF; MIRL RY 11L/29R SS-SR; MIRL RY 11R/29L 0600-2000; ACTVT HELIPAD PERIMETER LGTS - 24 HRS - CTAF. VASI RWY 29L OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, FOR LDG FEE SKED, CTC ARPT OR CHECK ARPT WEBSITE. MIL, PUB SAFETY, AND MED OPS SHALL BE EXEMPT FROM LDG FEES. |
Airport Communications
| CTAF: | 124.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 125.6 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 310-534-2847 |
| TORRANCE GROUND: | 120.9 [0700-2000] |
| TORRANCE TOWER: | 124.0 ;SOUTH 133.075 ;NORTH 257.8 [0700-2000] |
| SOCAL APPROACH: | 124.3 ;RWY 11L, 11R 127.2 ;RWY 29L/R |
| SOCAL DEPARTURE: | 124.3 ;RWY 29L, 29R 127.2 ;RWY 11L/R |
| HAWWC DP: | 127.2 ;RWY 11L/R 134.9 ;RWY 29L/R |
| IC: | 257.8 |
| WX AWOS-3PT at CPM (7 nm NE): | 127.150 (310-631-3022) |
| WX ASOS at HHR (7 nm N): | PHONE 310-973-8930 |
| WX ASOS at LAX (9 nm N): | PHONE 310-602-6051 |
| WX ASOS at LGB (9 nm E): | PHONE 562-247-0378 |
| WX ASOS at SMO (14 nm NW): | PHONE 310-309-5134 |
| WX ASOS at FUL (18 nm E): | PHONE 714-870-1372 |
- TWR SECTORIZATION IS BASED ON CENTER OF ARPT PARALLEL TO RY 11/29 CNTRLN.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LAXr134/9.0 | | LOS ANGELES VORTAC | | 113.60 | | 15E |
| SMOr140/13.7 | | SANTA MONICA VOR/DME | | 110.80 | | 15E |
| SLIr260/14.3 | | SEAL BEACH VORTAC | | 115.70 | | 15E |
| SXCr354/26.0 | | SANTA CATALINA VORTAC | | 114.15 | | 15E |
| VNYr148/26.3 | | VAN NUYS VOR/DME | | 113.10 | | 15E |
| ELBr270/31.3 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| POMr224/32.1 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| VTUr103/40.0 | | VENTURA VOR/DME | | 116.55 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL 0700-2000. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 11L/29R
| Dimensions: | 5001 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11L | | RUNWAY 29R |
| Latitude: | 33-48.483555N | | 33-47.970732N |
| Longitude: | 118-20.740110W | | 118-19.966660W |
| Elevation: | 83.0 ft. | | 96.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 114 magnetic, 128 true | | 294 magnetic, 308 true |
| Displaced threshold: | 541 ft. | | 540 ft. |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 690 ft. from runway, 14:1 slope to clear RWY 11L APCH RATIO TO DSPLCD THR 35:1; | | 22 ft. bldg, 475 ft. from runway, 530 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear +9 FT MALSR BLDG 190 FT FROM E OR 440 FT RIGHT. |
Runway 11R/29L
| Dimensions: | 3000 x 75 ft. / 914 x 23 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11R | | RUNWAY 29L |
| Latitude: | 33-48.316468N | | 33-48.008890N |
| Longitude: | 118-20.646902W | | 118-20.182938W |
| Elevation: | 96.3 ft. | | 103.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 114 magnetic, 128 true | | 294 magnetic, 308 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-box VASI on left (4.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 2 DEG RIGHT & 9 DEG LEFT OF RWY CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 26 ft. bldg, lighted, 1400 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 46:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 110 x 110 ft. / 34 x 34 m |
| Surface: | asphalt, in good condition FATO AND TLOF PAVED. |
| Runway edge lights: | PERI YELLOW PERIMETER LGTS. |
| Latitude: | 33-48.556333N | | |
| Longitude: | 118-20.739667W | | |
| Elevation: | 79.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF TORRANCE 3031 TORRANCE BLVD TORRANCE, CA 90503 Phone 310-784-7900 |
| Manager: | RAFAEL HERRERA CITY OF TORRANCE, 3301 AIRPORT DRIVE TORRANCE, CA 90505 Phone 310-784-7914 |
Additional Remarks
| - | NUMEROUS FLOCKS OF BIRDS ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | LNDG FAC IS FQTLY USED FOR MED AMBULANCE PURPOSES. |
| - | TSNT PRKG LCTD AT THE BASE OF THE ATCT. GREEN BOX WHITE T FOR SMALL ACFT; BLUE BOX WHITE T FOR JETS. |
| - | NO TGL OR STOP & GO OPS PMTD. NO LOW APCH OR FULL STOP TAXI-BACK PMTD BTN 1800-1000 MON-FRI. NO LOW APCH OR FULL STOP TAXI-BACK PMTD SAT, SUN BTN FRI 1800 & MON 1000, OR HOLS. ARPT CLSD TO DEP 2200-0700 WKDAYS & 2200-0800 WKENDS & HOLS. |
| - | NO MULTI-ENGINE SIMULATED ENGINE-OUT PROCS AUTH IN TFC PAT. RY 11R/29L CLSD 2000-0700. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA ALL QUADS. FOR NOISE ABATEMENT PROCS INFO CTC ARPT NOISE ABATEMENT (310) 784-7950. CERTAIN TBJT ACFT PERMLY EXCLDD. |
| - | AT TWYS HOTEL & CHARLIE OBS TWY HOLD LINES. ALL ACFT MUST HOLD BTN THE SET OF HOLD BARS FOR THE APCH ZONE FOR RWY 11R/29L. |
| - | BE ALERT TO PSNL & EQPT OPRG NEAR ALL RWYS AND TWYS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KAYOH EIGHT **CHANGED** | |
download (273KB) |
| TANDY SIX **NEW** | |
2 pages:
[1] [2] (322KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 29R | |
download (335KB) |
| RNAV (GPS) RWY 11L | |
download (268KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29R | |
download (297KB) |
| VOR RWY 11L | |
download (266KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (115KB) |
Departure Procedures |
| HAWWC THREE (RNAV) | |
download (164KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHHR - Jack Northrop Field/Hawthorne Municipal Airport (7 nm N)
KLAX - Los Angeles International Airport (9 nm N)
KLGB - Long Beach Airport (Daugherty Field) (9 nm E)
KSMO - Santa Monica Municipal Airport (14 nm NW)
KSLI - Los Alamitos Army Airfield (14 nm E)
KFUL - Fullerton Municipal Airport (18 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by www.focalflight.com
Photo taken 03-Jun-2020
looking west-northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Zamperini Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:44 | | 12:44 |
| Sunrise | | 06:11 | | 13:11 |
| Sunset | | 19:32 | | 02:32 |
| Evening civil twilight | | 19:58 | | 02:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 02:43:25 |
| Local (UTC-7) | 26-Apr-2026 19:43:25 |
|
| METAR |
KTOA 2nm SE | 270048Z 24014KT 10SM SCT048 17/09 A2997
|
KHHR 7nm N | 270153Z 26010KT 10SM SCT035 BKN045 17/08 A2997 RMK AO2 SLP147 T01670083
|
KLAX 8nm N | 270153Z 25012KT 10SM FEW028 FEW070 16/09 A2997 RMK AO2 SLP146 T01610089 $
|
KLGB 9nm E | 270153Z 26009KT 10SM SCT041 SCT050 17/07 A2996 RMK AO2 SLP145 T01670072 $
|
KSMO 14nm NW | 270151Z 22009G19KT 10SM CLR 16/07 A2996 RMK AO2 SLP144 T01610072
|
KSLI 15nm E | 270155Z AUTO 23014KT 8SM FEW050 17/08 A2993 RMK AO2 SLP138 T01680082
|
KFUL 18nm E | 270153Z AUTO 27007KT 10SM BKN046 OVC055 17/07 A2995 RMK AO2 SLP142 T01720067
|
|
| TAF |
KLAX 8nm N | 270201Z 2702/2806 27014KT P6SM FEW030 SCT060 FM270600 28008KT P6SM BKN060 FM271800 27014KT P6SM SCT060 FM272000 25015G22KT P6SM FEW060 FM280200 26014KT P6SM SKC
|
KLGB 9nm E | 270201Z 2702/2724 26012KT P6SM SCT050 FM270300 29008KT P6SM SCT050 FM270700 VRB03KT P6SM BKN050 FM271700 26008KT P6SM SCT050 FM271900 26010G18KT P6SM SCT050
|
KSMO 14nm NW | 261722Z 2618/2718 22008KT P6SM SCT060 FM262000 24012G20KT P6SM BKN060 FM270200 25008KT P6SM SCT060 FM270600 VRB03KT P6SM BKN060
|
KSLI 15nm E | 262100Z 2621/2803 22020KT 9999 FEW030 SCT060 SCT150 QNH2993INS BECMG 2707/2708 VRB06KT 9999 -SHRA BKN030 OVC045 QNH2998INS BECMG 2718/2719 VRB06KT 9999 NSW SCT040 BKN055 QNH3002INS TX18/2623Z TN13/2714Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|