FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HHR |
| Lat/Long: | 33-55-22.3000N 118-20-06.3000W 33-55.371667N 118-20.105000W 33.9228611,-118.3350833 (estimated) |
| Elevation: | 65.9 ft. / 20.1 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1985) |
| From city: | 1 mile E of HAWTHORNE, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 90250 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | HAWTHORNE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HHR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-F 0600-2200, ALL SAT 0600-2200, ALL SUN 0600-2200 |
| Pattern altitude: | 1165.9 ft. MSL TPA FOR TURBINE & HIGH PER ACFT 1600 (1534), LGT ACFT 1100 (1034), HELS 700 (634). |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MIRL RY 07/25 & ODALS RY 25 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Taxiway lights: | N EDGE OF N TWY UNLGTD; WEST 1000' OF SOUTH TWY UNLGTD. |
Airport Communications
| CTAF: | 121.1 |
| ATIS: | 118.4 |
| WX ASOS: | PHONE 310-973-8930 |
| HAWTHORNE GROUND: | 125.1 [0600-2200] |
| HAWTHORNE TOWER: | 121.1 257.8 [0600-2200] |
| SOCAL APPROACH: | 124.3 ;146-245 HHR 124.9 ;069-145 LAX 125.2 ;246-342 LAX 128.5 ;343-068 |
| SOCAL DEPARTURE: | 124.3 |
| EMMLN STAR: | 127.0 |
| IC: | 124.9 ;069-145 LAX |
| IRNMN STAR: | 124.5 |
| RYDRR STAR: | 124.5 |
| WX ASOS at LAX (4 nm W): | PHONE 310-602-6051 |
| WX AWOS-3PT at CPM (5 nm SE): | 127.150 (310-631-3022) |
| WX AWOS-3PT at TOA (7 nm S): | PHONE 310-534-2847 |
| WX ASOS at SMO (8 nm NW): | PHONE 310-392-6453 |
| WX ASOS at LGB (11 nm SE): | PHONE 562-247-0378 |
| WX ASOS at BUR (17 nm N): | PHONE 818-841-1384 |
| WX AWOS-3PT at EMT (18 nm NE): | 118.75 ((626) 444-1107) |
| WX ASOS at FUL (18 nm E): | PHONE 714-870-1372 |
| WX ASOS at VNY (19 nm NW): | PHONE 818-464-9794 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LAXr082/4.9 | | LOS ANGELES VORTAC | | 113.60 | | 15E |
| SMOr116/8.0 | | SANTA MONICA VOR/DME | | 110.80 | | 15E |
| SLIr286/16.3 | | SEAL BEACH VORTAC | | 115.70 | | 15E |
| VNYr142/19.6 | | VAN NUYS VOR/DME | | 113.10 | | 15E |
| POMr236/28.8 | | POMONA VORTAC | | 110.40 | | 15E |
| SXCr352/33.1 | | SANTA CATALINA VORTAC | | 114.15 | | 15E |
| ELBr282/33.6 | | EL TORO VOR/DME | | 117.20 | | 14E |
| VTUr093/37.4 | | VENTURA VOR/DME | | 116.55 | | 15E |
| FIMr119/37.6 | | FILLMORE VORTAC | | 112.50 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL FUEL AVBL 24 HRS SELF-SERVICE. JET A FUEL AVBL 0500-2200 M-F, 0600-2100 SAT, 0600-2200 SUN; AFTER HRS SVC CALL JET CENTER LOS ANGELES (310) 676-4673 OR HAWTHORNE HANGAR OPERATIONS (310) 644-0400. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 4884 x 100 ft. / 1489 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 | | Double tandem: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 33-55.348095N | | 33-55.393648N |
| Longitude: | 118-20.587365W | | 118-19.623055W |
| Elevation: | 65.9 ft. | | 60.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 073 magnetic, 087 true | | 253 magnetic, 267 true |
| Displaced threshold: | 905 ft. | | 460 ft. |
| Declared distances: | TORA:4884 TODA:4884 ASDA:4667 LDA:3762 | | TORA:4884 TODA:4884 ASDA:4654 LDA:4194 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on right (3.25 degrees glide path) | | 4-box VASI on right (3.50 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 13 ft. road, 200 ft. from runway LOC AT RY END. STREET AT 110 FT FROM RY END 07 +37 FT POLE 100 FT FROM E OR 250 FT RIGHT; +10 FT BLDG 100 FT FROM E OR 200 FT RIGHT. | | 23 ft. pole, lighted, 200 ft. from runway, 100 ft. right of centerline +8 FT BLAST FENCE LEFT AT 70 FT ON CNTRLN; +23 FT LGT STD AT 110 FT; STREET AT 110 FT FM RY END 25; 500 FT LEFT & RIGHT OF CNTRLN; +6 FT FENCE LEFT AT 105 FT FM EOR 500 FT LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HAWTHORNE CITY HALL, 4455 W 126 ST. HAWTHORNE, CA 90250 Phone 310-349-2900 |
| Manager: | GUIDO FERNANDEZ 12101 S.CRENSHAW BLVD, SUITE # 3 HAWTHORNE, CA 90250 Phone 310-349-1637 EMAIL: GFERNANDEZ@CITYOFHAWTHORNE.ORG |
Additional Remarks
| - | TGL, STOP AND GO LDG AND LOW APCH OPNS FOR ALL ACFT INCLG HELS LTD TO 1000-1700 DLY. |
| - | NO PAT OPNS, NO TAXI-BACK OPNS MON-FRI 2200-0800, SAT-SUN 2200-1000. |
| - | RWY 25 RUNUP SOUTH OF S TWY 900 FT WEST OF AER 25. |
| - | N TWY WEST OF E TWY DESIGNATED NON-MOVEMENT AREA. |
| - | FOR NOISE ABATEMENT INFO CTC ARPT SUPVR (310) 349-1637 OR 1636. |
| - | NO FRMN TKOFS AUTH. |
| - | RWY 25 TOUCH AND GO, STOP AND GO, AND INT TKOFS ARE REQSTD TO BE AIRBORNE BY D TWY. |
| - | HOVER WORK LTD TO N TWY BTN C AND D TWYS. |
| - | ALL PISTON ACFT MUST BE EQUIPPED WITH MUFFLER SYS. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC SOCAL APCH AT 800-448-3724. |
| - | NO FLD COND NOTAMS AVBL 2100-0500. |
| - | OBSTN PT 77: HNGRS, PLINES, BLDG-ANT ON RWY 07; POLES & TRML ON RWY 25. |
| - | BE ALERT TO 8 FT BLAST FENCE AER 25. |
| - | NUMEROUS FLOCKS OF BIRDS ON AND INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| EMMLN TWO | |
2 pages:
[1] [2] (411KB) |
| IRNMN TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (400KB) |
| RYDRR TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (408KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (283KB) |
| LOC RWY 25 | |
download (291KB) |
| VOR RWY 25 | |
download (268KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
Departure Procedures |
| SPACX TWO (RNAV) | |
download (199KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (350KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLAX - Los Angeles International Airport (4 nm W)
KTOA - Zamperini Field Airport (7 nm S)
KSMO - Santa Monica Municipal Airport (8 nm NW)
KLGB - Long Beach Airport (Daugherty Field) (11 nm SE)
KSLI - Los Alamitos Army Airfield (16 nm SE)
KBUR - Bob Hope Airport (17 nm N)
KEMT - San Gabriel Valley Airport (18 nm NE)
KFUL - Fullerton Municipal Airport (18 nm E)
KVNY - Van Nuys Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by focalflight.com
Photo taken 28-Apr-2015
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Jack Northrop Field/Hawthorne Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:18 | | 13:18 |
| Sunrise | | 06:43 | | 13:43 |
| Sunset | | 19:12 | | 02:12 |
| Evening civil twilight | | 19:37 | | 02:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 01:46:10 |
| Local (UTC-7) | 31-Mar-2026 18:46:10 |
|
| METAR |
| KHHR | 010053Z 29005KT 10SM FEW019 BKN035 OVC110 19/14 A2994 RMK AO2 SLP137 T01940144
|
KLAX 2nm W | 010053Z 30007KT 10SM FEW027 OVC120 18/14 A2994 RMK AO2 SLP136 T01830139 $
|
KSMO 8nm NW | 010051Z 20003KT 10SM OVC110 18/14 A2994 RMK AO2 SLP137 T01830139
|
KTOA 8nm S | 010055Z 28006KT 10SM BKN020 OVC038 18/16 A2994
|
KLGB 11nm SE | 010053Z 00000KT 10SM FEW075 BKN110 19/14 A2992 RMK AO2 SLP132 T01890144
|
KBUR 17nm N | 010053Z 24003KT 10SM FEW020 OVC110 18/13 A2995 RMK AO2 SLP131 T01830128 $
|
KSLI 18nm SE | 010055Z 27005KT 6SM HZ FEW020 SCT040 OVC120 20/14 A2989 RMK AO2A SLP125 T01990140
|
KFUL 18nm E | 010053Z 28004KT 10SM FEW038 SCT110 20/14 A2992 RMK AO2 SLP131 T02000144
|
KEMT 18nm NE | 010045Z 20006KT 10SM BKN030 20/14 A2996
|
KVNY 19nm NW | 010051Z 00000KT 10SM OVC100 18/13 A2993 RMK AO2 SLP130 T01830128
|
|
| TAF |
KLAX 2nm W | 312059Z 3121/0124 25012KT P6SM VCSH SCT025 OVC040 FM010800 25006KT P6SM OVC025 FM011000 VRB03KT P6SM BKN025 FM011800 25012KT P6SM SCT025 OVC050
|
KSMO 8nm NW | 311720Z 3118/0118 VRB03KT P6SM SCT030 OVC150 FM312100 22006KT P6SM VCSH SCT050 BKN100 FM010000 25008KT P6SM -SHRA SCT020 OVC100 FM010400 VRB03KT P6SM OVC050 FM011200 VRB03KT P6SM BKN025
|
KLGB 11nm SE | 311720Z 3118/0118 17008KT P6SM OVC025 FM312000 20006KT P6SM VCSH SCT025 OVC100 FM010000 24006KT P6SM VCSH OVC100 FM010700 VRB03KT P6SM OVC030 FM011100 VRB03KT P6SM OVC025
|
KBUR 17nm N | 010008Z 0100/0124 23008KT P6SM BKN040 OVC100 FM010600 VRB03KT P6SM SCT025 OVC050 FM010900 15004KT P6SM BKN025 FM011600 VRB03KT P6SM SCT025 OVC050 FM011900 17006KT P6SM SCT025 SCT250 FM012000 17012KT P6SM SCT025 SCT250
|
KSLI 18nm SE | 312100Z 3121/0203 20003KT 8000 -RA FEW010 BKN018 OVC025 QNH2995INS BECMG 0107/0108 00000KT 9999 NSW FEW055 SCT080 BKN100 OVC150 QNH2991INS BECMG 0110/0111 28003KT 9999 -RA SCT025 OVC040 QNH2993INS BECMG 0120/0121 25006KT 9999 NSW FEW025 SCT040 QNH3000INS TX19/0120Z TN15/0114Z
|
KVNY 19nm NW | 312100Z 3121/0118 22006KT P6SM VCSH SCT020 BKN030 FM010000 25006KT P6SM -SHRA SCT025 OVC100 FM010600 VRB03KT P6SM SCT025 OVC050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|