FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | MJX |
| Lat/Long: | 39-55-33.7500N 074-17-43.9250W 39-55.562500N 074-17.732083W 39.9260417,-74.2955347 (estimated) |
| Elevation: | 86 ft. / 26.2 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2015) |
| From city: | 5 miles SW of TOMS RIVER, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08731 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MJX (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV - MAR 0800-1700, APR - OCT 0800-2000 UNATNDD CHRISTMAS & NEW YEARS DAY. PREARRANGE FOR SVCS AFT HRS CALL 732-797-1077. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 06; REIL RWY 14, 32 & 24; PAPI RWY 06, 24, 14 & 32; HIRL RWY 06/24; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 119.875 (732-797-2542) |
| MC GUIRE APPROACH: | 126.475 |
| MC GUIRE DEPARTURE: | 126.475 |
| WAALK STAR: | 124.6 |
| WX AWOS-AV at N12 (10 nm NE): | 122.8 (732-363-6471) |
| WX AWOS-3PT at BLM (18 nm NE): | 121.625 (732-938-3330) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CYNr054/9.0 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| GXUr122/14.7 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| RBVr161/18.9 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| COLr206/24.0 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| ACYr035/31.0 | | ATLANTIC CITY VORTAC | | 117.15 | | 10W |
| ARDr135/34.3 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| VCNr063/38.8 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 177/7.4 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5950 x 100 ft. / 1814 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 45 /F/A/X/T | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 176.0 | | Double tandem: | 581.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 39-55.334177N | | 39-55.965910N |
| Longitude: | 074-18.029490W | | 074-17.056260W |
| Elevation: | 75.7 ft. | | 75.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 063 magnetic, 050 true | | 243 magnetic, 230 true |
| Displaced threshold: | no | | 115 ft. |
| Declared distances: | TORA:5950 TODA:5950 ASDA:5835 LDA:5835 | | TORA:5950 TODA:5950 ASDA:5950 LDA:5835 |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
Runway 14/32
| Dimensions: | 3599 x 75 ft. / 1097 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 35 /F/A/X/T | | Single wheel: | 94.0 | | Double wheel: | 150.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 39-55.601138N | | 39-55.234317N |
| Longitude: | 074-18.347252W | | 074-17.742370W |
| Elevation: | 86.0 ft. | | 75.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 128 true | | 321 magnetic, 308 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 100 x 100 ft. / 30 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Operational restrictions: | FATO 100X100 FT |
| Latitude: | 39-55.577000N | | |
| Longitude: | 074-17.835500W | | |
| Elevation: | 83.4 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF OCEAN 101 HOOPER AVENUE, PO BOX 2191 TOMS RIVER, NJ 08754-2191 Phone 732-929-2054 |
| Manager: | ANTHONY AGLIATA 129 HOOPER AVENUE, PO BOX 2191 TOMS RIVER, NJ 08754-2191 Phone (732) 929-2054 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MC GUIRE APCH AT 609-754-2767. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| WAALK TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (287KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 06 **CHANGED** | |
download (361KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (304KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (267KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNEL - Lakehurst Maxfield Field Airport (7 nm N)
N12 - Lakewood Airport (10 nm NE)
KWRI - McGuire Field (Joint Base Mc Guire Dix Lakehurst) Airport (15 nm W)
31E - Eagles Nest Airport (16 nm S)
KBLM - Monmouth Executive Airport (18 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Serena O’Sullivan
Photo taken 26-Feb-2018
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ocean County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunrise | | 06:42 | | 10:42 |
| Sunset | | 19:20 | | 23:20 |
| Evening civil twilight | | 19:47 | | 23:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 01:44:50 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 21:44:50 |
|
| METAR |
| KMJX | AWOS-3 119.875 732-244-4450
020056Z AUTO 06010G17KT 10SM FEW075 18/12 A3016 RMK AO2 SLP215 T01780117 $
|
KWRI 14nm W | 012355Z AUTO 04012KT 10SM FEW070 22/14 A3009 RMK AO2 SLP188 T02220135 10283 20216 53016 $
|
KBLM 17nm NE | AWOS-3 121.625 732-938-3330
020056Z AUTO 06015KT 10SM OVC030 17/15 A3018 RMK AO2 SLP219 T01720150
|
|
| TAF |
KWRI 14nm W | 011905Z 0119/0224 26010G15KT 9999 BKN050 BKN090 QNH3004INS BECMG 0200/0201 03010G20KT 6000 -SHRA VCTS BKN015CB OVC020 QNH3014INS TEMPO 0201/0206 03015G25KT 3200 TSRA BKN010CB OVC020 BECMG 0205/0206 07015G25KT 4800 -SHRA VCTS BKN008CB OVC010 QNH3019INS TEMPO 0206/0209 07020G30KT 3200 TSRA OVC008CB BECMG 0209/0210 06010G20KT 8000 BR BKN005 OVC008 520001 540105 QNH3024INS BECMG 0214/0215 06010G20KT 9999 NSW BKN005 OVC008 520001 540105 QNH3036INS TX28/0120Z TN08/0203Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|