FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PVG |
| Lat/Long: | 36-46-50.7533N 076-27-04.6093W 36-46.845888N 076-27.076822W 36.7807648,-76.4512804 (estimated) |
| Elevation: | 28 ft. / 8.5 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2000) |
| From city: | 7 miles SW of NORFOLK, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23321 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700 - 1900 |
| Pattern altitude: | TPA 677 FT AGL FOR HELICOPTERS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 02/20; HIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3PT: | 118.375 (757-465-2175) |
| NORFOLK APPROACH: | 118.9 125.2 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 118.9 125.2 |
| WX AWOS-3 at SFQ (9 nm SW): | 119.375 (757-934-3942) |
| WX AWOS-3 at CPK (9 nm SE): | 123.675 (757-204-4290) |
| WX ASOS at ORF (14 nm NE): | PHONE 276-200-0952 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ORFr248/13.8 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| ECGr344/34.1 | | ELIZABETH CITY VOR/DME | | 115.75 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 126/29.0 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
| WOODVILLE | | 357/31.9 | | 254 | | 10W | | LLW | .-.. .-.. .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5350 x 100 ft. / 1631 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 36-46.850430N | | 36-46.813307N |
| Longitude: | 076-27.728995W | | 076-26.633872W |
| Elevation: | 27.9 ft. | | 23.1 ft. |
| Traffic pattern: | right FIXED WING ACFT. | | left |
| Runway heading: | 102 magnetic, 092 true | | 282 magnetic, 272 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 44 ft. tree, 1429 ft. from runway, 201 ft. right of centerline, 27:1 slope to clear | | 50 ft. tree, 1109 ft. from runway, 278 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear BRUSH LCTD APRXLY 240 FT FM CNTRLN. |
Runway 2/20
| Dimensions: | 3525 x 70 ft. / 1074 x 21 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition RWY HAS NMRS CRACKS. TWYS SUPPORTING RWY HAVE NMRS CRACKS AND FOD POTENTIAL. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 36-46.580053N | | 36-47.154263N |
| Longitude: | 076-26.972608W | | 076-26.863460W |
| Elevation: | 21.2 ft. | | 19.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right FIXED WING ACFT. |
| Runway heading: | 019 magnetic, 009 true | | 199 magnetic, 189 true |
| Displaced threshold: | 898 ft. CLR SLP 16:1 TREE LCTD 1546 FT FM THR 208 FT RIGHT ON APCH. | | 928 ft. CLR SLP 17:1 TREE LCTD 1537 FT FM THR 212 FT R ON APCH. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. road, 244 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear APCH RATIO 94:1 TO DSPLCD THR (ROAD); APCH RATIO 22:1 TO DSPLCD THR FM 70 FT TREE 883 FT FM RWY END, 189 FT LEFT. | | 63 ft. trees, 629 ft. from runway, 144 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear APCH RATIO 22:1 TO DSPLCD THR CTLG OBST; APCH RATIO 21:1 TO DSPLCD THR FM 104 FT TREE 1505 FT FM RWY END, 108 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | VIRGINIA AVIATION ASSOCIATES, L.L.C 5172 W. MILITARY HWY, SUITE A CHESAPEAKE, VA 23321 Phone 757-465-0260 |
| Manager: | STEVE FOX 5172 W. MILITARY HWY CHESAPEAKE, VA 23321 Phone 757-465-0260 STEVEN I. FOX AUTH PSNAL TO MAKE CHGS 757-465-0260. |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | EXTENSIVE HELICOPTER TRAINING. |
| - | RWY 10/28 PREFERRED USE RWY. BE ALERT FOR MULTIPLE 1000 FT AGL TWRS 1.5 NM NW OF FLD. |
| - | FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) | |
download (179KB) |
| OUTLA ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 10 | |
download (272KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (183KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSFQ - Suffolk Executive Airport (9 nm SW)
KCPK - Chesapeake Regional Airport (9 nm SE)
KNGU - Norfolk Naval Station (Chambers Field) (12 nm NE)
KNHU - Norfolk Naval Station Airport (13 nm NE)
KORF - Norfolk International Airport (14 nm NE)
KLFI - Langley Air Force Base (19 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 07-Mar-2016
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Hampton Roads Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 09:27 |
| Sunrise | | 05:56 | | 09:56 |
| Sunset | | 20:08 | | 00:08 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 00:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 06:47:08 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 02:47:08 |
|
| METAR |
| KPVG | 190556Z AUTO 21007KT 10SM CLR 23/21 A3022 RMK AO2 SLP236 T02280206 10289 20228 50002 $
|
KSFQ 9nm SW | 190615Z AUTO 19006KT 10SM CLR 23/20 A3023 RMK AO2 T02270197
|
KCPK 9nm SE | 190615Z AUTO 20006KT 10SM CLR 22/19 A3023 RMK AO2 T02200192
|
KNGU 12nm NE | 190559Z 20010G20KT 10SM FEW060 SCT250 23/19 A3019 RMK AO2 SLP224 T02330194 10289 20233 50002 $
|
KORF 14nm NE | 190551Z 21011KT 10SM CLR 23/19 A3020 RMK AO2 SLP226 T02330194 10289 20233 58002
|
KNFE 16nm E | 190558Z AUTO VRB06KT 10SM CLR 23/20 A3022 RMK AO2 SLP235 T02280200 10278 20228 58001
|
KLFI 18nm N | 190555Z 19011KT 10SM CLR 25/19 A3019 RMK AO2A SLP229 T02460190 10298 20243 58001 $
|
|
| TAF |
KNGU 12nm NE | 182200Z 1823/1923 20010G19KT 9999 SCT060 QNH3015INS WND 140V230 BECMG 1908/1910 23010G17KT 9999 SKC QNH3020INS TX32/1920Z TN22/1907Z FN20079
|
KORF 14nm NE | 190520Z 1906/2006 20012KT P6SM SKC FM191700 21011G18KT P6SM SKC
|
KLFI 18nm N | 190100Z 1901/2007 18012G18KT 9999 SKC QNH3012INS BECMG 1904/1905 18015G20KT 9999 SKC QNH3015INS BECMG 1914/1915 21010G15KT 9999 SKC QNH3005INS TX32/1918Z TN24/1906Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|