FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SPG |
| Lat/Long: | 27-45-54.4110N 082-37-36.9830W 27-45.906850N 082-37.616383W 27.7651142,-82.6269397 (estimated) |
| Elevation: | 6.6 ft. / 2.0 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33701 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SPG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2100 |
| Pattern altitude: | 806.6 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 18/36 & RWY 07/25 - CTAF, REIL RWYS 7, 25, & 36 ACTVT WHEN MIRL ACTVT, REIL RWY 18 ONLY ACTVT ON STEP 3 MIRL, PAPI RWYS 07, 25, 18 & 36 OPERATE CONTINUOUSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 127.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX ASOS: | 118.875 (727-821-4334) |
| WHITTED GROUND: | 121.8 [0700-2100] |
| WHITTED TOWER: | 127.4 257.6 [0700-2100] |
| TAMPA APPROACH: | 119.65 ;EAST 125.3 ;WEST |
| TAMPA DEPARTURE: | 119.65 ;EAST 125.3 ;WEST |
| WX ASOS at PIE (9 nm N): | 134.5 (727-502-6385) |
| WX AWOS-3 at TPF (13 nm NE): | 118.925 (813-251-6824) |
| WX ASOS at TPA (14 nm N): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX AWOS-3P at CLW (15 nm NW): | 119.225 (727-462-6383) |
- FREQ 121.5 NOT MONITORED.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr165/9.1 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr356/21.7 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| LALr247/35.1 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 169/14.4 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A1 |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 3676 x 75 ft. / 1120 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /F/B/X/T | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 190.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 27-45.790660N | | 27-46.074572N |
| Longitude: | 082-38.017410W | | 082-37.414643W |
| Elevation: | 5.3 ft. | | 5.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 067 magnetic, 062 true | | 247 magnetic, 242 true |
| Displaced threshold: | 557 ft. | | 263 ft. |
| Declared distances: | TORA:3646 TODA:3646 ASDA:3376 LDA:2849 | | TORA:3180 TODA:3180 ASDA:3312 LDA:3042 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.31 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.90 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. bldg, 201 ft. from runway 19 FT BLAST FENCE AT RWY END, 15 FT STREET 5 FT FM RWY END, 24 FT BLDG 100 FT FM RWY END. | | 52 ft. boat, 1020 ft. from runway, 15:1 slope to clear RWY 25 APCH RATIO 25:1 FM DTHR. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 2864 x 75 ft. / 873 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 14 /F/A/X/T | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 190.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-46.110058N | | 27-45.637447N |
| Longitude: | 082-37.490172W | | 082-37.486775W |
| Elevation: | 5.3 ft. | | 4.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 185 magnetic, 180 true | | 005 magnetic, 360 true |
| Displaced threshold: | 190 ft. | | 115 ft. |
| Declared distances: | TORA:2864 TODA:2864 ASDA:2749 LDA:2559 | | TORA:2864 TODA:2864 ASDA:2674 LDA:2559 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. boat, marked and lighted, 1000 ft. from runway, 20:1 slope to clear RWY 18 APRCH SLP 29:1 TO DTHR. | | 37 ft. boat, 614 ft. from runway, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ST PETERSBURG 107 8TH AVENUE, S.E. ST PETERSBURG, FL 33701 Phone 727-892-5715 |
| Manager: | RICH LESNIAK ALBERT WHITTED AIRPORT, 107 8TH AVENUE SOUTHEAST ST PETERSBURG, FL 33701 Phone 727-893-7657 |
Additional Remarks
| A30A-25 | TGL NA. |
| A30A-36 | SHIP CHANNEL & OCEAN VESSELS IN APCH AREA. |
| - | +/- 100 FT LIT/UNLIT BOAT MASTS IN RWY 18, 25 & 36 APCH AREA. |
| - | EMERG HELI WITH ROTG BCN 1/2 MI W OF ARPT. |
| - | WHEN ATCT CLSD; FOR CD CTC TAMPA APCH - 813-878-2528. |
| - | BANNER TOWING E OF RWY 18/36. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT; GULLS ON RWY DURG INCLEMENT WX. |
| - | OCEAN VESSELS IN SHIP CHANNELS. |
| - | ALERT - HEAVY JET ACFT INVOF ARPT 1600 FT & ABV. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BANGZ TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (424KB) |
| BLFRG THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (302KB) |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (234KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (207KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (411KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMCF - MacDill Air Force Base (8 nm NE)
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (9 nm N)
KTPF - Peter O Knight Airport (13 nm NE)
KTPA - Tampa International Airport (14 nm N)
KCLW - Clearwater Executive Airport (15 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Richard Lesniak
Taken in April 2018
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Albert Whitted Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:31 | | 10:31 |
| Sunrise | | 06:55 | | 10:55 |
| Sunset | | 20:01 | | 00:01 |
| Evening civil twilight | | 20:26 | | 00:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 20:08:53 |
| Local (UTC-4) | 27-Apr-2026 16:08:53 |
|
| METAR |
| KSPG | 271953Z 00000KT 10SM FEW100 32/19 A2995 RMK AO2 SLP143 T03220189
|
KMCF 8nm NE | 271955Z AUTO 04006KT 10SM FEW070 32/16 A2996 RMK AO2 SLP148 T03160159 $
|
KPIE 10nm N | 271953Z AUTO 31007KT 10SM SCT040 32/22 A2997 RMK AO2 SLP148 T03220217
|
KTPF 13nm NE | 270715Z AUTO 31003KT 10SM FEW017 23/22 A2989 RMK AO2 T02250216
|
KTPA 13nm N | 271953Z 01008KT 340V040 10SM SCT070 33/15 A2997 RMK AO2 SLP148 T03280150
|
KCLW 15nm NW | 271955Z AUTO 33008G15KT BKN060 OVC095 28/18 A2998 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMCF 8nm NE | 271712Z 2717/2823 07010KT 9999 FEW020 SCT030 QNH2994INS TEMPO 2721/2724 35006KT VCSH BKN050 BECMG 2809/2810 07006KT 9999 SKC QNH3005INS BECMG 2818/2819 34006KT 9999 FEW070 QNH3000INS TX32/2719Z TN21/2810Z
|
KPIE 10nm N | 271736Z 2718/2818 04006KT P6SM FEW030 SCT250 FM280000 08010KT P6SM FEW250 FM281600 06006KT P6SM SKC
|
KTPA 13nm N | 271736Z 2718/2824 05006KT P6SM FEW030 SCT250 FM271900 03008G18KT P6SM SCT030 BKN250 FM280200 07008KT P6SM FEW030 FEW250 FM281700 26007KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|