FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HWY |
| Lat/Long: | 38-35-10.6270N 077-42-38.2710W 38-35.177117N 077-42.637850W 38.5862853,-77.7106308 (estimated) |
| Elevation: | 336.2 ft. / 102.5 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2005) |
| From city: | 12 miles SE of WARRENTON, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 22728 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DARK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT HIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 120.350 (540-788-4078) |
| POTOMAC APPROACH: | 128.525 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 128.525 |
| HYPER STAR: | 133.0 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| TRSTN STAR: | 126.75 |
| WX AWOS-3 at CJR (8 nm SW): | 119.325 (540-727-0523) |
| WX AWOS-3PT at HEF (12 nm NE): | PHONE 703-361-6160 |
| WX AWOS-3 at RMN (16 nm SE): | 126.325 (540-657-8283) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CSNr120/8.0 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| BRVr321/22.5 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| AMLr217/23.8 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| LDNr131/28.2 | | LINDEN VORTAC | | 114.30 | | 06W |
| DCAr252/35.6 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NAILR | | 059/12.1 | | 351 | | 10W | | MSQ | -- ... --.- |
| SHANNON | | 338/22.8 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
| OXONN | | 262/33.8 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 242/34.3 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| CAVERNS | | 110/36.3 | | 245 | | 09W | | LUA | .-.. ..- .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 15.0 | | Double wheel: | 70.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-35.487063N | | 38-34.867155N |
| Longitude: | 077-42.983353W | | 077-42.292412W |
| Elevation: | 313.2 ft. | | 336.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 139 true | | 329 magnetic, 319 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 87 ft. tree, 2398 ft. from runway, 756 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 92 ft. tree, 3187 ft. from runway, 268 ft. left of centerline, 32:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FAUQUIER COUNTY 10 HOTEL ST, SUITE 204 WARRENTON, VA 20186 Phone 540-422-8283 |
| Manager: | CHRIS BUTLER 1533 IRIS TRAIL, PO BOX 198 MIDLAND, VA 22728-0068 Phone 540-422-8283 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT OVER TOWN OF MIDLAND; CTC AMGR 540-422-8283. |
| - | RWY 15 PREF CALM WIND RWY. |
| - | AEROBATIC ACTIVITY ADJACENT TO WEST SIDE OF RWY 15/33. |
| - | AEROBATIC DEMO AREA WITHIN 2 NM SOUTH OF ARPT 3500 FT & BLW; 1000-2200; MAY - OCT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| HYPER NINE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (383KB) |
| HYPER NINE (RNAV), CONT.2 | |
download (165KB) |
| TIKEE FOUR (RNAV) | |
download (216KB) |
| TRSTN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (319KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| LOC/DME RWY 15 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (235KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCJR - Culpeper Regional Airport (8 nm SW)
KHEF - Manassas Regional Airport/Harry P. Davis Field (12 nm NE)
KRMN - Washington Executive/Stafford Regional Airport (16 nm SE)
KNYG - Quantico Marine Corps Air Facility (Turner Field) (20 nm E)
KEZF - Shannon Airport (23 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ken Peppard
Photo taken 02-Jun-2023
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Warrenton/Fauquier Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:43 | | 09:43 |
| Sunrise | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunset | | 20:03 | | 00:03 |
| Evening civil twilight | | 20:32 | | 00:32 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-May-2026 09:40:28 |
| Local (UTC-4) | 03-May-2026 05:40:28 |
|
| METAR |
| KHWY | 030915Z AUTO 31006KT 10SM SCT080 06/M02 A3000 RMK AO2 T00561016
|
KCJR 8nm SW | 030915Z AUTO 00000KT 10SM CLR 03/M01 A3002 RMK AO2 T00341010
|
KHEF 12nm NE | 030856Z AUTO 31009KT 10SM SCT080 05/00 A3000 RMK AO2 SLP165 T00500000 53010 $
|
KRMN 16nm SE | 030915Z AUTO 32003KT 10SM CLR 04/M01 A2999 RMK AO2 T00401014
|
|
| TAF |
KNYG 21nm E | 021500Z 0215/0315 35008KT 9999 SKC QNH2990INS BECMG 0218/0220 VRB06KT 9999 SCT050 BKN100 QNH2986INS BECMG 0302/0304 34010KT 9999 SCT050 QNH2992INS TX16/0221Z TN07/0311Z
|
KIAD 24nm NE | 030523Z 0306/0412 32007KT P6SM FEW070 SCT250 FM031300 32012G20KT P6SM FEW060 FM032300 29007KT P6SM FEW250 FM040300 20003KT P6SM FEW120 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|