FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BIV |
| Lat/Long: | 42-44-34.0000N 086-06-28.2000W 42-44.566667N 086-06.470000W 42.7427778,-86.1078333 (estimated) |
| Elevation: | 697.9 ft. / 212.7 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1995) |
| From city: | 2 miles S of HOLLAND, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49423 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-2200, ALL SAT-SUN 0700-2100 FOR ARPT ATNDNC & DURG EMERG CALL 616-392-7831. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST MALSR RWY 26; REIL RWY 08; PAPI RWY 08 & 26; HIRL RWY 08/26 - CTAF. HIRL RWY 08/26 PRESET LOW INTST. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX ASOS: | 119.025 (616-394-0190) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 133.825 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 133.825 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 123.95 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 128.5/273.525 (PULLMAN RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PMMr360/16.6 | | PULLMAN VOR/DME | | 112.10 | | 00E |
| VIOr268/27.0 | | VICTORY VOR/DME | | 115.95 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 6002 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 160.0 | | Double tandem: | 175.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 42-44.478777N | | 42-44.655228N |
| Longitude: | 086-07.129177W | | 086-05.810233W |
| Elevation: | 697.9 ft. | | 685.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 084 magnetic, 080 true | | 264 magnetic, 260 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 6 ft. tree, 280 ft. from runway, 494 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear | | 37 ft. tree, 1297 ft. from runway, 576 ft. left of centerline, 29:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF HOLLAND 60 GEURINK BLVD HOLLAND, MI 49423-7847 Phone 616-368-3023 |
| Manager: | MATTHEW NEYENS 60 GEURINK BLVD HOLLAND, MI 49423-7847 Phone 616-414-0726 CELL 248-410-1402. |
Additional Remarks
| - | RADIO CALL, "HOLLAND." |
| - | FOR CD WHEN GREAT LAKES APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 26 | |
download (222KB) |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (247KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (22KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (122KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
Z98 - Ottawa Executive Airport (9 nm NE)
35D - Padgham Field Airport (18 nm SE)
3GM - Grand Haven Memorial Airpark (18 nm N)
KLWA - South Haven Area Regional Airport (24 nm S)
KMKG - Muskegon County Airport (26 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kevin Jarchow, USCG Auxiliary Air
Photo taken 18-Oct-2015
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of West Michigan Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunrise | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunset | | 21:05 | | 01:05 |
| Evening civil twilight | | 21:38 | | 01:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 05:57:57 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 01:57:57 |
|
| METAR |
| KBIV | 210553Z AUTO 07006KT 10SM CLR 09/M02 A3030 RMK AO2 SLP261 T00941017 10128 20094 51006
|
|
| TAF |
KMKG 26nm N | 201732Z 2018/2118 34009KT P6SM SCT045 FM201900 31012G20KT P6SM FEW150 FM202200 35011KT P6SM SCT150 FM210200 02007KT P6SM BKN120 FM210600 06006KT P6SM BKN120
|
KGRR 27nm E | 201732Z 2018/2118 34008KT P6SM BKN045 FM202000 35008KT P6SM FEW050 FM210000 02009KT P6SM FEW150 FM210600 06008KT P6SM BKN120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|