FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CCR |
| Lat/Long: | 37-59-22.7640N 122-03-24.8480W 37-59.379400N 122-03.414133W 37.9896567,-122.0569022 (estimated) |
| Elevation: | 25.6 ft. / 7.8 m (surveyed) |
| Variation: | 13E (2020) |
| From city: | 1 mile W of CONCORD, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 94520 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | OAKLAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CCR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 19R 2200-0600; PAPI RWY 01L, 19R, & 32R - 119.7. REIL RWY 01L OFF WHEN ATCT CLSD. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | CLSD TO ACR OPNS WITH MORE THAN 30 PSGR SEATS EXC PPR; CALL AMGR (925) 681-4200. ARFF SVCS AVBL 24 HRS WITH PRIOR APVL FROM ARPT ADMIN. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.7 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 124.7 |
| WX ASOS: | PHONE 925-689-2077 |
| CONCORD GROUND: | 121.9 [0700-2200] |
| CONCORD TOWER: | 119.7 123.9 257.8 [0700-2200] |
| TRAVIS APPROACH: | 119.9 |
| TRAVIS DEPARTURE: | 119.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.025 |
| BMBER STAR: | 119.9 ;SOUTH 124.8 |
| EMERG: | 121.5 |
| IC: | 119.7 |
| WX ASOS at APC (17 nm NW): | PHONE 707-252-7916 |
| WX ASOS at OAK (18 nm SW): | PHONE 510-214-1776 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CCRr172/3.4 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
| OAKr010/17.7 | | OAKLAND VOR/DME | | 116.80 | | 17E |
| SGDr110/18.8 | | SCAGGS ISLAND VORTAC | | 112.10 | | 17E |
| SAUr053/23.5 | | SAUSALITO VOR/DME | | 116.20 | | 17E |
| SFOr017/26.8 | | SAN FRANCISCO VOR/DME | | 115.80 | | 17E |
| SACr204/36.2 | | SACRAMENTO VORTAC | | 115.20 | | 17E |
| SJCr336/37.3 | | SAN JOSE VOR/DME | | 114.10 | | 16E |
| OSIr360/37.4 | | WOODSIDE VOR/DME | | 113.90 | | 17E |
| PYEr081/38.7 | | POINT REYES VOR/DME | | 113.70 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 1L/19R
| Dimensions: | 5001 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 83.0 | | Double wheel: | 121.0 | | Double tandem: | 189.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1L | | RUNWAY 19R |
| Latitude: | 37-58.917230N | | 37-59.672700N |
| Longitude: | 122-03.679825W | | 122-03.264297W |
| Elevation: | 23.6 ft. | | 21.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right STD LEFT TFC WHEN ATCT CLSD. |
| Runway heading: | 011 magnetic, 024 true | | 191 magnetic, 204 true |
| Displaced threshold: | no | | 601 ft. |
| Declared distances: | TORA:4701 TODA:5001 ASDA:4401 LDA:4401 | | TORA:5001 TODA:5001 ASDA:5001 LDA:4401 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) PAPI DOES NOT PROVIDE OBSTRUCTION CLEARANCE BYD 4.0 NM FROM THR. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LDA/DME |
| Obstructions: | 58 ft. tree, 1480 ft. from runway, 550 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear RWY 01L CLOSE IN OBSTN +8 FT FENCE 110 FT FROM RWY END, 100 FT RT | | 44 ft. pole, 900 ft. from runway, 590 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear |
Runway 14L/32R
| Dimensions: | 4602 x 150 ft. / 1403 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 83.0 | | Double wheel: | 189.0 | | Double tandem: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14L | | RUNWAY 32R |
| Latitude: | 37-59.790885N | | 37-59.112172N |
| Longitude: | 122-03.531467W | | 122-03.104528W |
| Elevation: | 18.2 ft. | | 25.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 141 magnetic, 154 true | | 321 magnetic, 334 true |
| Displaced threshold: | 301 ft. | | 350 ft. |
| Declared distances: | TORA:4601 TODA:4601 ASDA:4001 LDA:3701 | | TORA:4601 TODA:5081 ASDA:4481 LDA:4131 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) PAPI DOES NOT PROVIDE OBSTRUCTION CLEARANCE BYD 4.0 NM FROM THR. |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 850 ft. from runway, 43:1 slope to clear APCH RATIO 50:1 TO DSPLCD THR. | | 32 ft. tree, 1335 ft. from runway, 225 ft. right of centerline, 35:1 slope to clear APCH RATIO 50:1 TO DSPLCD THR. |
Runway 14R/32L
| Dimensions: | 2798 x 75 ft. / 853 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 14 /F/B/W/T | | Single wheel: | 12.5 |
|
| Operational restrictions: | RWY 14R/32L NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. |
| RUNWAY 14R | | RUNWAY 32L |
| Latitude: | 37-59.754013N | | 37-59.341450N |
| Longitude: | 122-03.624712W | | 122-03.364970W |
| Elevation: | 17.1 ft. | | 22.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 154 true | | 321 magnetic, 334 true |
| Declared distances: | TORA:2799 TODA:2799 ASDA:2799 LDA:2799 | | TORA:2799 TODA:2799 ASDA:2799 LDA:2799 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 580 ft. from runway, 25:1 slope to clear LIGHT | | 46 ft. other, 1260 ft. from runway, 175 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear |
Runway 1R/19L
| Dimensions: | 2770 x 75 ft. / 844 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition RWY 01R/19L PAVEMENT HAS HIGH SEVERITY BLOCK CRACKING, LONGL AND TRANSVERSE CRACKING, PATCHING, AND WEATHERING. |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /F/B/W/U | | Single wheel: | 17.0 |
|
| Operational restrictions: | RWY 01R/19L NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. |
| RUNWAY 1R | | RUNWAY 19L |
| Latitude: | 37-59.032802N | | 37-59.451240N |
| Longitude: | 122-03.502907W | | 122-03.272613W |
| Elevation: | 23.5 ft. | | 21.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 011 magnetic, 024 true | | 191 magnetic, 204 true |
| Declared distances: | TORA:2770 TODA:2770 ASDA:2770 LDA:2770 | | TORA:2770 TODA:2770 ASDA:2770 LDA:2770 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 1675 ft. from runway, 150 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear | | 69 ft. tree, 2000 ft. from runway, 257 ft. left of centerline, 26:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CONTRA COSTA COUNTY 181 JOHN GLENN DR, SUITE 100 CONCORD, CA 94520 Phone 925-608-8000 |
| Manager: | GREG BAER 181 JOHN GLENN DR, SUITE 100 CONCORD, CA 94520 Phone 925-608-8000 |
Additional Remarks
| A39-01L/19R | PCR VALUE: 330/F/C/X/T |
| A39-14L/32R | PCR VALUE: 330/F/C/X/T |
| - | ARPT HAS NOISE ABATEMENT PROCS; CTC AMGR PRIOR TO ARR 925-608-8000. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT HEAVIEST CONCENTRATION NOV-MAR AND AFTER RAINSTORMS. |
| - | WHEN ATCT CLSD RYS 14L/32R; 14R/32L & 01R/19L CLSD. |
| - | NO TRAINING OPERATIONS MON-FRI 2200-0700; SAT SUN & HOL 2200-0800. |
| - | ARFF SVC AVBL UPON REQ WITH 24 HR NTC. |
| - | WHEN ATCT CLSD CALL TRAVIS APCH CTL (SUU) CLNC DEL 707-424-5111. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA PRACTICE NOISE ABATEMENT (FLY QUIET) PROCS. |
| - | ARPT SFC CONDS NOT MNT 2200-0700. |
| - | CONTRA COSTA CO SUPVRS OF ARPT OPS, BUCHANAN FLD AND BYRON ARPTS, OFC CTC NR 925-608-8000. |
| - | LNDG FEE FOR COML OPNS & TIE DOWN FEE FOR OVERNIGHT PARKING. |
| - | +8 FT FENCE 110 FT BYD RY 01L TODA DSTC OF 5010 AND +7 FT FENCE 210 FT BYD RY 14L TODA DSTC OF 4601 FT ALONG THE EXTDD RY CNTRL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BMBER ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (334KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 19R | |
download (272KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19R | |
download (272KB) |
| LDA RWY 19R | |
download (330KB) |
| VOR RWY 19R | |
download (305KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (142KB) |
Departure Procedures |
| BUCHANAN TWO | |
download (258KB) |
| BUCHANAN TWO | |
download (258KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAPC - Napa County Airport (17 nm NW)
KSUU - Travis Air Force Base (18 nm N)
KOAK - Oakland San Francisco Bay Airport (18 nm SW)
KHWD - Hayward Executive Airport (20 nm S)
O88 - Rio Vista Municipal Airport (21 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Srinath Nandakumar
Photo taken 08-Jul-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Buchanan Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:28 | | 13:28 |
| Sunrise | | 06:54 | | 13:54 |
| Sunset | | 19:30 | | 02:30 |
| Evening civil twilight | | 19:57 | | 02:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 03:14:57 |
| Local (UTC-7) | 01-Apr-2026 20:14:57 |
|
| METAR |
| KCCR | 020253Z 21009KT 10SM BKN030 OVC070 14/09 A2992 RMK AO2 SLP119 60000 T01440094 58002
|
KAPC 17nm NW | 020054Z 26008KT 10SM SCT022 OVC060 14/10 A2993 RMK AO2 SLP125 T01390100
|
KSUU 18nm N | 020255Z AUTO 22016KT 10SM CLR 13/10 A2988 RMK AO2 SLP125 60000 T01280098 50000 $
|
KOAK 19nm SW | 020253Z 19005KT 10SM FEW010 SCT024 OVC070 14/09 A2996 RMK AO2 SLP146 60000 T01440094 50000
|
KHWD 20nm S | 020254Z 22008KT 10SM OVC075 14/11 A2995 RMK AO2 RAE00 SLP151 P0000 60000 T01440106 50002
|
|
| TAF |
KAPC 17nm NW | 011724Z 0118/0218 21011KT P6SM VCSH SCT025 OVC050 FM020200 25015G20KT 6SM -SHRA BR OVC025 FM020700 26007KT P6SM SCT015 BKN050 FM021300 33003KT P6SM SCT025 BKN050
|
KSUU 18nm N | 012215Z 0122/0301 23015G25KT 9999 BKN025 BKN100 620905 QNH2988INS TEMPO 0203/0207 9000 -RA BKN007 OVC010 BECMG 0210/0211 VRB06KT 9999 FEW200 QNH3002INS TX17/0123Z TN06/0214Z
|
KOAK 19nm SW | 011724Z 0118/0224 22012KT P6SM VCSH BKN025 OVC060 FM012100 24017G22KT P6SM -SHRA BKN025 OVC050 FM020800 27015KT P6SM SCT025 BKN050 FM021200 29010KT P6SM BKN050 FM022100 26011KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|