FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CZL |
| Lat/Long: | 34-27-19.4490N 084-56-20.9590W 34-27.324150N 084-56.349317W 34.4554025,-84.9391553 (estimated) |
| Elevation: | 655.8 ft. / 199.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 3 miles S of CALHOUN, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30701 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-MAR 0800-1800, APR-OCT 0800-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. MIRL RWY 17/35 PRESET ON MED INTST DUSK - 2200, TO INCR INTST & ACTVT AFT 2200 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 119.975 (706-578-1205) |
| WX ASOS at RMG (13 nm SW): | 119.925 (706-204-9617) |
| WX AWOS-3PT at DNN (16 nm N): | 127.65 (706-278-7010) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 124.5/270.325 (GADSDEN RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr026/19.7 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 6034 x 100 ft. / 1839 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 15.0 | | Double wheel: | 100.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 34-27.810917N | | 34-26.837370N |
| Longitude: | 084-56.472455W | | 084-56.226193W |
| Elevation: | 638.6 ft. | | 655.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 168 true | | 353 magnetic, 348 true |
| Displaced threshold: | no | | 386 ft. |
| Declared distances: | TORA:6034 TODA:6034 ASDA:6034 LDA:6034 | | TORA:6034 TODA:6034 ASDA:6034 LDA:5648 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 21 ft. trees, 347 ft. from runway, 220 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear | | 97 ft. trees, 1752 ft. from runway, 420 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear APCH SLOPE 20:1 TO DSPLCD THLD, TREES 2172 FT OUT, 318 LEFT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CALHOUN-GORDON CO ARPT AUTH 1957 HWY 41 S CALHOUN, GA 30701 Phone 706-602-8000 |
| Manager: | DWIGHT ALBRITTON 1957 HWY 41 S CALHOUN, GA 30701 Phone 706-602-8000 |
Additional Remarks
| - | SELF-SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| - | DEER & WILDLIFE ON OR INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 **CHANGED** | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 **CHANGED** | |
download (196KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (158KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (489KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRMG - Richard B. Russell Regional Airport - J.H. Towers Field (13 nm SW)
KDNN - Dalton Municipal Airport (16 nm N)
KVPC - Cartersville Airport (20 nm S)
9A5 - Barwick Lafayette Airport (22 nm NW)
49A - Gilmer County Airport (23 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mary Gadd
Photo taken 02-Aug-2013
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Tom B David Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:57 | | 10:57 |
| Sunrise | | 07:22 | | 11:22 |
| Sunset | | 20:03 | | 00:03 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 00:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 06:08:17 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 02:08:17 |
|
| METAR |
| KCZL | 050555Z AUTO 21003KT M1/4SM RA FG OVC022 19/19 A3009 RMK AO2 P0005 VIS M1/4V5 10241 20192
|
KRMG 13nm SW | 050603Z AUTO 27006KT 2 1/2SM RA BR FEW005 BKN014 OVC027 18/18 A3008 RMK AO2 P0005 T01830178
|
KDNN 18nm NW | 050555Z AUTO 00000KT 5SM -RA BR FEW007 SCT012 BKN024 OVC095 19/19 A3010 RMK AO2 FEW V SCT P0000 T01890189
|
KVPC 20nm S | 050555Z AUTO 19003KT 10SM UP FEW040 BKN060 OVC075 19/19 A3010 RMK AO2
|
|
| TAF |
KRYY 31nm SE | 050527Z 0506/0606 22005KT P6SM -SHRA BKN040 OVC100 FM050900 25005KT P6SM -SHRA SCT008 OVC015 FM051300 29010KT 5SM SHRA BR BKN008 OVC015 FM051800 31010G18KT P6SM FEW035 BKN150 FM060200 34010G18KT P6SM SCT250
|
KCHA 37nm N | 050528Z 0506/0606 19008KT 6SM -SHRA BR OVC035 TEMPO 0506/0508 4SM SHRA BR OVC025 FM050800 24005KT 5SM -SHRA BR OVC015 FM051000 33006KT 5SM -RA BR SCT007 OVC015 FM051300 34006KT P6SM SCT015 BKN025 FM051500 34010KT P6SM SCT250
|
KMGE 39nm SE | 042104Z 0421/0603 20010G15KT 9999 VCTS SCT040CB BKN120 BKN200 QNH3008INS BECMG 0423/0424 20010G15KT 9999 VCSH BKN040 BKN090 OVC200 QNH3006INS BECMG 0503/0504 21009KT 8000 -SHRA BR SCT020 BKN030 OVC070 QNH3006INS BECMG 0506/0507 23010G15KT 6000 -SHRA BR BKN018 OVC025 QNH3003INS BECMG 0508/0509 25010G15KT 4800 -SHRA BR BKN008 OVC012 QNH3002INS BECMG 0510/0511 28015G20KT 4800 -SHRA BR VCTS BKN005CB OVC010 QNH3002INS BECMG 0511/0512 VRB15G20KT 4800 -TSRA BR OVC005CB QNH3002INS BECMG 0513/0514 31010G
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|