FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | EZI |
| Lat/Long: | 41-12-18.7000N 089-57-49.9000W 41-12.311667N 089-57.831667W 41.2051944,-89.9638611 (estimated) |
| Elevation: | 858 ft. / 261.5 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2015) |
| From city: | 3 miles SW of KEWANEE, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 61443 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IKK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1800, ALL SAT 0900-1700, ALL SUN 0900-1700 |
| Pattern altitude: | 1258 ft. MSL TPA: 400 FT AGL ULTRALIGHT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RY 09/27 PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT MIRL RY 01/19 & TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| QUAD CITY APPROACH: | 133.275 |
| QUAD CITY DEPARTURE: | 133.275 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC (ZAU) ON FREQS 118.75/377.05 (MOLINE RCAG) WHEN QUAD CITY APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MZVr098/31.2 | | MOLINE VOR/DME | | 114.40 | | 05E |
| PIAr342/32.4 | | PEORIA VORTAC | | 115.20 | | 04E |
| CVAr138/38.2 | | DAVENPORT VORTAC | | 113.80 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-12.245988N | | 41-12.231790N |
| Longitude: | 089-58.428632W | | 089-57.447698W |
| Elevation: | 853.8 ft. | | 856.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 093 magnetic, 091 true | | 273 magnetic, 271 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | pulsating/steady burning VASI on left (3.50 degrees glide path) RY 09 PVASI UNUSBL BYD 6 DEG LEFT AND RIGHT OF CNTRLN. | | pulsating/steady burning VASI on left (3.00 degrees glide path) RY 27 PVASI UNUSBL BYD 6 DEG LEFT AND RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 1/19
| Dimensions: | 3200 x 60 ft. / 975 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 41-12.156590N | | 41-12.673108N |
| Longitude: | 089-57.752145W | | 089-57.614733W |
| Elevation: | 855.1 ft. | | 837.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 013 magnetic, 011 true | | 193 magnetic, 191 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | KEWANEE AIRPORT AUTHORITY 3769 MIDLAND RD KEWANEE, IL 61443 Phone 309-853-8671 |
| Manager: | ROSS CARBIENER 3769 MIDLAND RD. KEWANEE, IL 61443 Phone 309-853-8671 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | HOSPITAL HELIPORT 1.2 NM NORTHEAST OF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | AUTOMATED WX ADZY AVBL ON CTAF - 4 MIC CLICKS TO ACTVT. 5 CLICKS IS ABBREIATED "WIND ONLY" |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (201KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (485KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGBG - Harrel W Timmons Galesburg Regional Airport (27 nm SW)
C75 - Marshall County Airport (28 nm SE)
KMLI - Quad Cities International Airport (29 nm NW)
3MY - Mount Hawley Auxiliary Airport (29 nm SE)
C66 - Monmouth Municipal Airport (34 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Greg Neaveill
Photo taken 09-Nov-2016
looking southeast
Do you have a better or more recent aerial photo of Kewanee Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 10:36 |
| Sunrise | | 06:05 | | 11:05 |
| Sunset | | 19:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 01:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 07:55:16 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 02:55:16 |
|
| METAR |
KGBG 27nm SW | 260735Z AUTO 10003KT 10SM CLR 09/06 A2999 RMK AO2 T00920062
|
KC75 29nm SE | 260735Z AUTO 10004KT 10SM CLR 07/04 A2998 RMK AO2 T00730042
|
KMLI 29nm NW | 260652Z AUTO 08006KT 10SM CLR 08/06 A2998 RMK AO2 SLP153 T00830056
|
KPIA 35nm S | 260654Z 09009KT 10SM CLR 10/06 A2998 RMK AO2 SLP150 T01000056
|
KSQI 35nm N | 260656Z AUTO 10003KT 10SM CLR 08/06 A3000 RMK AO2 SLP158 T00780061 $
|
KDVN 37nm NW | 260652Z AUTO 11008KT 10SM CLR 10/06 A2999 RMK AO2 SLP151 T01000061
|
KVYS 38nm E | 260735Z AUTO 08004KT 10SM CLR 08/05 A3000 RMK AO2 T00760049
|
KCWI 40nm NW | 260656Z AUTO 09006KT 10SM CLR 08/04 A3000 RMK AO2 SLP162 T00830044
|
|
| TAF |
KMLI 29nm NW | 260534Z 2606/2706 10007KT P6SM FEW250 FM261800 11010KT P6SM SCT200 FM270200 10014G22KT P6SM FEW060 SCT150
|
KPIA 35nm S | 260520Z 2606/2706 08006KT P6SM SCT250 FM261600 12007KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|