FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | HWY |
| Lat/Long: | 38-35-10.6270N 077-42-38.2710W 38-35.177117N 077-42.637850W 38.5862853,-77.7106308 (estimated) |
| Elevation: | 336.2 ft. / 102.5 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2005) |
| From city: | 12 miles SE of WARRENTON, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 22728 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DARK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT HIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 120.350 (540-788-4078) |
| POTOMAC APPROACH: | 128.525 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 128.525 |
| HYPER STAR: | 133.0 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| TRSTN STAR: | 126.75 |
| WX AWOS-3 at CJR (8 nm SW): | 119.325 (540-727-0523) |
| WX AWOS-3PT at HEF (12 nm NE): | PHONE 703-361-6160 |
| WX AWOS-3 at RMN (16 nm SE): | 126.325 (540-657-8283) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CSNr120/8.0 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| BRVr321/22.5 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| AMLr217/23.8 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| LDNr131/28.2 | | LINDEN VORTAC | | 114.30 | | 06W |
| DCAr252/35.6 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NAILR | | 059/12.1 | | 351 | | 10W | | MSQ | -- ... --.- |
| SHANNON | | 338/22.8 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
| OXONN | | 262/33.8 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 242/34.3 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| CAVERNS | | 110/36.3 | | 245 | | 09W | | LUA | .-.. ..- .- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 15.0 | | Double wheel: | 70.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-35.487063N | | 38-34.867155N |
| Longitude: | 077-42.983353W | | 077-42.292412W |
| Elevation: | 313.2 ft. | | 336.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 139 true | | 329 magnetic, 319 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 87 ft. tree, 2398 ft. from runway, 756 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 92 ft. tree, 3187 ft. from runway, 268 ft. left of centerline, 32:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FAUQUIER COUNTY 10 HOTEL ST, SUITE 204 WARRENTON, VA 20186 Phone 540-422-8283 |
| Manager: | CHRIS BUTLER 1533 IRIS TRAIL, PO BOX 198 MIDLAND, VA 22728-0068 Phone 540-422-8283 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT OVER TOWN OF MIDLAND; CTC AMGR 540-422-8283. |
| - | RWY 15 PREF CALM WIND RWY. |
| - | AEROBATIC ACTIVITY ADJACENT TO WEST SIDE OF RWY 15/33. |
| - | AEROBATIC DEMO AREA WITHIN 2 NM SOUTH OF ARPT 3500 FT & BLW; 1000-2200; MAY - OCT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| HYPER NINE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (383KB) |
| HYPER NINE (RNAV), CONT.2 | |
download (165KB) |
| TIKEE FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
download (220KB) |
| TRSTN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (318KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| LOC/DME RWY 15 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (234KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCJR - Culpeper Regional Airport (8 nm SW)
KHEF - Manassas Regional Airport/Harry P. Davis Field (12 nm NE)
KRMN - Washington Executive/Stafford Regional Airport (16 nm SE)
KNYG - Quantico Marine Corps Air Facility (Turner Field) (20 nm E)
KEZF - Shannon Airport (23 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ken Peppard
Photo taken 02-Jun-2023
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Warrenton/Fauquier Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:23 | | 09:23 |
| Sunrise | | 05:54 | | 09:54 |
| Sunset | | 20:21 | | 00:21 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 00:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 04:20:43 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 00:20:43 |
|
| METAR |
| KHWY | 230355Z AUTO 02004KT 10SM CLR 11/10 A3034 RMK AO2 T01120098
|
KCJR 8nm SW | 230355Z AUTO 00000KT 10SM BKN006 OVC033 11/10 A3035 RMK AO2 T01130100
|
KHEF 12nm NE | 230356Z AUTO 02007KT 10SM FEW008 OVC038 11/10 A3035 RMK AO2 RAE04 SLP282 P0000 T01110100 401500106 $
|
KRMN 16nm SE | 230355Z AUTO 36005KT 10SM -DZ SCT007 OVC031 12/10 A3033 RMK AO2 T01150098
|
|
| TAF |
KIAD 24nm NE | 222105Z 2221/2324 08008KT 3SM -RA OVC008 FM230400 08007KT 3SM -SHRA OVC007 FM230700 07007KT 5SM -RA OVC006
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|