FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ICT |
| Lat/Long: | 37-38-59.8290N 097-25-58.9540W 37-38.997150N 097-25.982567W 37.6499525,-97.4330428 (estimated) |
| Elevation: | 1332.6 ft. / 406.2 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2015) |
| From city: | 5 miles SW of WICHITA, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 67209 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1953 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ICT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 125.15 |
| WX ASOS: | PHONE 316-800-1006 |
| WICHITA GROUND: | 121.9 348.6 |
| WICHITA TOWER: | 118.2 257.8 |
| WICHITA APPROACH: | 125.5 ;270-009 BLW 5000 FT & BYD 20 126.7 ;191-009 134.85 ;010-190 269.1 ;E IAB BLW 5000 FT 290.275 ;010-190 325.8 ;270-009 BLW 5000 FT & BYD 20 353.5 ;191-009 327.1 |
| WICHITA DEPARTURE: | 126.7 ;191-009 134.85 ;010-190 290.275 ;010-190 353.5 ;191-009 327.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.7 |
| CLASS C: | 126.7 ;191-009 134.8 ;010-190 4000 FT & BLW 134.85 ;010-190 ABV 4000 FT 290.275 ;010-190 ABV 4000 FT 353.5 ;191-009 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 126.7 ;191-009 353.5 ;191-009 |
| RDR: | 317.425 |
| WX AWOS-3PT at BEC (11 nm E): | 119.45 (316-515-7116) |
| WX ASOS at AAO (12 nm NE): | 134.025 (316-636-2541) |
| WX AWOS-3P at 3AU (17 nm E): | 124.175 (316-733-6696) |
| WX AWOS-2 at 1K1 (17 nm NE): | 118.3 (316-530-6004) |
| WX AWOS-3P at EGT (20 nm S): | 118.875 (620-359-2156) |
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ICTr122/9.2 | | WICHITA VORTAC | | 113.80 | | 07E |
| HUTr127/31.6 | | HUTCHINSON VOR/DME | | 116.80 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PICHE | | 010/4.4 | | 332 | | 04E | | IC | .. -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 1L/19R
| Dimensions: | 10302 x 150 ft. / 3140 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 210.0 | | Double tandem: | 300.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1L | | RUNWAY 19R |
| Latitude: | 37-38.101075N | | 37-39.696105N |
| Longitude: | 097-26.759843W | | 097-26.029860W |
| Elevation: | 1312.5 ft. | | 1329.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 016 magnetic, 020 true | | 196 magnetic, 200 true |
| Declared distances: | TORA:10301 TODA:10301 ASDA:10301 LDA:10301 | | TORA:10301 TODA:10301 ASDA:10301 LDA:10301 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
Runway 1R/19L
| Dimensions: | 7302 x 150 ft. / 2226 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 125.0 | | Double wheel: | 240.0 | | Double tandem: | 400.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1R | | RUNWAY 19L |
| Latitude: | 37-38.565735N | | 37-39.696182N |
| Longitude: | 097-25.577160W | | 097-25.059413W |
| Elevation: | 1321.0 ft. | | 1319.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 016 magnetic, 020 true | | 196 magnetic, 200 true |
| Declared distances: | TORA:7302 TODA:7302 ASDA:7302 LDA:7302 | | TORA:7302 TODA:7302 ASDA:7302 LDA:7302 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, rollout | | touchdown, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
Runway 14/32
| Dimensions: | 6301 x 150 ft. / 1921 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 190.0 | | Double tandem: | 280.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 37-39.452700N | | 37-38.553560N |
| Longitude: | 097-26.404550W | | 097-25.751668W |
| Elevation: | 1332.1 ft. | | 1321.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 150 true | | 326 magnetic, 330 true |
| Declared distances: | TORA:6301 TODA:6301 ASDA:6301 LDA:6301 | | TORA:6301 TODA:6301 ASDA:6301 LDA:6301 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WICHITA AIRPORT AUTHORITY 2173 AIR CARGO ROAD WICHITA, KS 67209 Phone 316-946-4700 |
| Manager: | MR. JESSE ROMO, A.A.E. 2173 AIR CARGO ROAD WICHITA, KS 67209 Phone 316-946-4700 |
Additional Remarks
| A39-01L/19R | PCR VALUE: 700/R/B/W/T |
| A39-14/32 | PCR VALUE: 734/R/C/W/T |
| A39-01R/19L | PCR VALUE: 707/R/A/W/T |
| - | TWY H CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN MORE THAN 79. |
| - | TWY L AND L1 CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN MORE THAN 118. |
| - | TWY P CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN MORE THAN 79. |
| - | AIR CARGO RAMP CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 148 FT. |
| - | ACFT PARKING BAS CONTACT 132.00 FOR PARKING INSTRUCTIONS PRIOR TO EXITING TWY L1. |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SERVICE (ADCUS) AVBL. |
| - | AIRCRAFT ENGINE RUNS ABOVE IDLE NOT APPROVED ON AIRCRAFT PARKING RAMPS. |
| - | PPR REQUIRED FOR ACFT CARRYING CLASS 1DIVISION 1.1, 1.2 OR 1.3 EXPLOSIVES AS DEFINED BY 49 CFR 173.50 OR AS AMENDED. |
| - | MIGRATORY BIRDS ON AND IN VICINITY OF ARPT, ALL QUADS. |
| - | ATTENDED CONTINUOUSLY. |
| - | ATCT HAS LTD VIS OF TRML GATES 1 THRU 8, TWY H, AND CUSTOMS PRKG RAMP. |
| - | CALL FOR GATE PUSHBACK NOT REQUIRED. |
| - | TWYS F, G, H, J, P AND ALL ACFT PARKING RAMPS ARE NONMOVEMENT AREAS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 01L | |
download (218KB) |
| ILS OR LOC RWY 01R | |
download (239KB) |
| ILS OR LOC RWY 19L | |
download (283KB) |
| ILS OR LOC RWY 19R | |
download (273KB) |
| ILS RWY 01L (SA CAT I) | |
download (191KB) |
| ILS RWY 01L (CAT II) | |
download (179KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 01L | |
download (218KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 14 | |
download (222KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 19L | |
download (248KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 19R | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 01R | |
download (265KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 01L | |
download (262KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 14 | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 19L | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 19R | |
download (249KB) |
| VOR RWY 14 | |
download (203KB) |
| NDB RWY 01R | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIAB - Mc Connell Air Force Base (8 nm E)
KCEA - Cessna Aircraft Field Airport (9 nm E)
KBEC - Beech Factory Airport (11 nm E)
KAAO - Colonel James Jabara Airport (12 nm NE)
K50 - Cook Airfield (13 nm E)
3AU - Augusta Municipal Airport (17 nm E)
1K1 - Lloyd Stearman Field Airport (17 nm NE)
KEGT - Wellington Municipal Airport (20 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 09-Oct-2015
looking north from 4,000’ altitude.
Do you have a better or more recent aerial photo of Wichita Dwight D Eisenhower National Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:47 | | 11:47 |
| Sunrise | | 07:13 | | 12:13 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 01:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 04:16:27 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 23:16:27 |
|
| METAR |
| KICT | 040353Z 02012KT 10SM FEW065 BKN130 OVC250 11/05 A3003 RMK AO2 SLP161 T01060050
|
KIAB 8nm E | 040355Z AUTO 05010KT 10SM CLR 11/05 A3001 RMK AO2 LTG DSNT E SLP159 T01070052 PWINO $
|
KBEC 11nm E | 040355Z AUTO 36009KT 10SM CLR 10/05 A3003 RMK AO2 LTG DSNT E AND S T00950049
|
KAAO 12nm NE | 040354Z AUTO 36007KT 10SM CLR 09/05 A3003 RMK AO2 SLP166 T00890050
|
K3AU 17nm E | 040355Z AUTO 35011G16KT 10SM SCT085 10/02 A3003 RMK AO2
|
KEGT 20nm S | 040355Z AUTO 01013KT 10SM OVC065 13/07 A3002 RMK AO2 T01270067
|
|
| TAF |
| KICT | 032005Z 0320/0418 32019KT P6SM VCSH SCT035 BKN045 FM032100 32016G24KT P6SM BKN045 FM032300 34015KT P6SM SCT100
|
KIAB 8nm E | 031800Z 0318/0424 21020G35KT 9999 SCT025 BKN050 OVC100 520003 QNH2973INS BECMG 0318/0319 22020G35KT 9999 VCTS BKN030CB OVC100 520003 QNH2975INS TEMPO 0320/0322 VRB35G50KT 3200 +TSRAGR BKN010 OVC020CB BECMG 0321/0322 33015G25KT 9000 -SHRA VCTS BKN020 OVC045CB 540208 QNH2980INS BECMG 0322/0323 34012G20KT 9999 NSW BKN025 OVC050 540258 QNH2982INS BECMG 0400/0401 35012G20KT 9999 FEW070 WS020/35040KT QNH2987INS BECMG 0406/0407 36009KT 9999 BKN100 520109 QNH3005INS BECMG 0413/0414 34015G22KT 9999 FEW04
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|