FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PHK |
| Lat/Long: | 26-47-06.1000N 080-41-36.1000W 26-47.101667N 080-41.601667W 26.7850278,-80.6933611 (estimated) |
| Elevation: | 15.9 ft. / 4.8 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2020) |
| From city: | 3 miles SW of PAHOKEE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33476 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1949 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | MIAMI FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 SVC AFT HR - 561-626-9799. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| PALM BEACH APPROACH: | 125.2 |
| PALM BEACH DEPARTURE: | 125.2 |
| WX AWOS-3PT at 2IS (19 nm W): | 124.175 (863-983-7020) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PBIr284/33.1 | | PALM BEACH VORTAC | | 115.70 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| UNITED | | 254/20.6 | | 405 | | 05W | | UTX | ..- - -..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4116 x 75 ft. / 1255 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 13 /F/B/X/T | | Single wheel: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 26-47.439657N | | 26-46.764527N |
| Longitude: | 080-41.643560W | | 080-41.558973W |
| Elevation: | 15.3 ft. | | 15.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 magnetic, 174 true | | 001 magnetic, 354 true |
| Displaced threshold: | 100 ft. | | 52 ft. |
| Declared distances: | TORA:4069 TODA:4069 ASDA:4119 LDA:4016 | | TORA:4016 TODA:4016 ASDA:4170 LDA:4069 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 1050 ft. from runway, 150 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear RY 18 APCH RATIO 28:1 AT DSPLCD THLD. | | 27 ft. trees, 885 ft. from runway, 10 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear RY 36 APCH RATIO 35:1 AT DSPLCD THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PALM BEACH COUNTY DEPARTMENT OF AIRPORTS, 846 PBIA WEST PALM BEACH, FL 33406-1491 Phone 561-471-7403 |
| Manager: | LAURA BEEBE 846 PALM BEACH INTL AIRPORT WEST PALM BEACH, FL 33406-1470 Phone 561-471-7420 |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON AND INVOF ARPT. |
| - | ARPT SFC COND NOT RPRTD FOR ALL RWYS. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC PALM BEACH APCH AT 561-275-1430 OR 561-684-9047. |
| - | FBO SVC FEE MAY APPLY. |
| - | 24-HR PPR RQ FOR ALL ACFT EQUIPPED WITH WX MODIFICATION EQPT OR ACFT CPBL OF WX MODIFICATION AND/OR GEOENGINEERING BY CTC THE DEPT OF ARPT COMMUNICATIONS CNTR AT (561) 471-7420.. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (257KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
2IS - Airglades Airport (19 nm W)
06FA - William P Gwinn Airport (21 nm E)
F45 - North Palm Beach County General Aviation Airport (25 nm E)
KOBE - Okeechobee County Airport (30 nm N)
KPBI - Palm Beach International Airport (33 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dave Fogarty
ATP/CFI-AIS/A&P-IA
Photo taken 28-Oct-2018
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Palm Beach County Glades Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:05 | | 10:05 |
| Sunrise | | 06:31 | | 10:31 |
| Sunset | | 20:09 | | 00:09 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 00:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 14:24:59 |
| Local (UTC-4) | 28-May-2026 10:24:59 |
|
| METAR |
KF45 25nm E | 281355Z AUTO 12008KT 10SM BKN021 28/24 A3004 RMK AO2 LTG DSNT S
|
KOBE 30nm N | 281355Z AUTO 19006KT 10SM SCT020 SCT031 SCT037 30/25 A3001 RMK AO2
|
KPBI 32nm E | 281353Z 14007KT 10SM SCT030CB BKN050 OVC060 26/25 A3005 RMK AO2 RAE51 SLP175 CB S MOV NE CB DSNT NE SW P0002 T02610250 $
|
KLNA 35nm E | 281355Z AUTO 13009G14KT 5SM SCT009 BKN050 OVC070 26/22 A3005 RMK AO2 LTG DSNT S T02590219
|
KSUA 35nm NE | 281347Z 13012KT 5SM -RA VCTS BKN012 BKN022 28/25 A3003
|
|
| TAF |
KPBI 32nm E | 281120Z 2812/2912 16010KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 FM281800 16014KT P6SM VCTS SCT035CB BKN050 TEMPO 2820/2824 VRB15G25KT 2SM TSRA BKN012CB FM290300 VRB04KT P6SM SCT020 BKN060 OVC100
|
KSUA 35nm NE | 281122Z 2812/2912 15008KT P6SM VCSH SCT040 SCT250 FM281400 13010G18KT P6SM SCT025 FM281800 14011KT P6SM VCTS SCT035CB SCT110 TEMPO 2819/2822 3SM TSRA BKN030CB FM290100 24003KT P6SM BKN040 AMD NOT SKED
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|