FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MTV |
| Lat/Long: | 36-37-53.2200N 080-01-11.8280W 36-37.887000N 080-01.197133W 36.6314500,-80.0199522 (estimated) |
| Elevation: | 948 ft. / 289.0 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (1995) |
| From city: | 8 miles SW of MARTINSVILLE, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 24055 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MTV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 13 & 31; ODALS RWY 31; PAPI RWY 13 & 31; MIRL RWY 13/31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.45 (276-957-3784) |
| GREENSBORO APPROACH: | 124.35 |
| GREENSBORO DEPARTURE: | 124.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.85 |
| WX AWOS-3 at SIF (14 nm SE): | 119.775 (336-573-3677) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GSOr360/35.2 | | GREENSBORO VORTAC | | 116.20 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BALES | | 304/5.5 | | 396 | | 07W | | UV | ..- ...- |
| SLAMMER | | 327/19.5 | | 423 | | 07W | | SIF | ... .. ..-. |
| VINTON | | 199/35.0 | | 277 | | 08W | | VIT | ...- .. - |
| TECH | | 160/39.2 | | 368 | | 08W | | TEC | - . -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 6077 x 100 ft. / 1852 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 40 /F/A/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 36-38.123585N | | 36-37.650378N |
| Longitude: | 080-01.744710W | | 080-00.649612W |
| Elevation: | 948.0 ft. | | 911.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 125 magnetic, 118 true | | 305 magnetic, 298 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 85 ft. tree, marked and lighted, 2801 ft. from runway, 524 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear | | 36 ft. tree, 1104 ft. from runway, 296 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BLUE RIDGE ARPT AUTH 525 AIRPORT ROAD MARTINSVILLE, VA 24112 Phone 276-957-2291 |
| Manager: | JASON DAVIS 525 AIRPORT ROAD MARTINSVILLE, VA 24112 Phone 276-957-2291 MANAGER CELL: 276-358-0749. |
Additional Remarks
| - | DEER ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC GREENSBORO APCH AT 743-222-6129. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -16C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 **CHANGED** | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 **CHANGED** | |
download (207KB) |
| LOC RWY 31 **CHANGED** | |
download (283KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (149KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (369KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSIF - Rockingham County NC Shiloh Airport (14 nm SE)
N63 - Meadow Brook Field Airport (21 nm S)
KMWK - Mount Airy/Surry County Airport (28 nm W)
KINT - Smith Reynolds Airport (31 nm S)
KGSO - Piedmont Triad International Airport (32 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Brandon Shivley
Taken in the Fall of 2023
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Blue Ridge Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 09:36 |
| Sunrise | | 06:06 | | 10:06 |
| Sunset | | 20:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 00:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 18:36:54 |
| Local (UTC-4) | 28-May-2026 14:36:54 |
|
| METAR |
| KMTV | 281815Z AUTO 02009G14KT 10SM SCT065 SCT075 28/11 A3000 RMK AO2 T02830108
|
KSIF 14nm SE | 281815Z AUTO 03003KT 10SM SCT050 30/17 A2996 RMK AO2 T02980166
|
|
| TAF |
KINT 31nm S | 281720Z 2818/2918 36010G17KT P6SM SCT050 SCT250 FM290000 03004KT P6SM SCT250 AMD NOT SKED
|
KGSO 32nm S | 281720Z 2818/2918 36010G17KT P6SM SCT050 SCT250 FM290000 03004KT P6SM SCT250
|
KDAN 33nm E | 281730Z 2818/2918 36006KT P6SM FEW150 FM282100 35008KT P6SM FEW200 FM290400 VRB02KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|