FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | N07 |
| Lat/Long: | 40-56-51.4610N 074-18-52.2400W 40-56.857683N 074-18.870667W 40.9476281,-74.3145111 (estimated) |
| Elevation: | 181 ft. / 55.2 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (1995) |
| From city: | 2 miles N of LINCOLN PARK, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 07035 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1939 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0900-DUSK, ALL SAT-SUN UNATT |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT HIRL RY 01/19 - CTAF. ACTVT HIGH INTST FST WITH 7 CLICKS BFR ACTVTNG LOWER INTSTS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| NEWARK APPROACH: | 127.6 |
| NEWARK DEPARTURE: | 127.6 |
| WX ASOS at CDW (5 nm S): | 135.5 (631-594-4523) |
| WX AWOS-3 at MMU (10 nm SW): | PHONE 973-290-0135 |
| WX ASOS at TEB (13 nm SE): | PHONE 201-473-3130 |
| WX ASOS at EWR (17 nm SE): | PHONE 862-381-4743 |
| WX ASOS at 12N (20 nm W): | PHONE 609-325-2295 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SAXr136/12.4 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| TEBr308/12.9 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| LGAr308/22.5 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| BWZr080/24.7 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| STWr108/25.3 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| CRIr327/27.7 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| SBJr052/29.2 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| HUOr167/30.4 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| JFKr319/31.1 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| CMKr251/38.7 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
| COLr001/38.8 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STANWYCK | | 211/36.9 | | 261 | | 12W | | SKU | ... -.- ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 2767 x 40 ft. / 843 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 40-56.630573N | | 40-57.084782N |
| Longitude: | 074-18.846530W | | 074-18.894805W |
| Elevation: | 177.0 ft. | | 180.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 008 magnetic, 355 true | | 188 magnetic, 175 true |
| Displaced threshold: | 690 ft. | | 95 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 200 ft. from runway, 60 ft. right of centerline +75 FT TREES 0-200 FT FROM RWY END 250 L - 250 R. | | 20 ft. stack, 260 ft. from runway, 155 ft. left of centerline, 3:1 slope to clear +30 FT HGR 80 FT FROM RWY END 200 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | LINCOLN PARK AIRPORT INC 425 BEAVER BROOK ROAD LINCOLN PARK, NJ 07035 Phone 973-628-7166 |
| Manager: | TOM VAN WINGERDEN 425 BEAVER BROOK ROAD LINCOLN PARK, NJ 07035 Phone 973-628-7166 |
Additional Remarks
| - | NARROW TAXILANES & TWYS CAUSED BY NSTD CLNCS. |
| - | DEER AND BIRDS INVOF RUNWAY. |
| - | TOUCH AND GO LANDINGS PROHIBITED. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725. IF UNABLE, CTC NEWARK APCH AT 800-645-3206. |
| - | TSNT HEL OPS ALLOWED WITH PRE-APVL ONLY, CALL 973-628-7166. |
| - | (CONTACT TITLE) FBO CTC (973) 633-0450. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| MAZIE THREE (RNAV) | |
download (200KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (171KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (170KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (438KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCDW - Essex County Airport (5 nm S)
KMMU - Morristown Municipal Airport (10 nm SW)
4N1 - Greenwood Lake Airport (11 nm N)
KTEB - Teterboro Airport (13 nm SE)
KEWR - Newark Liberty International Airport (17 nm SE)
KJRA - West 30th St Heliport (18 nm SE)
12N - Aeroflex/Andover Airport (20 nm W)
6N5 - East 34th Street Heliport (20 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Trey Buttriss pleasureandplane.com
Photo taken 24-Jul-2011
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lincoln Park Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:10 | | 09:10 |
| Sunrise | | 05:42 | | 09:42 |
| Sunset | | 20:06 | | 00:06 |
| Evening civil twilight | | 20:37 | | 00:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 13:14:00 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 09:14:00 |
|
| METAR |
KCDW 4nm S | 141253Z VRB04KT 10SM CLR 14/11 A2977 RMK AO2 SLP085 T01390111
|
KMMU 11nm SW | 141245Z 36005KT 10SM SCT110 SCT120 14/13 A2977
|
KTEB 13nm E | 141251Z 32006KT 10SM SCT100 BKN110 14/11 A2976 RMK AO2 DZB40E43 SLP076 P0000 T01440111 $
|
KEWR 17nm SE | 141251Z 32006KT 10SM SCT016 SCT038 BKN090 BKN150 BKN220 14/11 A2977 RMK AO2 RAE40 SLP079 P0000 T01440111 $
|
KNYC 19nm SE | 141251Z AUTO 29004KT 10SM FEW043 SCT070 OVC090 14/11 A2978 RMK AO2 RAB19E39 SLP075 P0000 T01390111 $
|
K12N 19nm W | 141254Z AUTO 34004KT 13/09 A2978 RMK AO1 SLP083 T01330094
|
|
| TAF |
KTEB 13nm E | 141133Z 1412/1518 30008KT 6SM -SHRA BR SCT020 OVC035 TEMPO 1412/1415 BKN025 FM141500 33006KT P6SM VCSH SCT025 OVC030 FM141900 30010KT P6SM BKN050 FM150200 32007KT P6SM BKN050
|
KEWR 17nm SE | 141133Z 1412/1518 29006KT 6SM -SHRA BR SCT025 OVC035 TEMPO 1412/1415 BKN025 FM141500 33006KT P6SM VCSH SCT025 OVC030 FM141900 30010KT P6SM BKN050 FM142300 32010KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|