FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MMU |
| Lat/Long: | 40-47-57.6180N 074-24-53.5990W 40-47.960300N 074-24.893317W 40.7993383,-74.4148886 (estimated) |
| Elevation: | 186.6 ft. / 56.9 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2005) |
| From city: | 3 miles E of MORRISTOWN, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 07960 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MMU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0645-2230 |
| Pattern altitude: | TPA 1013 LIGHT ACFT, 1513 HEAVY ACFT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN; ACTVT HIRL RWY 05/23, MIRL RW 13/31, REIL RWY 05 & 31, MALSR RWY 23 & PAPI RWY 31 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
| International operations: | US CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.1 |
| ATIS: | 124.25 |
| WX AWOS-3: | PHONE 973-290-0135 |
| MORRISTOWN GROUND: | 134.2 [0645-2230] |
| MORRISTOWN TOWER: | 118.1 353.9 [0645-2230] |
| NEWARK APPROACH: | 127.6 |
| NEWARK DEPARTURE: | 119.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.6 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| JAIKE STAR: | 132.8 |
| WILKES-BARRE STAR: | 127.6 |
| WX ASOS at CDW (8 nm NE): | 135.5 (631-594-4523) |
| WX ASOS at EWR (13 nm SE): | PHONE 862-381-4743 |
| WX AWOS-3 at LDJ (13 nm SE): | 124.025 (908-862-7383) |
| WX ASOS at SMQ (16 nm SW): | 120.6 (908-722-2139) |
| WX ASOS at TEB (16 nm E): | PHONE 201-473-3130 |
| WX ASOS at 12N (19 nm NW): | PHONE 609-325-2295 |
| WX AWOS-3PT at JRB (19 nm E): | 128.175 (212-425-1534) |
- CALL 516-542-3690 WHEN TWR CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEBr271/16.3 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| SAXr172/17.0 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| BWZr101/18.5 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| SBJr059/19.7 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| STWr131/23.7 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| LGAr284/24.8 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| CRIr306/26.2 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| JFKr301/30.9 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| COLr349/31.5 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| RBVr016/36.0 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| HUOr179/37.5 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| ARDr044/39.7 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ A:O-128 AVOIL AVBL. |
| Oil available: | WHEN TWR CLSD ALL ACFT AND VEHICLES MUST STATE INTNS ON CTAF BFR OPS ON ANY RWY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5998 x 150 ft. / 1828 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 25 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-47.586242N | | 40-48.384327N |
| Longitude: | 074-25.154512W | | 074-24.388465W |
| Elevation: | 181.8 ft. | | 182.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 036 true | | 229 magnetic, 216 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 102 ft. trees, 2100 ft. from runway, 18:1 slope to clear | | none |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3997 x 150 ft. / 1218 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 11 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-48.056303N | | 40-47.789262N |
| Longitude: | 074-25.471980W | | 074-24.680185W |
| Elevation: | 186.5 ft. | | 181.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 114 true | | 307 magnetic, 294 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. trees, 320 ft. from runway, 240 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear | | 91 ft. trees, 1690 ft. from runway, 330 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF MORRISTOWN 110 SOUTH STREET MORRISTOWN, NJ 07960 Phone 973-292-6626 |
| Manager: | SCOTT MCMAHON DM AIRPORTS, LTD., 8 AIRPORT ROAD MORRISTOWN, NJ 07960 Phone 973-538-6400 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ARFF SVCS AVBL 24 HRS DAILY. FOR ARFF SVCS WHEN ATCT CLSD CTC ARFF STATION; CTAF OR 973-455-1953. |
| - | ALL ARRIVAL/DEPARTURE ACFT FOLLOW MANUFACTURERS RECOMMENDED PROCEDURES FOR QUIET OPNS & MINIMUM NOISE. |
| - | ROUTE 80 VISUAL APCH PREFERRED FOR RY 23. |
| - | HELICOPTER OPNS OVER RESIDENTIAL AREAS BLO 1000 FT MSL SHOULD BE AVOIDED. |
| - | STAGE I DEPARTURE FEE 2300-0645. |
| - | DURG SNOW REMOVAL OPNS 15 MINUTE PRIOR NOTICE REQUIRED ON 118.1 & NO PRACTICE LOW APCHS OR TOUCH & GO LDGS. |
| - | INBOUND TFC REQUEST FBO SVCS, INSTRUCTIONS & RAMP ADVISORIES 30 MINUTES PRIOR TO ARRIVAL. AFTER LDG CTC FBO AGAIN 129.6 FOR PREFERRED RAMP ENTRANCE TO DELTA OR JULIET TWYS. |
| - | VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROC INCLUDE AVOIDING TGL OPS ON RWY 13-31. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC IN EFCT; CTC NOISE ABATEMENT OFFICE 973-538-3366 EXTN 122. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NEWARK APCH AT 800-645-3206. |
| - | NO TGL ON RWY 13/31 UNLESS THE CROSSWIND VLCTY FOR RWY 05/23 EXCEEDS 10 KTS. |
| - | TAXILANE K BTN ATLANTIC FBO RAMP AND TAXIWAY L, NO HEL OR ACFT WITH A WINGSPAN GTR THAN 79 FT. |
| - | US CUSTOMS AVBL MON-FRI 0800-1600; BTN 1601-0759 & WKENDS CALL 973-267-0302 FOR APPOINTMENT. MORRISTOWN CUSTOMS ASSOCIATION FEES APPLY; CTC AMGR 973-538-6400 FOR DETAILS. |
| - | NO TURBOJET LNDG ON RWY 13 & 31 UNLESS THE X-WIND VELOCITY FOR RWY 5/23 EXCEEDS 16 KNOTS. |
| - | ACFT CARRYING EXPLOSIVE CARGO PPR BEFORE LDG - CALL 973-538-6400. |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SVC (ADCUS) AVBL. |
| - | U.S. CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JAIKE FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (367KB) |
| MAZIE THREE (RNAV) | |
download (200KB) |
| WILKES-BARRE FIVE | |
download (182KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 23 | |
download (250KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 23 | |
download (241KB) |
| RNAV (RNP) Y RWY 23 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) X RWY 23 **CHANGED** | |
download (231KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 23 | |
download (222KB) |
| ROUTE 80 VISUAL RWY 23 | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (163KB) |
Departure Procedures |
| MORRISTOWN SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (523KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (530KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCDW - Essex County Airport (8 nm NE)
N07 - Lincoln Park Airport (10 nm NE)
KEWR - Newark Liberty International Airport (13 nm SE)
KLDJ - Linden Airport (13 nm SE)
KSMQ - Somerset Airport (16 nm SW)
KTEB - Teterboro Airport (16 nm E)
47N - Central Jersey Regional Airport (18 nm SW)
KJRA - West 30th St Heliport (19 nm E)
12N - Aeroflex/Andover Airport (19 nm NW)
KJRB - Downtown Manhattan/Wall Street Heliport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Dec-2019
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Morristown Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:08 | | 09:08 |
| Sunrise | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunset | | 20:09 | | 00:09 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 06:40:34 |
| Local (UTC-4) | 17-May-2026 02:40:34 |
|
| METAR |
| KMMU | 170615Z AUTO 00000KT 10SM CLR 18/10 A2994 RMK AO2
|
KCDW 8nm NE | 170553Z AUTO 00000KT 10SM SCT120 21/10 A2993 RMK AO2 SLP139 T02110100 10256 20211 53002
|
KEWR 13nm SE | 170551Z 22010KT 10SM SCT080 BKN110 BKN250 21/11 A2993 RMK AO2 SLP136 T02110106 10261 20211 53003 $
|
KLDJ 13nm SE | 170615Z AUTO 27003KT 10SM BKN120 21/10 A2994 RMK AO2 T02120101
|
KSMQ 16nm SW | ASOS 120.60 908-722-2139
170553Z AUTO 00000KT 10SM BKN060 17/13 A2992 RMK AO2 SLP132 T01670133 10239 20161 50003
|
KTEB 17nm E | 170551Z 21008KT 10SM OVC110 22/10 A2992 RMK AO2 SLP130 T02170100 10267 20217 53002
|
KJRB 19nm E | 170556Z AUTO 27009KT 10SM BKN110 21/12 A2994 RMK AO2 SLP138 T02060117 10233 20200 58000
|
K12N 19nm NW | 170554Z AUTO 00000KT 17/12 A2995 RMK AO1 SLP137 T01670117 10244 20161 53006 $
|
|
| TAF |
KEWR 13nm SE | 170528Z 1706/1812 19007KT P6SM BKN090 BKN250 FM170900 24006KT P6SM SCT070 SCT150 FM171400 28009KT P6SM SCT050 FM171700 24010KT P6SM SCT250 TEMPO 1718/1722 24010G18KT FM180200 22007KT P6SM FEW250 FM180600 23005KT P6SM FEW250
|
KTEB 17nm E | 170528Z 1706/1812 21006KT P6SM BKN070 FM170800 VRB05KT P6SM SCT070 SCT150 FM171500 28008KT P6SM SCT050 TEMPO 1718/1722 24010G18KT FM180100 VRB05KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|