FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | T82 |
| Lat/Long: | 30-14-35.6750N 098-54-33.0720W 30-14.594583N 098-54.551200W 30.2432431,-98.9091867 (estimated) |
| Elevation: | 1694.9 ft. / 516.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2005) |
| From city: | 3 miles SW of FREDERICKSBURG, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78624 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | T82 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | RWY 14/32 MIRL PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 120.0 (830-990-2716) |
| WX AWOS-3 at ERV (18 nm SW): | 118.125 (830-895-2204) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 134.2/307.3 (FREDERICKSBURG RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| STVr274/10.8 | | STONEWALL VORTAC | | 113.80 | | 08E |
| CSIr031/24.9 | | CENTER POINT VORTAC | | 117.50 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL 24 HR SELF SERVE. FULL SERV AVBL DURING ATND HRS. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-14.939540N | | 30-14.249630N |
| Longitude: | 098-54.811783W | | 098-54.290635W |
| Elevation: | 1694.9 ft. | | 1677.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 141 magnetic, 147 true | | 321 magnetic, 327 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 3 ft. fence, lighted, 200 ft. from runway, 216 ft. right of centerline 3 FT FENCE 190-200 FT FM THLD 216 FT RIGHT. | | 12 ft. road, 357 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GILLESPIE COUNTY 101 W MAIN FREDERICKSBURG, TX 78624 Phone 830-997-7502 |
| Manager: | TONY LOMBARDI 101 W MAIN UNIT 9 FREDERICKSBURG, TX 78624 Phone 830-990-5764 |
Additional Remarks
| - | 75 FT TANK 300 FT SE OF ROTG BCN. |
| - | FBO 830-997-3313. |
| - | SEASONAL FFR AIR OPNS IN AND OUT OF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
| - | VOLUNTARY NOISE ABATEMENT PROCS IN EFFECT; SEE ARPT WEBSITE. AVOID HOUSES 60 DEGS AT .35 NM FROM DEP END RWY 14. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 **CHANGED** | |
download (177KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (206KB) |
| VOR/DME-A **CHANGED** | |
download (156KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (210KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KERV - Kerrville Municipal Airport/Louis Schreiner Field (18 nm SW)
T92 - Mason County Airport (33 nm NW)
5C1 - Boerne Stage Airfield (33 nm S)
KAQO - Llano Municipal Airport (35 nm N)
KBMQ - Burnet Municipal Airport/Kate Craddock Field (46 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 30-Aug-2017
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gillespie County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:10 | | 11:10 |
| Sunrise | | 06:37 | | 11:37 |
| Sunset | | 20:29 | | 01:29 |
| Evening civil twilight | | 20:56 | | 01:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 04:42:01 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 23:42:01 |
|
| METAR |
| KT82 | 280415Z AUTO 08002KT 10SM CLR 20/19 A2995 RMK AO2
|
KERV 18nm SW | 280415Z AUTO 11004KT 4SM HZ CLR 21/18 A2994 RMK AO2 T02050178
|
|
| TAF |
KJCT 47nm W | 271744Z 2718/2818 VRB03KT P6SM SCT030 FM281000 00000KT 5SM BR BKN011 FM281500 00000KT P6SM FEW018
|
KSAT 48nm SE | 280256Z 2803/2906 10006KT P6SM BKN250 FM281000 25003KT 4SM BR OVC006 FM281600 18003KT P6SM BKN025 FM281900 12006KT P6SM SCT035 SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|