FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FKN |
| Lat/Long: | 36-42-01.0670N 076-54-07.6880W 36-42.017783N 076-54.128133W 36.7002964,-76.9021356 (estimated) |
| Elevation: | 40.3 ft. / 12.3 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1985) |
| From city: | 2 miles NE of FRANKLIN, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23851 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | TPA LGT ACFT 800 FT, HVY ACFT 1500 FT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL 09/27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 124.675 (757-562-8765) |
| NORFOLK APPROACH: | 127.9 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 127.9 |
| WX AWOS-3 at SFQ (15 nm E): | 119.375 (757-934-3942) |
| WX ASOS at AKQ (18 nm N): | 128.325 (757-684-3011) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ORFr258/35.6 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| HPWr171/39.1 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 175/17.6 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
| WOODVILLE | | 322/39.2 | | 254 | | 10W | | LLW | .-.. .-.. .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4977 x 100 ft. / 1517 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 36-41.953348N | | 36-42.082180N |
| Longitude: | 076-54.631108W | | 076-53.625160W |
| Elevation: | 33.3 ft. | | 40.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 magnetic, 081 true | | 270 magnetic, 261 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 27 PAPI UNUSABLE BYD 1 NM FM THR. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. tree, 422 ft. from runway, 127 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear | | 83 ft. tree, 1224 ft. from runway, 398 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear 4 FT HIGH FENCE 139 FT FM RWY END, 242 FT L ON APCH. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FRANKLIN 207 WEST SECOND AVENUE FRANKLIN, VA 23851 Phone 757-562-8561 |
| Manager: | TREVELYN LINTON 32470 JOHN BEVERLY ROSE DR FRANKLIN, VA 23851 Phone 757-562-8764 CTC 757-562-8575 FOR AFTER HOUR EMERGENCIES. |
Additional Remarks
| - | DEER ON AND INVOF ARPT. |
| - | PSBL TFC FM THE SOUTHAMPTON MEMORIAL HELIPAD 2 NM W OF ARPT. |
| - | DRAINAGE DITCHES NEXT TO RWY & TWYS. |
| - | FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
| - | ARPT FBO CLSD SAT AND SUN. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (166KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (130KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (382KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSFQ - Suffolk Executive Airport (15 nm E)
KAKQ - Wakefield Municipal Airport (18 nm N)
KPVG - Hampton Roads Executive Airport (22 nm E)
KASJ - Tri-County Airport at Henry Joyner Field (27 nm SW)
KEMV - Emporia-Greensville Regional Airport (28 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 25-Jun-2011
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Franklin Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 09:34 |
| Sunrise | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunset | | 20:05 | | 00:05 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 00:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 10:46:44 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 06:46:44 |
|
| METAR |
| KFKN | 131035Z AUTO 00000KT 10SM CLR 08/05 A3012 RMK AO2 T00830051
|
KSFQ 15nm E | 131035Z AUTO 00000KT 10SM CLR 07/06 A3013 RMK AO2 T00680062
|
KAKQ 18nm N | 130954Z AUTO 00000KT 10SM CLR 07/05 A3011 RMK AO2 SLP195 T00670050
|
|
| TAF |
KFAF 28nm NE | 130300Z 1303/1408 18010G15KT 9999 FEW250 QNH3008INS BECMG 1309/1310 VRB06KT 9999 FEW250 QNH3007INS BECMG 1312/1313 20012G18KT 9999 FEW250 QNH2971INS TX24/1318Z TN13/1310Z LAST NO AMDS AFT 1303 NEXT 1310
|
KPHF 32nm NE | 130551Z 1306/1406 20009KT P6SM SKC FM131400 20014G22KT P6SM SKC FM132200 17012G19KT P6SM SCT080 FM140100 18009KT P6SM BKN080 PROB30 1403/1406 P6SM -SHRA OVC050
|
KNGU 33nm NE | 130700Z 1307/1407 18010KT 9999 SKC QNH3010INS TX23/1320Z TN11/1310Z FN00290
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|