FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | N85 |
| Lat/Long: | 40-35-15.2660N 075-01-09.9140W 40-35.254433N 075-01.165233W 40.5875739,-75.0194206 (estimated) |
| Elevation: | 480 ft. / 146.3 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1965) |
| From city: | 2 miles W of PITTSTOWN, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08848 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 08/26 - 121.8. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTIVATE ROTG BCN - 121.8. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| ALLENTOWN APPROACH: | 119.65 ;3000 FT & BLW 124.45 ;ABV 3000 FT |
| ALLENTOWN DEPARTURE: | 119.65 ;3000 FT & BLW 124.45 ;ABV 3000 FT |
| IC: | 119.65 ;3000 FT & BLW 124.45 ;ABV 3000 FT |
| WX AWOS-3 at N40 (2.2 nm SE): | 121.725 |
| WX ASOS at DYL (16 nm S): | 118.875 (215-345-0392) |
| WX ASOS at SMQ (16 nm E): | 120.6 (908-722-2139) |
| WX AWOS-3 at CKZ (17 nm SW): | 126.325 (215-257-7291) |
| WX AWOS-3 at UKT (19 nm SW): | 119.475 (215-538-7610) |
| WX ASOS at ABE (20 nm W): | 126.975 (610-477-0813) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SBJr281/12.7 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| BWZr226/15.5 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| ARDr356/20.7 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| FJCr123/21.5 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| STWr207/25.4 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| ETXr098/30.3 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| PTWr057/33.0 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| RBVr324/33.3 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| SAXr228/36.1 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| GXUr343/39.7 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR SELF-SERVICE |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 2550 x 60 ft. / 777 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 40-35.141883N | | 40-35.322867N |
| Longitude: | 075-01.407300W | | 075-00.910250W |
| Elevation: | 463.0 ft. | | 480.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 064 true | | 254 magnetic, 244 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 2 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 481 ft. from runway, 102 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear | | 71 ft. tree, 232 ft. from runway, 208 ft. left of centerline +33 FT TREE, 58 FT FM RWY END, 108 FT L. |
Runway 13/31
| Dimensions: | 1804 x 100 ft. / 550 x 30 m |
| Surface: | asphalt/turf, in good condition 25 FT WIDE ASPH STRIP FULL LENGTH DOWN CENTER OF RWY. TURF PORTION OF RWY UNUSABLE. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 40-35.352633N | | 40-35.215417N |
| Longitude: | 075-01.345033W | | 075-00.999450W |
| Elevation: | 444.0 ft. | | 458.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 118 true | | 308 magnetic, 298 true |
| Markings: | numbers only, in fair condition | | numbers only, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 16 ft. tree, 433 ft. from runway, 95 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear | | 64 ft. tree, 666 ft. from runway, 142 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear +47 FT TREE, 112 FT FM RWY END, 117 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | ALEXANDRIA FIELD OF NEW JERSEY, LLC 15 AIRPORT ROAD PITTSTOWN, NJ 08867 Phone 908-399-1820 |
| Manager: | TOM HEIMGARTNER 15 AIRPORT ROAD PITTSTOWN, NJ 08867 Phone 908-399-1820 |
Additional Remarks
| - | TAXI ON PAVEMENT ONLY. |
| - | HEL TKOF AND LDGS RSTRD TO RWY 08/26 ONLY. |
| - | HEL USE FIXED-WING TFC PAT AND ALTS. |
| - | CTC ARPT MGR 908-730-9223 PRIOR TO CONDUCTING HEL TRNG ACT. |
| - | NO TGL OR STA ALLOWED. |
| - | FOR CD CTC ALLENTOWN APCH AT 800-728-6322. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (215KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (196KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (437KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N40 - Sky Manor Airport (2 nm SE)
N51 - Solberg/Hunterdon Airport (13 nm E)
N43 - Braden Airpark (14 nm NW)
KDYL - Doylestown Airport (16 nm S)
KSMQ - Somerset Airport (16 nm E)
KCKZ - Pennridge Airport (17 nm SW)
KUKT - Quakertown Airport (19 nm SW)
KABE - Lehigh Valley International Airport (20 nm W)
47N - Central Jersey Regional Airport (20 nm E)
39N - Princeton Airport (20 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in the Fall of 2011
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alexandria Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:33 | | 09:33 |
| Sunrise | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunset | | 19:52 | | 23:52 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 00:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 10:58:26 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 06:58:26 |
|
| METAR |
KDYL 16nm S | 291054Z AUTO 00000KT 10SM OVC028 11/05 A2998 RMK AO2 SLP154 T01110050
|
KSMQ 16nm E | ASOS 120.60 908-722-2139
291053Z AUTO 00000KT 10SM OVC043 09/06 A2999 RMK AO2 SLP156 T00890061
|
KCKZ 17nm SW | 291055Z AUTO 00000KT 10SM OVC025 11/05 A2999 RMK AO2
|
KUKT 19nm SW | 291055Z AUTO 00000KT 10SM OVC026 11/04 A2999 RMK AO2
|
KABE 20nm W | 291051Z 12003KT 10SM OVC026 12/03 A2999 RMK AO2 SLP156 T01170033
|
KTTN 20nm SE | ASOS 133.70 609-538-8690
291053Z 00000KT 10SM BKN036 10/05 A2999 RMK AO2 SLP151 T01000050
|
KXLL 21nm W | 291035Z AUTO 00000KT 10SM OVC026 12/03 A2999 RMK AO2 TSNO
|
K12N 29nm NE | 291054Z AUTO 00000KT 09/06 A3000 RMK AO1 SLP159 T00940056
|
KLOM 29nm SW | 291030Z AUTO 10003KT 10SM OVC030 11/04 A3000 RMK AO2 T01110043
|
KMMU 30nm NE | 291045Z 00000KT 10SM SCT085 09/07 A3002
|
|
| TAF |
KABE 20nm W | 290520Z 2906/3006 12004KT P6SM OVC035 FM291600 17009KT P6SM OVC045 FM292200 15010KT P6SM -SHRA OVC025 FM300000 15012KT 6SM -SHRA BR OVC012 FM300200 13007KT 3SM SHRA BR OVC006
|
KTTN 20nm SE | 290520Z 2906/3006 18005KT P6SM OVC045 FM291900 15008KT P6SM OVC050 FM292300 14010KT P6SM -SHRA OVC030 FM300100 15010KT P6SM -SHRA OVC020 FM300200 13010KT 4SM SHRA BR OVC008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|