FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 02G |
| Lat/Long: | 40-40-23.9000N 080-38-29.1000W 40-40.398333N 080-38.485000W 40.6733056,-80.6414167 (estimated) |
| Elevation: | 1160.5 ft. / 353.7 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2000) |
| From city: | 4 miles NW of EAST LIVERPOOL, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43920 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1938 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 07 & 25; PAPI RWY 25; MIRL RWY 07/25 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| PITTSBURGH APPROACH: | 124.75 |
| PITTSBURGH DEPARTURE: | 124.75 |
| CLASS B: | 124.75 |
| WX AWOS-3PT at BVI (13 nm NE): | 118.35 (724-843-1024) |
| WX AWOS-3 at 2G2 (19 nm S): | 121.625 (740-275-4862) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWCr253/21.6 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| HLGr359/25.0 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| BSVr100/36.2 | | BRIGGS VOR/DME | | 114.05 | | 04W |
| AGCr320/36.2 | | ALLEGHENY VOR/DME | | 110.00 | | 09W |
| ACOr140/36.4 | | AKRON VOR/DME | | 114.40 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | 215/23.3 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
| CADIZ | | 040/31.2 | | 239 | | 07W | | CFX | -.-. ..-. -..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:100LL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 3503 x 75 ft. / 1068 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 40-40.257615N | | 40-40.540542N |
| Longitude: | 080-38.815717W | | 080-38.155467W |
| Elevation: | 1142.7 ft. | | 1160.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 069 magnetic, 061 true | | 249 magnetic, 241 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 8 ft. tree, 321 ft. from runway, 58 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 60 ft. trees, 1325 ft. from runway, 105 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COLUMBIANA CO ARPT AUTH PO BOX 81 EAST LIVERPOOL, OH 43920-5081 Phone 330-397-5769 |
| Manager: | JAMES PUSATERI PO BOX 81 EAST LIVERPOOL, OH 43920-5081 Phone 330-397-5769 |
Additional Remarks
| - | LGTD OBSTN HI TENSION LINE 1.5 NM NW. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC PITTSBURGH APCH AT 412-472-5591. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (194KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (603KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBVI - Beaver County Airport (13 nm NE)
4G4 - Youngstown Elser Metro Airport (17 nm N)
2G2 - Geary A Bates/Jefferson County Airpark (19 nm S)
38D - Salem Airpark (19 nm NW)
KTSO - Carroll County/Tolson Airport (21 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Columbiana County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:26 | | 09:26 |
| Sunrise | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunset | | 20:40 | | 00:40 |
| Evening civil twilight | | 21:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 12:56:20 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 08:56:20 |
|
| METAR |
KBVI 12nm NE | 251235Z AUTO 02003KT 3SM BR OVC003 19/19 A3013 RMK AO2 T01920192
|
KPIT 20nm SE | 251151Z 26003KT 3/4SM R28R/P6000FT BR OVC003 17/17 A3011 RMK AO2 SFC VIS 3 SLP200 70145 T01720167 10183 20167 53019 $
|
KUCP 24nm NE | 251156Z AUTO 32004KT 10SM OVC006 17/17 A3012 RMK AO2 CIG 003V008 SLP212 70039 T01720172 10178 20172 53014
|
|
| TAF |
KBVI 12nm NE | 251128Z 2512/2612 00000KT 1/2SM FG OVC003 FM251300 33005KT 6SM BR BKN008 FM251600 34005KT P6SM BKN015 FM251800 35005KT P6SM BKN040 FM260000 00000KT P6SM BKN250
|
KPIT 20nm SE | 251153Z 2512/2618 VRB03KT P6SM OVC005 TEMPO 2512/2514 3SM BR OVC003 FM251500 34005KT P6SM BKN015 FM251800 35005KT P6SM BKN035 FM260000 00000KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|