FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 2D1 |
| Lat/Long: | 40-58-11.8947N 081-05-55.2011W 40-58.198245N 081-05.920018W 40.9699708,-81.0986670 (estimated) |
| Elevation: | 1062 ft. / 324 m (estimated) |
| Variation: | 07W (1985) |
| From city: | 3 miles N of ALLIANCE, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 44601 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX ASOS at CAK (16 nm W): | PHONE 330-227-8682 |
| WX AWOS-3 at POV (16 nm NW): | 118.675 (330-298-9353) |
| WX ASOS at AKR (17 nm W): | 126.825 (330-724-4237) |
| WX AWOS-2 at 1G3 (18 nm NW): | 119.15 (330-346-1497) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ACOr155/9.5 | | AKRON VOR/DME | | 114.40 | | 04W |
| BSVr052/20.5 | | BRIGGS VOR/DME | | 114.05 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| AKRON | | 122/14.4 | | 362 | | 07W | | AK | .- -.- |
| CASTLE | | 273/31.1 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
Airport Services
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3500 x 80 ft. / 1067 x 24 m |
| Surface: | turf, in poor condition MINOR RUTS & HUMPS FULL LEN. SOFT DURG SPRING & WHEN WET. |
| Runway edge markings: | CONES. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 40-58.420167N | | 40-57.843500N |
| Longitude: | 081-05.922500W | | 081-05.917667W |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Obstructions: | 15 ft. road, 20 ft. from runway, 125 ft. both sides of centerline, 1:1 slope to clear OBSTN CLNC SLP 1:1 OVR +15 FT ROAD, 20 FT DIST, 125 FT L/R. | | 3 ft. crops, 40 ft. left of centerline OBSTN CLNC SLP 0:1 OVR 3 FT CROPS, 0 FT DIST, 40 FT L. |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2088 x 130 ft. / 636 x 40 m |
| Surface: | turf, in poor condition MINOR RUTS & HUMPS FULL LEN. SOFT DURG SPRING & WHEN WET. |
| Runway edge markings: | CONES. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 40-58.311103N | | 40-58.308028N |
| Longitude: | 081-06.146792W | | 081-05.693030W |
| Elevation: | 1056.0 ft. | | 1067.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Obstructions: | 25 ft. pline, 35 ft. from runway, 60 ft. both sides of centerline, 1:1 slope to clear OBSTN CLNC SLP 1:1 OVR 25 FT FONE POLE/LINE, 35 FT DIST, 125 FT B. | | 55 ft. trees, 110 ft. left of centerline OBSTN CLNC SLP 0:1 OVR 55 FT TREES, 0 FT DIST, 110 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | MELANA MUI-YING CHAN KRUECK 13822 UNION AVE NE ALLIANCE, OH 44601-9348 Phone 330-575-2263 |
| Manager: | JAMES LEE BROGAN 5247 LIMERICK AVE NW NORTH CANTON, OH 44720-7442 Phone 330-356-9005 |
Additional Remarks
| - | NGT OPS NA. |
| - | AEROBATIC PRACTICE AREA WI 1 NM SFC-5000 FT MSL, HRS IREG, CHECK NOTAMS. |
| - | OCNL GND LVL AEROBATIC PRACTICE. |
| - | UAS OPS IN AREA MNT CTAF. |
| - | PPR FOR WINTER OPS - CTC AMGR. |
| - | PJE ON & WI 5 NM OF ARPT SFC-FL180, CHECK CAK APCH & MNT CTAF. |
| - | DEER, BIRDS, & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0223/0490. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 2D1.
Some nearby airports with instrument procedures:
3G6 - Tri-City Airport (6 nm SE)
38D - Salem Airpark (11 nm E)
KCAK - Akron-Canton Regional Airport (16 nm W)
KPOV - Portage County Airport (16 nm NW)
KAKR - Akron Fulton International Airport (17 nm W)
1G3 - Kent State University Airport (18 nm NW)
4G4 - Youngstown Elser Metro Airport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken early June 2007
from the northwest, with 27 on the upper left and 36 on the upper right
Do you have a better or more recent aerial photo of Lee Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunrise | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunset | | 20:32 | | 00:32 |
| Evening civil twilight | | 21:03 | | 01:03 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 20:00:59 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 16:00:59 |
|
| METAR |
KPOV 16nm NW | 131935Z AUTO 33012G18KT 10SM SCT029 SCT050 14/07 A2980 RMK AO2 T01430072
|
KCAK 16nm W | 131951Z 30014G25KT 10SM BKN045 OVC065 15/08 A2979 RMK AO2 PK WND 30028/1936 SLP087 BINOVC T01500078 $
|
KAKR 17nm W | 131954Z AUTO 33013G19KT 10SM FEW038 SCT047 OVC060 14/07 A2980 RMK AO2 PK WND 25026/1856 SLP090 T01440072 $
|
KYNG 26nm NE | 131951Z 32021G27KT 10SM SCT029 BKN050 14/07 A2977 RMK AO2 PK WND 32027/1951 SLP081 T01440072 $
|
KUCP 31nm E | 131856Z AUTO 31007KT 10SM FEW014 SCT047 BKN075 16/13 A2975 RMK AO2 LTG DSNT SE AND S TSE00RAE42 SLP088 P0003 T01560128
|
|
| TAF |
KCAK 16nm W | 131728Z 1318/1418 31015G23KT P6SM BKN035 FM140000 35012KT P6SM OVC025 FM140500 33008KT P6SM -SHRA OVC015 FM140900 33010KT P6SM OVC015 FM141600 35012G22KT P6SM OVC028
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|