FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 2B7 |
| Lat/Long: | 44-46-06.7000N 069-22-27.9000W 44-46.111667N 069-22.465000W 44.7685278,-69.3744167 (estimated) |
| Elevation: | 197.1 ft. / 60.1 m (surveyed) |
| Variation: | 17W (2010) |
| From city: | 1 mile SE of PITTSFIELD, ME |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 04967 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BGR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; PAPI RWY 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| BANGOR APPROACH: | 118.925 |
| BANGOR DEPARTURE: | 118.925 |
| WX AWOS-3PT at WVL (19 nm SW): | 118.375 (207-877-0519) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BGRr277/21.8 | | BANGOR VORTAC | | 114.80 | | 19W |
| AUGr052/32.4 | | AUGUSTA VOR/DME | | 114.95 | | 18W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BURNHAM | | 009/4.3 | | 348 | | 18W | | BUP | -... ..- .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL FUEL AFT HRS, CALL 207-232-2318. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4003 x 100 ft. / 1220 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 38.0 | | Double wheel: | 49.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | NRS AND CNTRLN FADED OR MISG. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 44-46.433000N | | 44-45.790003N |
| Longitude: | 069-22.565818W | | 069-22.365125W |
| Elevation: | 197.1 ft. | | 176.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 167 true | | 004 magnetic, 347 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. pole, 842 ft. from runway, 257 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear 6-10 FT BRUSH, 0-200 FT FM THR, 225-250 FT L OF CNTRLN. | | 5 ft. brush, 249 ft. from runway, 181 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear 20 FT TREES 0-50 FT FM THR, 210 FT L OF CNTRLN; 8 FT BRUSH 170-200 FT FM THR, 90 FT L OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF PITTSFIELD 112 SOMERSET AVE PITTSFIELD, ME 04967 Phone 207-487-3136 |
| Manager: | KATHRYN RUTH 112 SOMERSET AVE PITTSFIELD, ME 04967 Phone 207-487-3136 TOWN MGR. |
Additional Remarks
| - | DEER AND TURKEYS INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BANGOR APCH AT 207-561-2500 EXTN 1. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (206KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (548KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1B0 - Dexter Regional Airport (15 nm N)
KWVL - Waterville Regional Airport (19 nm SW)
KOWK - Central Maine/Norridgewock Airport (21 nm W)
KBGR - Bangor International Airport (23 nm E)
KBST - Belfast Municipal Airport (27 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Karen Frink, PE
Taken in the Fall of 2013
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Pittsfield Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:42 | | 09:42 |
| Sunrise | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunset | | 19:09 | | 23:09 |
| Evening civil twilight | | 19:38 | | 23:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 19:41:14 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 15:41:14 |
|
| METAR |
KWVL 20nm SW | 051856Z AUTO 00000KT 10SM -RA OVC003 04/04 A2964 RMK AO2 SLP044 P0002 T00440039
|
KBGR 24nm E | 051853Z 20007KT 6SM -RA BR OVC005 06/05 A2971 RMK AO2 RAB20 SLP061 P0001 T00560050 $
|
KAUG 33nm SW | 051853Z AUTO VRB04KT 10SM BKN007 BKN100 05/04 A2967 RMK AO2 CIG 004V012 SLP049 T00500039 PWINO $
|
|
| TAF |
KBGR 24nm E | 051723Z 0518/0618 19005KT 2SM -RA BR OVC005 FM052100 21005KT 4SM -RA BR OVC007 FM060000 23005KT P6SM OVC012 FM060300 24005KT P6SM SCT060 FM061200 27010G18KT P6SM FEW060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|