FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AUG |
| Lat/Long: | 44-19-14.4730N 069-47-50.3110W 44-19.241217N 069-47.838517W 44.3206869,-69.7973086 (estimated) |
| Elevation: | 351.7 ft. / 107.2 m (surveyed) |
| Variation: | 18W (1985) |
| From city: | 1 mile NW of AUGUSTA, ME |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 04330 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AUG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2000 ARPT UNATNDD AFT DARK DURG SN & ICE SEASON. FLD COND RPRTS, SN DEPTHS & BA MAY NOT BE AVBL FOR RWYS FM 1800-0600. |
| Pattern altitude: | 1399.7 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 17; REIL RWY 35; PAPI RWY 17 & 35; HIRL RWY 17/35; MIRL RWY 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 118.325 (207-623-0432) |
| PORTLAND APPROACH: | 128.35 |
| PORTLAND DEPARTURE: | 128.35 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.95 |
| WX AWOS-3PT at WVL (14 nm N): | 118.375 (207-877-0519) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 128.2/263.05 (112-292) (WATERBORO RCAG); FREQS 120.25/290.50 (293-111) (BANGOR RCAG) WHEN PORTLAND APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AUG at field | | AUGUSTA VOR/DME | | 114.95 | | 18W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DUNNS | | 171/6.1 | | 366 | | 18W | | AU | .- ..- |
| BURNHAM | | 238/29.4 | | 348 | | 18W | | BUP | -... ..- .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR FUEL AFT NML BUS HRS CALL 207-622-2507. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5002 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 44-19.659385N | | 44-18.925345N |
| Longitude: | 069-48.220625W | | 069-47.701787W |
| Elevation: | 310.7 ft. | | 347.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 171 magnetic, 153 true | | 351 magnetic, 333 true |
| Declared distances: | TORA:5002 TODA:5002 ASDA:5002 LDA:5002 | | TORA:5002 TODA:5002 ASDA:5002 LDA:5002 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 6 ft. tree, 210 ft. from runway, 20 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear 7-8 FT BRUSH 190 FT FM THR, 110-120 FT R OF CNTRLN. | | 8 ft. tree, lighted, 201 ft. from runway, 90 ft. right of centerline ROAD 240 FT R, 0-200 FT; 3-7 FT BRUSH 195-200 FT FM THR, 65-130 FT R OF CNTRLN. |
Runway 8/26
| Dimensions: | 2613 x 75 ft. / 796 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 44-19.042498N | | 44-19.244105N |
| Longitude: | 069-47.868303W | | 069-47.339172W |
| Elevation: | 349.4 ft. | | 351.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 080 magnetic, 062 true | | 260 magnetic, 242 true |
| Declared distances: | TORA:2613 TODA:2613 ASDA:2613 LDA:2613 | | TORA:2613 TODA:2613 ASDA:2613 LDA:2613 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 16 ft. trees, 287 ft. from runway, 80 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear | | 6 ft. fence, lighted, 201 ft. from runway, 131 ft. left of centerline ROAD & FENCE L OF APCH, 0-200 FT FM RWY END, LGTD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STATE OF MAINE 16 STATE HOUSE STATION AUGUSTA, ME 04333 Phone 207-624-3250 |
| Manager: | JOHN GUIMOND 75 AIRPORT RD AUGUSTA, ME 04330 Phone 207-626-2306 |
Additional Remarks
| E60-35 | ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM (EMAS) 150 FT IN LENGTH BY 122 FT IN WIDTH LCTD AT DER 35. |
| E60-17 | ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM (EMAS) 130 FT IN LENGTH BY 122 FT IN WIDTH LCTD AT DER 17. |
| - | RWY 35 DESIGNATED CALM WIND RWY. |
| - | ACR RAMP CLSD TO GA TFC. |
| - | RWY 17/35 HAVE EMAS CATEGORY B2. |
| - | FOR CD WHEN PORTLAND APCH CLSD, CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | PILOTS CONDUCTING EFVS OPS; BE AWARE LED ALS IN USE RWY 17. |
| - | TWY F EAST CLSD TO ALL ACFT WITH WING SPAN GTR THAN 45 FT. |
| - | LDG FEE FOR MULTI-ENG ACFT; FEE WAIVED WITH FUEL PURCHASE. |
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (353KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (296KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (258KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (514KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KWVL - Waterville Regional Airport (14 nm N)
KIWI - Wiscasset Airport (22 nm S)
KOWK - Central Maine/Norridgewock Airport (24 nm N)
KBXM - Brunswick Executive Airport (26 nm S)
KLEW - Auburn/Lewiston Municipal Airport (27 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 08-Dec-2014
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Augusta State Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:59 | | 08:59 |
| Sunrise | | 05:31 | | 09:31 |
| Sunset | | 19:42 | | 23:42 |
| Evening civil twilight | | 20:13 | | 00:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 20:44:17 |
| Local (UTC-4) | 01-May-2026 16:44:17 |
|
| METAR |
| KAUG | 011953Z AUTO 29012G20KT 10SM CLR 15/M01 A2973 RMK AO2 SLP070 T01501011
|
KWVL 13nm NE | 011956Z AUTO 33010G16KT 10SM CLR 14/01 A2971 RMK AO2 SLP066 T01440011 PNO $
|
|
| TAF |
| KAUG | 011740Z 0118/0218 29010G16KT P6SM SCT060 FM020000 29006KT P6SM FEW150 FM020900 VRB04KT P6SM VCSH BKN035 BKN050 BKN080
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|