FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | AJR |
| Lat/Long: | 34-29-59.4660N 083-33-23.9930W 34-29.991100N 083-33.399883W 34.4998517,-83.5566647 (estimated) |
| Elevation: | 1447.9 ft. / 441.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2025) |
| From city: | 2 miles SW of CORNELIA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30531 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1989 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 06/24 PRESET ON LOW INTST DUSK-2200; TO INCR INTST - CTAF. AFT 2200 ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.175 (706-778-3675) |
| WX AWOS-3 at TOC (14 nm NE): | 119.625 (706-297-7473) |
| WX ASOS at GVL (19 nm SW): | 126.475 (770-532-4687) |
| WX AWOS-3PT at JCA (19 nm S): | 118.125 (706-387-6477) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 134.8/379.95 (MOUNT OGLETHORPE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ODFr227/17.4 | | FOOTHILLS VOR/DME | | 113.40 | | 00E |
| AHNr341/35.1 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| ELWr277/38.5 | | ELECTRIC CITY VORTAC | | 108.60 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BARROW COUNTY | | 008/33.9 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5503 x 100 ft. / 1677 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 34-29.743900N | | 34-30.238280N |
| Longitude: | 083-33.859215W | | 083-32.940493W |
| Elevation: | 1403.1 ft. | | 1447.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 063 magnetic, 057 true | | 243 magnetic, 237 true |
| Displaced threshold: | 1392 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5503 TODA:5503 ASDA:5503 LDA:4111 | | TORA:5503 TODA:5503 ASDA:5503 LDA:5503 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 58 ft. trees, 664 ft. from runway, 307 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear APCH RATIO 26:1 TO DSPLCD THR. | | 23 ft. trees, 453 ft. from runway, 163 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HABERSHAM COUNTY 555 MONROE STREET, UNIT 20 CLARKESVILLE, GA 30523 Phone (706) 839-0200 |
| Manager: | BILL HARDEN 1112 AIRPORT ROAD CORNELIA, GA 30531 Phone 706-839-0247 ARPT PHONE NUMBER - (706) 778-0198. |
Additional Remarks
| - | DEER & WILDLIFE ON OR INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
| - | TWY A BTN TWY D AND TWY C CLSD TO ACFT WINGSPAN MORE THAN 80 FT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (281KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (154KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (488KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTOC - Toccoa Airport-RG Letourneau Field (14 nm NE)
KGVL - Lee Gilmer Memorial Airport (19 nm SW)
KJCA - Jackson County Airport (19 nm S)
18A - Franklin-Hart Airport (23 nm SE)
KDZJ - Blairsville Airport (30 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 12-Jul-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Habersham County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:53 | | 10:53 |
| Sunrise | | 07:18 | | 11:18 |
| Sunset | | 19:56 | | 23:56 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 00:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 05:18:48 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 01:18:48 |
|
| METAR |
| KAJR | 040455Z AUTO 15003KT 10SM SCT038 19/16 A3028 RMK AO2 T01880155
|
KTOC 14nm NE | 040455Z AUTO 00000KT 10SM BKN050 BKN065 18/15 A3029 RMK AO2
|
KJCA 19nm S | 040455Z AUTO 20006KT 10SM BKN050 20/17 A3028 RMK AO2 T02030167
|
KGVL 20nm SW | 040453Z AUTO 14005KT 8SM CLR 20/16 A3028 RMK AO2 SLP243 T02000156 402500144
|
|
| TAF |
KAHN 35nm S | 031720Z 0318/0418 15004KT P6SM BKN050 FM040600 00000KT P6SM SCT015 BKN070 FM040800 00000KT P6SM BKN015 FM041000 00000KT P6SM VCSH BKN007 BKN015 FM041500 18005KT P6SM BKN012
|
KAND 42nm E | 031724Z 0318/0418 20005KT P6SM BKN035 FM040000 16003KT P6SM BKN250 FM041000 16002KT P6SM BKN011 TEMPO 0411/0415 BKN007 FM041500 19006KT P6SM BKN015 PROB30 0415/0418 2SM TSRA OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|