FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CHD |
| Lat/Long: | 33-16-08.7460N 111-48-40.0360W 33-16.145767N 111-48.667267W 33.2690961,-111.8111211 (estimated) |
| Elevation: | 1243.4 ft. / 379.0 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (2000) |
| From city: | 3 miles SE of CHANDLER, AZ |
| Time zone: | UTC -7 (year round; does not observe DST) |
| Zip code: | 85249 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ALBUQUERQUE CENTER |
| FSS: | PRESCOTT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CHD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0500-1700, ALL SAT-SUN 0500-1530 |
| Pattern altitude: | 2300.4 ft. MSL FIXED WING - 2300 FT MSL. ROTORWING - 1900 FT MSL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT PAPI RWY 04L, 04R, 22L & 22R; MIRL RWY 04R/22L & 04L/22R - CTAF. REIL RWY 4R & 22L ON CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 126.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.325 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 480-814-9952 |
| CHANDLER GROUND: | 124.4 [0600-2100] |
| CHANDLER TOWER: | 126.1 ;ARR N &W 126.1 ;DEP RWY 04L/22R 133.1 ;ARR S & E 133.1 ;DEP RWY 04R/22L [0600-2100] |
| PHOENIX APPROACH: | 123.7 |
| PHOENIX DEPARTURE: | 123.7 |
| ARLIN STAR: | 124.1 |
| BLYTHE STAR: | 124.1 |
| DSERT STAR: | 120.7 |
| HUUTY STAR: | 124.9 |
| SUNSS STAR: | 124.1 |
| WX AWOS-3 at IWA (8 nm E): | 133.5 (480-988-9428) |
| WX ASOS at FFZ (12 nm N): | PHONE 480-641-4111 |
| WX ASOS at PHX (14 nm NW): | PHONE 602-551-6092 |
| WX AWOS-3 at A39 (18 nm S): | 126.900 (520-568-7704) |
| WX AWOS-3PT at CGZ (19 nm S): | 132.175 (520-836-3392) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IWAr243/8.3 | | WILLIE VORTAC | | 113.30 | | 13E |
| PXRr129/12.7 | | PHOENIX VORTAC | | 115.60 | | 12E |
| TFDr000/23.5 | | STANFIELD VORTAC | | 114.80 | | 12E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 4R/22L
| Dimensions: | 4870 x 75 ft. / 1484 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY 4R CALM WIND RWY. |
| RUNWAY 4R | | RUNWAY 22L |
| Latitude: | 33-15.943492N | | 33-16.463547N |
| Longitude: | 111-48.849780W | | 111-48.121573W |
| Elevation: | 1235.9 ft. | | 1243.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 038 magnetic, 050 true | | 218 magnetic, 230 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4L/22R
| Dimensions: | 4401 x 75 ft. / 1341 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY 4L CALM WIND RWY. |
| RUNWAY 4L | | RUNWAY 22R |
| Latitude: | 33-15.846785N | | 33-16.316902N |
| Longitude: | 111-49.197143W | | 111-48.539157W |
| Elevation: | 1231.0 ft. | | 1236.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 038 magnetic, 050 true | | 218 magnetic, 230 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 100 x 100 ft. / 30 x 30 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Latitude: | 33-16.409333N | | |
| Longitude: | 111-47.972500W | | |
| Elevation: | 1236.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CHANDLER 175 S. ARIZONA AVE CHANDLER, AZ 85225 Phone 480-782-2200 |
| Manager: | RYAN REEVES CHANDLER MUNICIPAL AIRPORT, MS 802, PO BOX 4008 CHANDLER, AZ 85244 Phone 480-782-3540 |
Additional Remarks
| A30A-22L | SHORT APCH NA. |
| A30A-22R | 85 FT ANT 1/4 MI N OF THR. |
| - | 135 FT LGTD PWR POLES & LINES N-S 1.5 MI W. |
| - | 135 FT UNLGTD PWR POLES & LINES E-W 1 MI S. |
| - | TWY A BTN TWY D & F NOT VIS FM ATCT. |
| - | TSNT HELI PRKG & PAX PUP N SIDE BY TWY N. |
| - | HOPS ON TWY C; CHARLIE PAT FOR HEL TRNG. |
| - | WHEN ATCT CLSD, FOR CD CTC PHOENIX APCH - 602-306-2565. |
| - | GA TSNT FIXED WING PRKG BOXES IN FRONT OF TRML. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF OF ARPT. |
| - | PARL RWYS; STAGGERED APCH ENDS. |
| - | AVOID OTFC OF HIGH SCHOOL; 2 NM SW. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ARLIN FOUR | |
download (285KB) |
| BLYTHE FIVE | |
download (255KB) |
| DSERT TWO (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (312KB) |
| HUUTY ONE (RNAV) | |
download (234KB) |
| SUNSS EIGHT | |
download (237KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04R | |
download (201KB) |
| VOR RWY 04R | |
download (192KB) |
Departure Procedures |
| BNYRD SIX (RNAV) | |
download (162KB) |
| FTHLS SIX (RNAV) | |
download (217KB) |
| IZZZO EIGHT (RNAV) **CHANGED** | |
download (206KB) |
| JUDTH SEVEN (RNAV) | |
download (159KB) |
| KATMN SIX (RNAV) | |
download (162KB) |
| LALUZ SIX (RNAV) | |
download (221KB) |
| MAYSA SEVEN (RNAV) | |
download (160KB) |
| SNOBL SIX (RNAV) | |
download (220KB) |
| YOTES SIX (RNAV) | |
download (187KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
P19 - Stellar Airpark (6 nm W)
KIWA - Mesa Gateway Airport (8 nm E)
KFFZ - Falcon Field Airport (12 nm N)
KPHX - Phoenix Sky Harbor International Airport (14 nm NW)
KCGZ - Casa Grande Municipal Airport (19 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Adar Lotan
Photo taken 07-Mar-2013
from 3,000 AGL looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Chandler Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 12:51 |
| Sunrise | | 06:16 | | 13:16 |
| Sunset | | 18:46 | | 01:46 |
| Evening civil twilight | | 19:11 | | 02:11 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 13:52:14 |
| Local (UTC-7) | 01-Apr-2026 06:52:14 |
|
| METAR |
| KCHD | 011247Z 28018KT 10SM OVC190 22/09 A2983
|
KIWA 8nm E | 011251Z 32014G21KT 10SM -RA SCT060 BKN075 OVC120 22/10 A2985
|
KFFZ 13nm N | 011254Z AUTO 33012G18KT 10SM FEW060 OVC080 20/11 A2983 RMK AO2 PK WND 27028/1210 RAB13E46 SLP078 P0000 T02000106 TSNO
|
KPHX 16nm NW | 011251Z 34008KT 10SM BKN090 BKN110 OVC130 21/09 A2981 RMK AO2 PK WND 29029/1209 RAB1158E27 SLP077 P0000 T02110094
|
KA39 18nm S | 011335Z AUTO 29010KT 10SM -RA OVC110 21/11 A2990 RMK AO2
|
KCGZ 19nm S | 011256Z AUTO 25007KT 10SM BKN110 22/06 RMK AO2 RAE00 SLPNO P0000 T02220056 $
|
|
| TAF |
KIWA 8nm E | 011120Z 0112/0212 30012KT P6SM BKN070 OVC090 FM011500 VRB05KT P6SM FEW060 SCT070 SCT250 FM011700 26012G20KT P6SM SCT080 FM020100 26007KT P6SM FEW100 FM020700 12006KT P6SM SKC
|
KPHX 16nm NW | 011120Z 0112/0218 29012KT P6SM BKN080 OVC100 TEMPO 0112/0114 33017G25KT FM011700 26013G20KT P6SM SCT080 FM020200 25006KT P6SM SKC FM021100 11005KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|