FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DVT |
| Lat/Long: | 33-41-17.9000N 112-04-57.2000W 33-41.298333N 112-04.953333W 33.6883056,-112.0825556 (estimated) |
| Elevation: | 1478.1 ft. / 450.5 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (2000) |
| From city: | 15 miles N of PHOENIX, AZ |
| Time zone: | UTC -7 (year round; does not observe DST) |
| Zip code: | 85027 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1959 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ALBUQUERQUE CENTER |
| FSS: | PRESCOTT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DVT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS ADMIN - 0600-2100. |
| Pattern altitude: | TPA-2500 (1022) PISTON ENGINE AND 3000 (1522) TURBINE ENGINE. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, REIL RWY 07R, 07L, 25R & 25L; PAPI RWY 07R, 07L, 25R & 25L; MIRL RWY 07R/25L & 07L/25R ON CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 126.5 |
| WX ASOS: | 126.5 (480-308-1230) |
| DEER VALLEY GROUND: | 121.8 [0600-0000] |
| DEER VALLEY TOWER: | 118.4 ;ARR FM 070-250 AND RWY 07R/25L DEP 120.2 ;ARR FM 251-069 AND RWY 07L/25R DEP, 0600-00 [0600-0000] |
| PHOENIX APPROACH: | 120.7 |
| PHOENIX DEPARTURE: | 120.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 123.9 |
| BLYTHE STAR: | 124.1 |
| DSERT STAR: | 120.7 |
| SUNSS STAR: | 124.1 |
| WX ASOS at SDL (9 nm SE): | PHONE 480-483-3049 |
| WX AWOS-1 at 18AZ (12 nm NE): | 125.625 (480-488-7882) |
| WX AWOS-3 at GEU (14 nm SW): | PHONE 623-877-8609 |
| WX ASOS at PHX (16 nm S): | PHONE 602-551-6092 |
- EMERG FREQ 121.5 NOT AVBL AT ATCT.
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PXRr328/16.3 | | PHOENIX VORTAC | | 115.60 | | 12E |
| IWAr304/31.6 | | WILLIE VORTAC | | 113.30 | | 13E |
| BXKr055/39.7 | | BUCKEYE VORTAC | | 110.60 | | 14E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:CREDIT CARD SELF SVC AVBL H24. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 7R/25L
| Dimensions: | 8196 x 100 ft. / 2498 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 65.0 | | Double wheel: | 93.0 | | Double tandem: | 178.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7R | | RUNWAY 25L |
| Latitude: | 33-41.210053N | | 33-41.304050N |
| Longitude: | 112-05.776135W | | 112-04.163602W |
| Elevation: | 1439.9 ft. | | 1478.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 086 true | | 254 magnetic, 266 true |
| Displaced threshold: | 898 ft. | | 916 ft. |
| Declared distances: | TORA:8196 TODA:8196 ASDA:8196 LDA:7299 | | TORA:8196 TODA:8196 ASDA:8196 LDA:7281 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 5-DEGS LEFT OF CTRLN AND 6-DEGS RIGHT OF CTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 38 ft. sign, 1257 ft. from runway, 359 ft. right of centerline, 27:1 slope to clear APCH SLOPE 50:1 AT DTHR. | | 76 ft. hill, 2527 ft. from runway, 565 ft. left of centerline, 30:1 slope to clear APCH SLOPE 50:1 AT DTHR. |
Runway 7L/25R
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 119.0 | | Double wheel: | 186.0 | | Double tandem: | 315.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | TRNG RWY. |
| RUNWAY 7L | | RUNWAY 25R |
| Latitude: | 33-41.349600N | | 33-41.401213N |
| Longitude: | 112-05.367103W | | 112-04.481735W |
| Elevation: | 1455.1 ft. | | 1476.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 074 magnetic, 086 true | | 254 magnetic, 266 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 180 ft. hill, lighted, 3732 ft. from runway, 122 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF PHOENIX 3400 SKY HARBOR BLVD PHOENIX, AZ 85034 Phone 623-869-0975 |
| Manager: | ED FARON 702 W DEER VALLEY DR PHOENIX, AZ 85027 Phone 623-869-0975 EMERG - 623-869-0977. |
Additional Remarks
| - | CTN: LGTD HILLS NE, E, SE & W; HOT AIR BLN OPS N, NE & NW; PILOT TRNG WI 20 NM; AEROBATIC PRACTICE AREA 8.5 MI NW; SFC-6000 MSL. |
| - | SPL ATC RULE (SATR) IN EFCT W OF ARPT; CK SECTIONAL/TAC. |
| - | TWY D1 & D13 RUNUP PADS CLSD TO WINGSPAN MORE THAN 49 FT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD, CTC PHOENIX APCH AT 602-306-2565. |
| - | CHARTER, TRAVEL CLUB & REVENUE ACFT FEE. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ARLIN FOUR | |
download (286KB) |
| BLYTHE FIVE | |
download (255KB) |
| DSERT TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (312KB) |
| SUNSS EIGHT | |
download (237KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07R | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25L | |
download (266KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| BNYRD SIX (RNAV) | |
download (162KB) |
| FTHLS SIX (RNAV) | |
download (215KB) |
| IZZZO EIGHT (RNAV) | |
download (207KB) |
| JUDTH SEVEN (RNAV) | |
download (159KB) |
| KATMN SIX (RNAV) | |
download (161KB) |
| LALUZ SIX (RNAV) | |
download (221KB) |
| MAYSA SEVEN (RNAV) | |
download (160KB) |
| SNOBL SIX (RNAV) | |
download (225KB) |
| YOTES SIX (RNAV) | |
download (187KB) |
|
| DEER VALLEY THREE (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (652KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (379KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSDL - Scottsdale Airport (9 nm SE)
KGEU - Glendale Regional Airport (14 nm SW)
KPHX - Phoenix Sky Harbor International Airport (16 nm S)
KLUF - Luke Air Force Base (18 nm SW)
KGYR - Phoenix Goodyear Airport (22 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Andreas Lauschke
Photo taken 07-Dec-2024
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Phoenix Deer Valley Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:56 | | 11:56 |
| Sunrise | | 05:24 | | 12:24 |
| Sunset | | 19:26 | | 02:26 |
| Evening civil twilight | | 19:54 | | 02:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 07:57:32 |
| Local (UTC-7) | 22-May-2026 00:57:32 |
|
| METAR |
| KDVT | 220753Z AUTO 15003KT 10SM CLR 22/M06 A2976 RMK AO2 SLP054 T02221061
|
KSDL 9nm SE | 220753Z 30003KT 10SM CLR 23/00 A2976 RMK AO2 SLP054 T02330000
|
KGEU 14nm SW | 220247Z 21005KT 9SM CLR 32/M10 A2969 RMK LAST
|
KPHX 15nm S | 220751Z 29007KT 10SM CLR 28/M06 A2972 RMK AO2 SLP044 T02831056
|
KLUF 18nm SW | 220355Z AUTO 27003KT 10SM CLR 30/M11 A2971 RMK AO2 SLP046 T03031113 $
|
|
| TAF |
| KDVT | 220520Z 2206/2306 VRB04KT P6SM SKC FM221500 18005KT P6SM SKC FM222000 23008KT P6SM SKC FM230400 VRB04KT P6SM FEW200
|
KSDL 9nm SE | 220520Z 2206/2306 VRB03KT P6SM SKC FM222000 23006KT P6SM SKC FM230300 VRB03KT P6SM FEW200
|
KPHX 15nm S | 220520Z 2206/2312 29005KT P6SM SKC FM221100 10006KT P6SM SKC FM221900 28007KT P6SM FEW200 FM231000 11006KT P6SM SKC
|
KLUF 18nm SW | 212310Z 2123/2302 24010G15KT 9999 FEW250 QNH2970INS WND VRB06KT AFT 2204 TX35/2123Z TN20/2213Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|