FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FYJ |
| Lat/Long: | 37-31-16.9000N 076-45-45.9000W 37-31.281667N 076-45.765000W 37.5213611,-76.7627500 (estimated) |
| Elevation: | 20.4 ft. / 6.2 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 2 miles SE of WEST POINT, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23156 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FYJ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | TPA LGT ACFT 800 FT, HVY ACFT 1500 FT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | REIL RWY 10 & 28; MIRL 10/28 OPR SS-SR. DRG DALGT HRS, PCL AVBL ON REQ, CTC AMGR. ACTVT REIL RWY 10 & 28; MIRL 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 132.825 (804-785-2307) |
| POTOMAC APPROACH: | 126.4 126.75 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 126.4 126.75 |
| WX AWOS-3 at W75 (16 nm E): | 118.45 (804-758-8592) |
| WX AWOS-3 at JGG (17 nm S): | 120.625 (757-220-8810) |
| WX AWOS-3 at W96 (17 nm W): | 119.875 (804-932-8863) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr338/5.0 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| HPWr062/20.4 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| RICr097/26.6 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| CCVr296/37.9 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 030/34.3 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC AVBL. A+:FULL & SELF SVC AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 85.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | NON-STD MARKING PLACEMENT. MARKINGS NEED TO SHIFT 8 FT E OF CURRENT PLACEMENT. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 37-31.253085N | | 37-31.308563N |
| Longitude: | 076-46.280842W | | 076-45.248748W |
| Elevation: | 13.0 ft. | | 20.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 097 magnetic, 086 true | | 277 magnetic, 266 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 10 ft. tree, 302 ft. from runway, 78 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear 23 FT TREE; 161 FT FM THR, 243 FT R OF CNTRLN. | | 30 ft. trees, 336 ft. from runway, 137 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MIDDLE PENISULA REG'L AIRPORT AUTHO 1000 AIRPORT RD MATTAPONI, VA 23110 Phone 804-785-9725 |
| Manager: | JOEL MOONEY 1000 AIRPORT RD MATTAPONI, VA 23110 Phone 804-785-9725 E-MAIL MANAGER@FLY-FYJ.COM. |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ROTOR-WING AND TILTROTOR ACFT FLY TFC PATS SOUTH OF RWY 10/28 AT 800 FT AGL OR ABV. |
| - | FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (162KB) |
| LOC RWY 10 | |
download (263KB) |
| VOR-A | |
download (165KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (59KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (140KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (14 nm SE)
W75 - Hummel Field Airport (16 nm E)
KJGG - Waltrip Williamsburg Executive Airport (17 nm S)
W96 - New Kent County Airport (17 nm W)
KXSA - Tappahannock/Essex County Airport (21 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking southwest from 5,000'.
Do you have a better or more recent aerial photo of Middle Peninsula Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:31 | | 09:31 |
| Sunrise | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunset | | 20:06 | | 00:06 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 00:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 02:47:22 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 22:47:22 |
|
| METAR |
| KFYJ | 140235Z AUTO 29010G18KT 7SM SCT031 BKN090 OVC110 19/13 A2986 RMK AO1 T01940126
|
KW75 16nm E | 140235Z AUTO 18007KT 10SM SCT120 19/14 A2982 RMK AO1 T01860144
|
KJGG 17nm S | 140235Z AUTO 17010KT 10SM SCT140 BKN170 19/15 A2982 RMK AO2 T01920145
|
KW96 17nm W | 140235Z AUTO 34004KT 10SM SCT048 BKN060 OVC075 16/14 A2983 RMK AO1 P0005 T01600143
|
|
| TAF |
KFAF 25nm S | 140200Z 1402/1508 17010G15KT 9999 FEW150 QNH2974INS TEMPO 1408/1412 VRB06KT 8000 -SHRA BKN015 OVC030 BECMG 1412/1413 34012G20KT 9999 SCT015 BKN080 QNH2977INS BECMG 1415/1416 32012G20KT 9999 BKN050 QNH2979INS BECMG 1421/1422 30012G20KT 9999 SCT050 QNH2982INS TX20/1418Z TN16/1407Z
|
KRIC 26nm W | 140200Z 1402/1424 30006KT P6SM -SHRA FEW030 OVC060 PROB30 1402/1405 4SM -SHRA FM140700 33006KT P6SM BKN030 FM141200 34012G20KT P6SM BKN050
|
KPHF 26nm SE | 131736Z 1318/1418 20014G22KT P6SM SKC FM132200 17012G19KT P6SM SCT080 BKN200 FM140100 17009KT P6SM BKN040 PROB30 1405/1409 6SM -SHRA OVC020 FM140900 34008KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|