FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AFW |
| Lat/Long: | 32-59-25.1040N 097-19-09.9460W 32-59.418400N 097-19.165767W 32.9903067,-97.3194294 (estimated) |
| Elevation: | 723.2 ft. / 220.4 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2015) |
| From city: | 14 miles N of FORT WORTH, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 76177 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1989 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AFW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index E |
| Airline operations: | PPR FOR ACR OPNS WITH MORE THAN 30 PSGR SEATS CALL 817-890-1000 OR 800-318-9268. |
| International operations: | US CUSTOMS USER FEE ARPT. |
Airport Communications
| ATIS: | 126.925 |
| WX ASOS: | PHONE 817-491-6188 |
| ALLIANCE GROUND: | 132.65 306.2 |
| ALLIANCE TOWER: | 120.825 ;HELICOPTERS 135.15 257.9 |
| LONE STAR APPROACH: | 118.1 |
| LONE STAR DEPARTURE: | 118.1 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 128.725 |
| BOTCH DP: | 118.1 |
| DALLAS AREA DP: | 118.1 |
| DODJE STAR: | 125.2 125.9 |
| GARLAND DP: | 118.1 |
| JOE POOL DP: | 118.1 |
| LIKES STAR: | 125.8 ;SOUTH 135.975 ;NORTH |
| MOTZA STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| NANDR RNAV DP: | 118.1 |
| REEKO STAR: | 125.2 |
| SASIE STAR: | 124.3 |
| TRUUK RNAV STAR: | 124.3 |
| WESAT STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| WX ASOS at FTW (10 nm S): | PHONE 817-740-3346 |
| WX ASOS at DTO (14 nm NE): | 119.325 (940-354-2971) |
| WX ASOS at DFW (15 nm E): | PHONE 214-600-7784 |
- ARINC FREQ 129.75 AVBL.
- EMERGENCY FREQ NOT AVBL.
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FUZr305/9.3 | | RANGER VORTAC | | 115.70 | | 06E |
| TTTr291/15.8 | | MAVERICK VOR/DME | | 113.10 | | 06E |
| CVEr280/21.8 | | COWBOY VOR/DME | | 116.20 | | 06E |
| MQPr056/37.7 | | MILLSAP VORTAC | | 117.70 | | 09E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| MUFIN | | 017/6.4 | | 365 | | 08E | | FT | ..-. - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR PRIOR ARRANGEMENTS REQUIRED FOR AIRFRAME OR POWER PLANT REPAIRS FOR DESIGN GROUP III & ABOVE. |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 16R/34L
| Dimensions: | 11125 x 150 ft. / 3391 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Double wheel: | 200.0 | | Double tandem: | 400.0 | | Dual double tandem: | 870.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16R | | RUNWAY 34L |
| Latitude: | 33-00.308878N | | 32-58.501110N |
| Longitude: | 097-19.407327W | | 097-19.037282W |
| Elevation: | 721.2 ft. | | 664.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 170 true | | 346 magnetic, 350 true |
| Displaced threshold: | no | | 716 ft. |
| Declared distances: | TORA:11010 TODA:11010 ASDA:10410 LDA:10410 | | TORA:11010 TODA:11010 ASDA:11010 LDA:10409 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. rr, 607 ft. from runway, 287 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear APCH RATIO 0:1 BASED ON DSPLCD THLD; +5 FT FENCE 0 FT, 250 FT R. | | 4 ft. fence, 200 ft. from runway, 250 ft. left of centerline +4 FT FENCE 0 FT 250 FT L; APCH RATIO 0:1 BASED ON DSPLCD THLD. |
Runway 16L/34R
| Dimensions: | 11000 x 150 ft. / 3353 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Double wheel: | 200.0 | | Double tandem: | 400.0 | | Dual double tandem: | 870.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16L | | RUNWAY 34R |
| Latitude: | 33-00.325685N | | 32-58.538248N |
| Longitude: | 097-19.291575W | | 097-18.925727W |
| Elevation: | 723.1 ft. | | 664.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 170 true | | 346 magnetic, 350 true |
| Declared distances: | TORA:11000 TODA:11000 ASDA:10600 LDA:10600 | | TORA:11000 TODA:11000 ASDA:11000 LDA:11000 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | ALSF2: standard 2,400 foot high intensity approach lighting system with centerline sequenced flashers (category II or III) | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, lighted |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | none | | 182 ft. pline, lighted, 7920 ft. from runway, 590 ft. right of centerline, 42:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF FORT WORTH 1000 THROCKMORTON FORT WORTH, TX 76177 Phone 817-392-6116 |
| Manager: | CHRISTOPHER ASH 13901 AVIATOR WAY FORT WORTH, TX 76177 Phone 817-890-1000 |
Additional Remarks
| A39-16L/34R | PCR VALUE: 786/R/B/W/T |
| A39-16R/34L | PCR VALUE: 786/R/B/W/T |
| - | FLIGHT NOTIFICATION SERVICE (ADCUS) AVBL. |
| - | PORTIONS OF TWY H MOVEMENT AREA EAST OF TWY A IS NOT VISIBLE FROM ATCT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DODJE SIX | |
2 pages:
[1] [2] (675KB) |
| LIKES FOUR (RNAV) | |
download (193KB) |
| MOTZA ONE | |
2 pages:
[1] [2] (426KB) |
| REEKO THREE (RNAV) | |
download (215KB) |
| SASIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (438KB) |
| TRUUK THREE (RNAV) | |
download (199KB) |
| WESAT THREE (RNAV) | |
download (210KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 16L | |
download (300KB) |
| ILS OR LOC RWY 34R | |
download (294KB) |
| ILS RWY 16L (CAT II - III) | |
download (251KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16L | |
download (267KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16R | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34R | |
download (245KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| BOTCH ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (405KB) |
| DALLAS FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (380KB) |
| GARLAND SIX | |
2 pages:
[1] [2] (376KB) |
| JOE POOL EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (495KB) |
| KINGDOM FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (401KB) |
| KUSSO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (351KB) |
| NANDR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (356KB) |
| TEXOMA FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (485KB) |
| WORTH ONE | |
2 pages:
[1] [2] (466KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (305KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
4T2 - Kenneth Copeland Airport (9 nm W)
KFTW - Fort Worth Meacham International Airport (10 nm S)
KDTO - Denton Enterprise Airport (14 nm NE)
KNFW - Fort Worth Naval Air Station JRB (Carswell Field) Airport (15 nm SW)
KDFW - Dallas-Fort Worth International Airport (15 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in April 2024
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Perot Field/Fort Worth Alliance Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:05 | | 11:05 |
| Sunrise | | 06:32 | | 11:32 |
| Sunset | | 20:19 | | 01:19 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 01:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 05:20:17 |
| Local (UTC-5) | 13-May-2026 00:20:17 |
|
| METAR |
| KAFW | 130453Z 17004KT 10SM CLR 21/14 A3006 RMK AO2 SLP168 T02060144 $
|
KFTW 10nm S | 130453Z 17004KT 10SM CLR 21/14 A3005 RMK AO2 SLP170 T02060144 $
|
KDTO 14nm NE | 130453Z AUTO 00000KT 10SM CLR 18/16 A3006 RMK AO2 SLP172 T01830156
|
KNFW 15nm SW | 130452Z AUTO 17004KT 10SM CLR 22/14 A3006 RMK AO2 SLP163 T02220144 CHINO S VISNO S $
|
KDFW 16nm E | 130453Z 14005KT 10SM CLR 22/14 A3005 RMK AO2 SLP168 T02170144
|
|
| TAF |
| KAFW | 130245Z 1303/1324 17005KT P6SM SKC
|
KFTW 10nm S | 130245Z 1303/1324 17005KT P6SM SKC
|
KNFW 15nm SW | 1223/1323 18005KT 9999 SKC QNH2998INS FM131700 16009KT 9999 SKC QNH2998INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1304 TIL 1311 TX31/1322Z TN18/1311Z FN20048
|
KDFW 16nm E | 130245Z 1303/1406 18006KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|