FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ANP |
| Lat/Long: | 38-56-34.3550N 076-34-06.2040W 38-56.572583N 076-34.103400W 38.9428764,-76.5683900 (estimated) |
| Elevation: | 34.2 ft. / 10 m (estimated) |
| Variation: | 10W (1985) |
| From city: | 5 miles SW of ANNAPOLIS, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 21037 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 CONTACT AIRPORT MANAGER 410-956-1280 FOR APPROVAL OF ANY FLIGHT OPERATIONS BETWEEN 2200 - 0700 LOCAL. ARPT UNATNDD NEW YEARS; MEMORIAL DAY; JULY 4; LABOR DAY; THANKSGIVING & CHRISTMAS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 12/30 - CTAF. LIGHTING INOP BTW 2200-0700. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) DUSK-2200. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| POTOMAC APPROACH: | 119.7 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 119.7 |
| WX AWOS-3 at W29 (11 nm E): | 120.575 (410-643-8795) |
| WX AWOS-3 at FME (12 nm NW): | 123.925 |
| WX ASOS at BWI (15 nm N): | PHONE 227-217-0474 |
| WX AWOS-3 at CGS (17 nm W): | 121.225 (301-864-5497) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BALr173/14.4 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| ADWr070/16.1 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| DCAr086/22.4 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| EMIr158/38.2 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ELLICOTT | | 166/22.8 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
| OXONN | | 075/23.9 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 097/26.0 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 2505 x 48 ft. / 764 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition MINOR PAVEMENT CRACKS FULL LENGTH. |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 38-56.634667N | | 38-56.510482N |
| Longitude: | 076-34.355333W | | 076-33.851480W |
| Elevation: | 30.6 ft. | | 31.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 118 magnetic, 108 true | | 298 magnetic, 288 true |
| Displaced threshold: | 476 ft. | | 326 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (5.75 degrees glide path) VGSI APCHS TO BE FLOWN. RWY 12 VGSI RELIABLE ON CNTLRN ONLY. | | 2-light PAPI on right (4.25 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 72 ft. trees, 284 ft. from runway, 115 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear 6 FT FENCE ACROSS APCH END MARKED. 10 FT ROAD 156 FT FM THLD. | | 64 ft. trees, 819 ft. from runway, 86 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear +6 FT FENCE ACROSS APCH END MKD. +15 FT PUBLIC ROAD AT THLD, R OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | LEE AIRPORT AUTHORITY LLC P.O. BOX 2342 ANNAPOLIS, MD 21401 Phone 410-956-1280 CORPORATION ESTABLISHED BY MARY C. LEE |
| Manager: | LEE RUNWAY MANAGER LLC P.O. BOX 2342 ANNAPOLIS, MD 21401 Phone 410-956-1280 |
Additional Remarks
| - | NO LANDING ON GRASS. LDG FEE AFTER ONE HOUR OR OVERNIGHT. |
| - | TOUCH & GO OPNS PROHIBITED. |
| - | NO TAKE-OFFS AFTER 2200 DAILY. |
| - | NO GRASS CROSSOVER FM RWY 12/30 TO TWY ROLLOUT TO THE END OF RWY. |
| - | HVY BIRD AND WILDLIFE ACT ON AND INVOF ARPT. |
| - | ARPT CLSD 2200-0700 LCL, CTC ARPT MANAGER FOR DETAILS. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-429-5882. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (369KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W00 - Freeway Airport (10 nm W)
W29 - Bay Bridge Airport (11 nm E)
KFME - Fort Meade Executive Airport (12 nm NW)
KBWI - Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport (15 nm N)
KADW - Joint Base Andrews (16 nm SW)
KCGS - College Park Airport (17 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Oct-2016
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lee Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:17 | | 09:17 |
| Sunrise | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunset | | 20:18 | | 00:18 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 18:42:18 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 14:42:18 |
|
| METAR |
KNAK 5nm NE | 241754Z AUTO 36008KT 10SM OVC009 16/14 A3023 RMK AO2 SLP238 60000 T01610144 10161 20144 58011 $
|
KW29 11nm E | 241815Z AUTO 36005KT 10SM OVC006 A3022 RMK AO2
|
KFME 13nm NW | 241815Z AUTO 04004KT 5SM OVC005 15/14 A3025 RMK AO1
|
KBWI 14nm N | 241754Z 07004KT 6SM BR OVC006 15/13 A3023 RMK AO2 SLP236 60001 T01500133 10150 20122 58009
|
KADW 16nm SW | 241810Z AUTO 01006KT 10SM OVC003 17/15 A3021 RMK AO2 SLP237 $
|
KCGS 17nm W | 241815Z AUTO 01004KT 7SM OVC006 16/14 A3023 RMK AO2 T01620145
|
|
| TAF |
KBWI 14nm N | 241747Z 2418/2524 04006KT 6SM BR OVC005 FM242100 07004KT 6SM BR BKN005 OVC010 FM250300 08003KT 3SM BR OVC005 FM250500 00000KT 2SM BR BKN003 OVC005 FM250800 10003KT 3SM -SHRA BR BKN003 OVC005 FM251300 15004KT 3SM -SHRA BKN005 OVC015 FM251600 23005KT 5SM -SHRA SCT005 OVC010 FM252200 00000KT P6SM SCT010 BKN015
|
KADW 16nm SW | 241700Z 2417/2523 VRB05KT 9000 BR OVC003 QNH3018INS BECMG 2420/2421 12005KT 9000 BR OVC010 QNH3015INS BECMG 2501/2502 11003KT 9999 NSW OVC015 QNH3014INS BECMG 2504/2505 04005KT 8000 BR OVC005 QNH3009INS TEMPO 2509/2513 VRB05KT 0800 FG OVC002 BECMG 2512/2513 22005KT 3200 -DZ BR OVC004 QNH3006INS BECMG 2515/2516 27007KT 6000 -SHRA OVC008 QNH3006INS TX20/2420Z TN18/2503Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|