FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GPM |
| Lat/Long: | 32-41-55.6000N 097-02-48.9000W 32-41.926667N 097-02.815000W 32.6987778,-97.0469167 (estimated) |
| Elevation: | 590 ft. / 180 m (estimated) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 4 miles SW of GRAND PRAIRIE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 75052 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1968 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GPM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SUN 0800-1900, MARCH-OCTOBER MON-SAT 0800-2000, NOVEMBER-FEBRUARY MON-SAT 0800-2000 |
| Pattern altitude: | 1202 ft. MSL TPA: 812 FT AGL FIXED WING, 612 FT AGL ROTARY WING. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 18/36 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 36 AFT ATCT CLSD - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 128.55 |
| UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3P: | 118.475 (972-606-1433) |
| GRAND PRAIRIE GROUND: | 121.15 [0700-2100 DALGT TIME; 0800-1800 STANDARD TIME] |
| GRAND PRAIRIE TOWER: | 128.55 [0700-2100 DALGT TIME; 0800-1800 STANDARD TIME] |
| LONE STAR APPROACH: | 135.975 |
| LONE STAR DEPARTURE: | 135.975 |
| BOTCH DP: | 135.975 |
| DALLAS AREA DP: | 135.975 |
| DODJE STAR: | 125.2 125.9 |
| GARLAND DP: | 135.975 |
| JOE POOL DP: | 135.975 |
| LIKES STAR: | 125.8 ;SOUTH 135.975 ;NORTH |
| MOTZA STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| NANDR RNAV DP: | 135.975 |
| REEKO STAR: | 125.2 |
| SASIE STAR: | 124.3 |
| SWVAY STAR: | 135.975 |
| TRUUK RNAV STAR: | 124.3 |
| WESAT STAR: | 118.1 ;SOUTH 125.8 ;NORTH |
| WX ASOS at GKY (3 nm SW): | 127.375 (817-557-0251) |
| WX ASOS at RBD (9 nm E): | PHONE 214-330-5317 |
| WX ASOS at DFW (12 nm N): | PHONE 214-600-7784 |
| WX AWOS-3 at 49T (13 nm E): | 135.425 (214-670-1243) |
| WX ASOS at DAL (13 nm NE): | PHONE 214-353-1551 |
| WX AWOS-3PT at FWS (15 nm SW): | 120.025 (817-426-4172) |
| WX AWOS-3P at JWY (16 nm SE): | 119.575 (972-227-0471) |
| WX ASOS at FTW (17 nm NW): | PHONE 817-740-3346 |
| WX AWOS-3PT at LNC (18 nm SE): | 118.975 (972-227-0471) |
| WX AWOS-3PT at ADS (19 nm NE): | PHONE 972-386-4855 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TTTr176/10.2 | | MAVERICK VOR/DME | | 113.10 | | 06E |
| FUZr144/13.2 | | RANGER VORTAC | | 115.70 | | 06E |
| CVEr206/13.6 | | COWBOY VOR/DME | | 116.20 | | 06E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4001 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 32-42.256870N | | 32-41.597050N |
| Longitude: | 097-02.812673W | | 097-02.817323W |
| Elevation: | 581.5 ft. | | 572.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. bldg, 790 ft. from runway, 29:1 slope to clear | | 24 ft. road, 600 ft. from runway, 310 ft. left and right of centerline, 16:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 50 x 50 ft. / 15 x 15 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 32-42.130000N | | |
| Longitude: | 097-02.870000W | | |
| Elevation: | 590.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GRAND PRAIRIE 300 W MAIN STREET, P.O. BOX 534045 GRAND PRAIRIE, TX 75053-4045 Phone 972-237-8015 |
| Manager: | MARK DIVITA 3116 S GT SOUTHWEST PKWY GRAND PRAIRIE, TX 75052-7238 Phone 972-237-7591 |
Additional Remarks
| - | EXTSV HEL TFC WEST SIDE OF ARPT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC LONE STAR APCH AT 972-615-2799. |
| - | WEST GRASS FOR ROTARY WING USE ONLY. |
| - | NO ADS-B BILLING OR LDG FEES. GA TSNT RAMP FREE FOR SHORT TERM ONLY. |
| - | 165 FT. WATER TWR, 1/4 MILE WEST OF RWY |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DODJE SIX | |
2 pages:
[1] [2] (674KB) |
| MOTZA ONE | |
2 pages:
[1] [2] (425KB) |
| REEKO THREE (RNAV) | |
download (215KB) |
| SASIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (438KB) |
| SWVAY FOUR (RNAV) | |
download (239KB) |
| TRUUK THREE (RNAV) | |
download (198KB) |
| WESAT THREE (RNAV) | |
download (210KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (157KB) |
| VOR RWY 36 | |
download (185KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
Departure Procedures |
| BOTCH ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (354KB) |
| DALLAS FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (329KB) |
| GARLAND SIX | |
2 pages:
[1] [2] (329KB) |
| JOE POOL EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (447KB) |
| KINGDOM FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (352KB) |
| KUSSO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (325KB) |
| NANDR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| TEXOMA FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (437KB) |
| WORTH ONE | |
2 pages:
[1] [2] (417KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (299KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGKY - Arlington Municipal Airport (3 nm SW)
KRBD - Dallas Executive Airport (9 nm E)
KDFW - Dallas-Fort Worth International Airport (12 nm N)
KDAL - Dallas Love Field Airport (13 nm NE)
KFWS - Fort Worth Spinks Airport (15 nm SW)
KJWY - Mid-Way Regional Airport (16 nm SE)
KFTW - Fort Worth Meacham International Airport (17 nm NW)
KLNC - Lancaster Regional Airport (18 nm SE)
KADS - Addison Airport (19 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 16-Nov-2018
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Grand Prairie Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:50 | | 11:50 |
| Sunrise | | 07:15 | | 12:15 |
| Sunset | | 19:48 | | 00:48 |
| Evening civil twilight | | 20:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 06:02:45 |
| Local (UTC-5) | 03-Apr-2026 01:02:45 |
|
| METAR |
| KGPM | 030555Z AUTO 17008KT 10SM CLR 22/17 A2990 RMK AO2 T02230172 10267 20223 402860180
|
KGKY 3nm SW | 030553Z AUTO 15011G19KT 10SM CLR 23/18 A2988 RMK AO2 SLP109 T02280178 10267 20228 402830183 53013
|
KRBD 9nm E | 030553Z AUTO 18010KT 10SM CLR 21/18 A2988 RMK AO2 SLP112 T02110183 10261 20211 402780178 53014
|
KDFW 12nm N | 030553Z 17013KT 10SM FEW250 23/18 A2986 RMK AO2 SLP104 T02280178 10267 20228 402890183 53012
|
KDAL 13nm NE | 030553Z 17008G17KT 10SM SCT250 22/18 A2988 RMK AO2 SLP112 T02220183 10267 20222 402830183 53014
|
KFWS 15nm SW | 030555Z AUTO 18013G17KT 10SM CLR 22/19 A2988 RMK AO2 T02180187 10259 20218 402830178 53013 $
|
KJWY 16nm SE | 030555Z AUTO 17009KT 10SM CLR 21/19 A2991 RMK AO2 T02100189 10255 20210 402790175 53016
|
KFTW 18nm NW | 030553Z 17012KT 10SM CLR 22/17 A2986 RMK AO2 SLP102 T02220172 10267 20222 402890178 53012 $
|
KADS 20nm NE | 030555Z AUTO 17010G18KT 150V220 10SM CLR 23/20 A2988 RMK AO2 10278 20230
|
|
| TAF |
KGKY 3nm SW | 030520Z 0306/0406 16016KT P6SM FEW250 FM030800 17017KT P6SM OVC015 FM031800 18015G25KT P6SM SCT060 FM040200 16014KT 6SM -SHRA VCTS BKN060CB
|
KDFW 12nm N | 030520Z 0306/0412 17015G25KT P6SM FEW250 FM030800 17017KT P6SM OVC015 FM031800 18015G25KT P6SM SCT060 FM040200 16014KT 6SM -SHRA VCTS BKN060CB FM040600 17017KT P6SM VCSH BKN018
|
KDAL 13nm NE | 030520Z 0306/0406 16015KT P6SM FEW250 FM030800 17017KT P6SM OVC015 FM031800 18015G25KT P6SM SCT060 FM040200 16014KT 6SM -SHRA VCTS BKN060CB
|
KFTW 18nm NW | 030520Z 0306/0406 16017KT P6SM FEW250 FM030800 17017KT P6SM OVC015 FM031800 18015G25KT P6SM SCT060 FM040200 16014KT 6SM -SHRA VCTS BKN060CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|