FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | MRJ |
| Lat/Long: | 42-53-12.7680N 090-14-11.9970W 42-53.212800N 090-14.199950W 42.8868800,-90.2366658 (estimated) |
| Elevation: | 1170.7 ft. / 356.8 m (surveyed) |
| Variation: | 00W (2000) |
| From city: | 3 miles NW of MINERAL POINT, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 53565 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MRJ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-1600, ALL SAT-SUN ON CALL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | MIRL RWY 11/29 PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST AND ACTVT PAPI RWY 04, 11, 22 & 29; MIRL RWY 04/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.525 (608-987-2157) |
| WX AWOS-3 at PVB (15 nm SW): | 120.575 (608-348-3637) |
| WX ASOS at LNR (20 nm N): | 119.425 (608-583-2576) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 133.95/281.4 (DUBUQUE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DBQr032/35.8 | | DUBUQUE VORTAC | | 115.80 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL 24 HR SELF SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 5001 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 42-53.425132N | | 42-53.133677N |
| Longitude: | 090-14.926112W | | 090-13.879382W |
| Elevation: | 1129.1 ft. | | 1163.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 111 magnetic, 111 true | | 291 magnetic, 291 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 4/22
| Dimensions: | 3600 x 60 ft. / 1097 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 42-52.893905N | | 42-53.346570N |
| Longitude: | 090-14.178320W | | 090-13.658295W |
| Elevation: | 1163.7 ft. | | 1170.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 040 magnetic, 040 true | | 220 magnetic, 220 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | IOWA COUNTY 222 N. IOWA STREET DODGEVILLE, WI 53533 Phone 608-987-9931 |
| Manager: | CODY WILLIAMS 3151 STATE RD 39 MINERAL POINT, WI 53565 Phone 608-553-7571 |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR NOISE ABATEMENT PREFERED NO WIND RY IS RY 29. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (205KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (225KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (59KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KPVB - Platteville Municipal Airport (15 nm SW)
KLNR - Tri-County Regional Airport (20 nm N)
93C - Richland Airport (24 nm N)
KOVS - Boscobel Airport (25 nm NW)
91C - Sauk/Prairie Airport (32 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in the Summer of 2002
Do you have a better or more recent aerial photo of Iowa County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 11:17 |
| Sunrise | | 06:46 | | 11:46 |
| Sunset | | 19:25 | | 00:25 |
| Evening civil twilight | | 19:53 | | 00:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 09:39:43 |
| Local (UTC-5) | 31-Mar-2026 04:39:43 |
|
| METAR |
KPVB 15nm SW | 310915Z AUTO 20009KT 7SM CLR 15/11 A2972 RMK AO1 T01470106
|
KLNR 20nm N | 310856Z AUTO 18004KT 10SM CLR 12/07 A2967 RMK AO2 SLP041 T01170067 53013
|
|
| TAF |
KDBQ 36nm SW | 310527Z 3106/0106 23010KT P6SM -RA BKN080 WS013/22040KT PROB30 3106/3110 3SM -TSRA BKN035CB FM311000 20012KT P6SM OVC060 WS013/22040KT FM311400 24012KT P6SM OVC060 FM311700 32014G22KT P6SM OVC035 FM312000 36014KT P6SM OVC035 PROB30 3120/3124 5SM -SHRA BR
|
KMSN 42nm E | 310532Z 3106/0106 33006KT P6SM SCT060 BKN100 WS020/24045KT TEMPO 3107/3110 4SM -TSRA BKN060CB FM311400 22007KT P6SM BKN025 FM311700 31009KT 4SM -SHRA BKN009 PROB30 3117/3120 2SM TSRA BR OVC005CB FM312000 34010G15KT P6SM BKN010 FM312200 36010G15KT P6SM SCT035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|