FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SOP |
| Lat/Long: | 35-14-14.7210N 079-23-20.5210W 35-14.245350N 079-23.342017W 35.2374225,-79.3890336 (estimated) |
| Elevation: | 459.3 ft. / 140.0 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2000) |
| From city: | 3 miles N of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28327 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SOP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 05; REIL RWY 23; HIRL RWY 05/23; TWY LGTS - CTAF. PAPI RWY 05 & 23 OPERS CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Airline operations: | CLSD TO UNSKED AIR CARRIER OPER WITH MORE THAN 30 PASSENGER SEATS; CALL AMGR 910-692-3212. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 127.575 (910-692-4287) |
| FAYETTEVILLE APPROACH: | 127.8 |
| FAYETTEVILLE DEPARTURE: | 127.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.0 |
| WX ASOS at HFF (13 nm SW): | 141.25 (910-396-7804) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SDZr085/9.8 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| FAYr305/29.4 | | FAYETTEVILLE VOR/DME | | 114.85 | | 04W |
| LIBr165/36.1 | | LIBERTY VORTAC | | 113.00 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6503 x 150 ft. / 1982 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 27 /F/A/X/T | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 162.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 35-13.874613N | | 35-14.616058N |
| Longitude: | 079-23.813713W | | 079-22.870243W |
| Elevation: | 459.3 ft. | | 433.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 046 true | | 234 magnetic, 226 true |
| Displaced threshold: | 600 ft. | | 400 ft. |
| Declared distances: | TORA:6502 TODA:6502 ASDA:6102 LDA:5502 | | TORA:6502 TODA:6502 ASDA:6102 LDA:5722 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 71 ft. trees, 1740 ft. from runway, 456 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear APCH RATIO 30:1 AT DSPLCD THR 72 FT TREES. | | 38 ft. trees, 987 ft. from runway, 185 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF MOORE P O BOX 905 CARTHAGE, NC 28327 Phone 910-692-3212 |
| Manager: | RICK CLOUTIER P.O. DRAWER 5809 PINEHURST, NC 28374 Phone 910-692-3212 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT. CTC AMGR 910-692-3212. |
| - | BIRD ACTVTY ON & INVOF ARPT APR-OCT. |
| - | 12 HR PPR FOR JET OPNS CONDUCTED 2300-0600, CTC AMGR 910-692-3212. |
| - | MAINT AVBL. |
| - | FLT TRNG AVBL. |
| - | FOR CD CTC FAYETTEVILLE APCH 910-484-8012. |
| - | FIXED WING AIRCRAFT OPERATIONS NOT AUTHORIZED FROM ANY GRASS/TURF SURFACE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 05 | |
download (233KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 05 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (269KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (235KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (64KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (214KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHFF - Mackall Army Airfield (13 nm SW)
5W4 - P K Airpark (16 nm SE)
KPOB - Pope Army Airfield (19 nm E)
43A - Montgomery County Airport (22 nm NW)
KFBG - Simmons Army Airfield (23 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken early February 2014
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Moore County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 06:27 | | 10:27 |
| Sunset | | 20:02 | | 00:02 |
| Evening civil twilight | | 20:29 | | 00:29 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 12:24:26 |
| Local (UTC-4) | 01-May-2026 08:24:26 |
|
| METAR |
| KSOP | 011156Z AUTO 06008KT 10SM OVC050 12/04 A3000 RMK AO2 SLP163 6//// 7//// T01220039 10144 20122 53004 PNO $
|
KHFF 14nm S | 011155Z AUTO 08006KT 10SM OVC049 14/04 A2995 RMK AO2 SLP144 70017 T01370040 10168 20133 53006 $
|
KPOB 19nm E | 011155Z AUTO 06007KT 10SM OVC050 13/04 A2998 RMK AO2 RAB12E26DZB26E28 SLP154 P0000 60000 70006 T01280040 10161 20126 53007 $
|
|
| TAF |
KPOB 19nm E | 010100Z 0101/0207 36006KT 9999 FEW050 BKN080 BKN250 QNH2982INS BECMG 0112/0113 VRB06KT 9999 BKN045 BKN080 BKN130 BKN200 620803 QNH2982INS TX21/0120Z TN11/0111Z LAST NO AMDS AFT 0102 NEXT 0117
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|