FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | VDF |
| Lat/Long: | 28-00-50.3540N 082-20-42.9330W 28-00.839233N 082-20.715550W 28.0139872,-82.3452592 (estimated) |
| Elevation: | 21.1 ft. / 6.4 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 6 miles E of TAMPA, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33610 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1957 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VDF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-2200, ALL SAT-SUN 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 23; REIL RWY 05, 18, 36; PAPI RWY 05, 23, 18, 36; MIRL RWY 05/23, 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 121.125 (813-630-0924) |
| TAMPA APPROACH: | 119.9 |
| TAMPA DEPARTURE: | 119.9 |
| DADES STAR: | 135.5 |
| MAATY STAR: | 118.8 |
| WX AWOS-3 at TPF (8 nm SW): | 118.925 (813-251-6824) |
| WX AWOS-3 at PCM (10 nm E): | 120.025 (813-764-8259) |
| WX ASOS at TPA (10 nm W): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX AWOS-3PT at ZPH (16 nm NE): | 118.975 (813-780-0031) |
| WX AWOS-3PT at LAL (17 nm E): | PHONE 863-834-2030 |
| WX ASOS at PIE (19 nm W): | 134.5 (727-502-6385) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LALr274/17.6 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| PIEr075/19.1 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr023/38.2 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /F/A/X/T | | Single wheel: | 34.5 | | Double wheel: | 63.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 28-00.727325N | | 28-01.336483N |
| Longitude: | 082-20.862127W | | 082-20.235100W |
| Elevation: | 19.2 ft. | | 21.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 046 magnetic, 042 true | | 226 magnetic, 222 true |
| Displaced threshold: | no | | 800 ft. |
| Declared distances: | TORA:4574 TODA:4574 ASDA:4956 LDA:4956 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:4200 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.02 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.10 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 43 ft. trees, 1955 ft. from runway, 245 ft. left of centerline, 40:1 slope to clear | | 17 ft. road, 310 ft. from runway, 500 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear RWY 23 APCH SLOPE 50:1 TO DTHR. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 3219 x 75 ft. / 981 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /F/B/X/T | | Single wheel: | 59.0 | | Double wheel: | 84.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 28-00.805620N | | 28-00.274385N |
| Longitude: | 082-20.973797W | | 082-20.975733W |
| Elevation: | 18.4 ft. | | 18.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 180 true | | 004 magnetic, 000 true |
| Declared distances: | TORA:3219 TODA:3219 ASDA:3219 LDA:3219 | | TORA:3219 TODA:3219 ASDA:3219 LDA:3219 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.80 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.40 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 23 ft. brush, 480 ft. from runway, 105 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear RWY 18 APRCH SLOPE 20:1 TO AER. | | 123 ft. pole, lighted, 2895 ft. from runway, 20 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HILLSBOROUGH COUNTY AVIATION AUTH PO BOX 22287 TAMPA, FL 33622 Phone 813-870-8711 |
| Manager: | BRETT W FAY, C.M. PO BOX 22287 TAMPA, FL 33622 Phone 813-870-8735 AIRPORT PHYSICAL ADDRESS: 6530 TAMPA EXECUTIVE AIRPORT RD, TAMPA, FL 33610 |
Additional Remarks
| - | GA TPC DEPARTING TPF SHOULD BE ADVISED THAT THERE IS MIL CLASS D ASP 0.6 MILES OFF THE DEP END OF RWY 22. GA TPC MUST EXER EXTREME CTN FOR MIL TPC IN THE PAT FOR RWY 5-23 AT MACDILL AFB. |
| - | 24 HR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 813-870-8770 EXT. 3. |
| - | AFTER HRS FUEL AND SVCS AVBL. JET SINGLE POINT FUELING AND LAV SVS AVBL. CTC FBO ON CALL ATTENDANT AT 813-695-6097. |
| - | CTC GENERAL AVIATION DEPT AT 813-870-8770. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT FOR RY 18. NO TURNS UNTIL OVER INTERSTATE. NO TURNS BLO 400 FT AGL. |
| - | WHEN DEPG RWY 05 BE ALERT FOR MALSR LGT FIXTURE LCTD 55 FT BYD RWY END & 9 FT ABV RWY END ELEV. |
| - | FOR CD CTC TAMPA APCH ON 119.9. |
| - | TREES 510 FT NW OF RWY 5/23 FULL LEN LCTD INSIDE TRSN SFC. |
| - | BE ADZD OF SEAPLANE FLT ACTIVITY 3NM SE OF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| MAATY FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (296KB) |
| MAATY FIVE (RNAV), CONT.2 | |
download (130KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 23 | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (124KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (408KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTPF - Peter O Knight Airport (8 nm SW)
KPCM - Plant City Airport (10 nm E)
KTPA - Tampa International Airport (10 nm W)
KMCF - MacDill Air Force Base (14 nm SW)
KZPH - Zephyrhills Municipal Airport (16 nm NE)
KLAL - Lakeland Linder International Airport (17 nm E)
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (19 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of PhotosFromTheAir.com
Photo taken 27-Feb-2012
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Tampa Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 12-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunrise | | 06:42 | | 10:42 |
| Sunset | | 20:09 | | 00:09 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 00:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 22:20:35 |
| Local (UTC-4) | 12-May-2026 18:20:35 |
|
| METAR |
| KVDF | 122155Z AUTO 02006KT 9SM FEW029 BKN090 BKN110 23/22 A2996 RMK AO2 RAB2122E2142 P0000 T02320216
|
KPCM 10nm E | 122155Z AUTO 01006KT 10SM SCT007 OVC035 23/22 A2998 RMK AO2 RAB2101E2110 P0000 T02320225 $
|
KTPA 10nm W | 122153Z 02007KT 9SM -RA SCT035 OVC150 23/21 A2997 RMK AO2 RAB28 SLP148 P0000 T02330211 $
|
KMCF 13nm SW | 122155Z AUTO 03009KT 10SM -DZ FEW025 24/21 A2995 RMK AO2 SLP145 P0009 T02390212
|
KZPH 16nm NE | 122155Z AUTO 04005KT 10SM OVC044 22/22 A2999 RMK A02 T02210215
|
KLAL 18nm E | 122050Z 31012KT 10SM BKN009 23/22 A2998 -RA BR
|
KPIE 19nm W | 122153Z 03012KT 4SM -RA BR SCT047 OVC070 23/22 A2996 RMK AO2 RAB10 SLP146 P0006 T02330222
|
|
| TAF |
KTPA 10nm W | 121738Z 1218/1324 24007KT P6SM VCSH BKN040 TEMPO 1218/1222 VRB15G25KT 4SM TSRA OVC025CB FM122200 04008KT P6SM VCSH BKN040 FM130300 09005KT P6SM BKN080 FM131700 25007KT P6SM SCT030 BKN250 FM132200 28009KT P6SM FEW030 FEW250
|
KMCF 13nm SW | 121710Z 1217/1323 15012KT 9999 SCT080 BKN150 QNH2992INS BECMG 1219/1220 20009KT 9000 -SHRA VCTS BKN050CB QNH2989INS TEMPO 1220/1224 VRB15G25KT 4800 TSRA SCT030 BKN040CB BECMG 1301/1302 07009KT 9000 -SHRA BKN025 QNH2994INS BECMG 1304/1305 VRB06KT 9999 NSW BKN025 QNH2987INS TEMPO 1309/1311 13006KT 9000 -SHRA BKN015 BECMG 1313/1314 25009KT 9999 BKN015 QNH2981INS TX32/1219Z TN22/1309Z
|
KLAL 18nm E | 121738Z 1218/1318 04006KT P6SM VCSH BKN050 TEMPO 1218/1222 VRB15G25KT 4SM TSRA OVC025CB FM122200 03006KT P6SM VCSH BKN045 FM130000 06005KT P6SM VCSH BKN040 FM130300 06005KT P6SM BKN040 FM131700 25005KT P6SM BKN100
|
KPIE 19nm W | 121738Z 1218/1318 27006KT P6SM VCSH SCT040 BKN100 TEMPO 1218/1220 VRB15G25KT 4SM TSRA OVC025CB FM122000 29008KT P6SM VCSH SCT030 BKN100 FM122200 03009KT P6SM VCSH SCT030 BKN100 FM130500 11006KT P6SM BKN060 FM131700 26008KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|