FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | N14 |
| Lat/Long: | 39-56-03.4000N 074-48-26.0000W 39-56.056667N 074-48.433333W 39.9342778,-74.8072222 (estimated) |
| Elevation: | 49.3 ft. / 15.0 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2000) |
| From city: | 1 mile SW of LUMBERTON, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08055 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1984 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MIV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT 0700-2100, NOV-MAR 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL, PAPI, REIL AND TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| MC GUIRE APPROACH: | 126.475 |
| MC GUIRE DEPARTURE: | 126.475 |
| WX ASOS at VAY (1.8 nm W): | 119.325 (609-267-1176) |
| WX ASOS at PNE (13 nm NW): | PHONE 215-897-9068 |
| WX AWOS-AV at N81 (16 nm S): | 122.7 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GXUr257/10.7 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
| CYNr302/18.7 | | COYLE VORTAC | | 113.40 | | 10W |
| ARDr176/19.7 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| RBVr232/21.5 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| VCNr027/24.9 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
| OODr062/29.0 | | WOODSTOWN VORTAC | | 112.80 | | 10W |
| ACYr350/30.6 | | ATLANTIC CITY VORTAC | | 117.15 | | 10W |
| COLr244/37.4 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| PTWr126/38.6 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| SBJr194/39.0 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| MXEr098/39.7 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| DQOr077/39.9 | | DUPONT VORTAC | | 114.00 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| LAKEHURST | | 264/22.7 | | 396 | | 11W | | NEL | -. . .-.. |
| RAINBOW | | 037/34.5 | | 363 | | 11W | | RNB | .-. -. -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 3496 x 75 ft. / 1066 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 39-55.769555N | | 39-56.344903N |
| Longitude: | 074-48.417490W | | 074-48.447527W |
| Elevation: | 35.0 ft. | | 49.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 011 magnetic, 358 true | | 191 magnetic, 178 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.20 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes REILS INOP. | | yes REILS INOP. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 89 ft. trees, 262 ft. from runway, 169 ft. right of centerline TREE, +42 FT HIGH, 43 FT FM THLD, 102 FT R. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | CAVE HOLDINGS-FLYING W, LLC 60 FOSTERTOWN RD MEDFORD, NJ 08055 Phone 609-261-7880 |
| Manager: | MINDY KIMBALL 60 FOSTERTOWN RD MEDFORD, NJ 08055 Phone 609-267-7673 |
Additional Remarks
| - | EAST-WEST RAVINE CROSSES EXTD CNTRLN RWY 01, 100 FT FM THLD. |
| - | DEEP RETENTION POND 23 FT WEST OF PARALLEL TWY CNTRLN, NORTH OF OPS BLDG. |
| - | FOR CD CTC MC GUIRE APCH AT 609-754-2767. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| WAALK TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (287KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (176KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (240KB) |
| VOR-A | |
download (193KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVAY - South Jersey Regional Airport (2 nm W)
KWRI - McGuire Field (Joint Base Mc Guire Dix Lakehurst) Airport (11 nm NE)
19N - Pine Valley Airport (11 nm SW)
KPNE - Northeast Philadelphia Airport (13 nm NW)
N81 - Hammonton Municipal Airport (16 nm S)
17N - Cross Keys Airport (17 nm SW)
N87 - Trenton-Robbinsville Airport (19 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 19-Jan-2013
looking northeast from 3,000' AGL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Flying W Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:06 | | 09:06 |
| Sunrise | | 05:37 | | 09:37 |
| Sunset | | 20:15 | | 00:15 |
| Evening civil twilight | | 20:47 | | 00:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 08:00:32 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 04:00:32 |
|
| METAR |
| KVAY | ASOS 119.325 609-267-1176
250754Z AUTO 00000KT 5SM BR OVC005 13/13 A3011 RMK AO2 SLP195 T01330133 $
|
KWRI 11nm NE | 250705Z AUTO 00000KT 5SM BR OVC002 14/13 A3011 RMK AO2 SLP196 $
|
KPNE 13nm NW | 250754Z AUTO 00000KT 3SM BR OVC003 14/14 A3012 RMK AO2 SLP198 T01440139 TSNO $
|
|
| TAF |
KWRI 11nm NE | 250340Z 2503/2608 VRB03KT 3200 BR OVC002 QNH3018INS BECMG 2510/2511 20008KT 4800 -RA BR BKN004 OVC010 QNH3008INS BECMG 2515/2516 24007KT 6000 -SHRA BR BKN005 OVC015 QNH3008INS BECMG 2520/2521 VRB03KT 9999 NSW BKN010 OVC020 QNH3005INS TX23/2522Z TN13/2506Z
|
KPNE 13nm NW | 250528Z 2506/2606 VRB03KT 1SM BR OVC003 FM251000 VRB03KT 1SM BR OVC003 PROB30 2510/2514 2SM SHRA OVC005 FM251400 28005KT 3SM BR OVC005 FM251800 30006KT P6SM OVC008 FM252300 VRB03KT P6SM OVC015 FM260300 VRB02KT P6SM OVC040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|