FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ORE |
| Lat/Long: | 42-34-11.9890N 072-17-18.5940W 42-34.199817N 072-17.309900W 42.5699969,-72.2884983 (estimated) |
| Elevation: | 555.6 ft. / 169.3 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (2005) |
| From city: | 1 mile SE of ORANGE, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01364 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ORE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTVT MIRL RWYS 01/19 & 14/32 - CTAF. PAPI RWY 01 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 135.675 (978-544-6774) |
| WX ASOS at AFN (19 nm NE): | 135.875 (603-532-6195) |
| WX AWOS-3PT at EEN (20 nm N): | 119.025 (603-358-6424) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 123.75/338.2 (GARDNER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GDMr292/10.3 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| BAFr052/31.0 | | BARNES VORTAC | | 113.00 | | 14W |
| CTRr073/33.7 | | CHESTER VOR/DME | | 115.10 | | 13W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL FUEL SELF-SVC AVBL 24 HRS. AFT HRS EMERG/FUEL PHONE CTC AMGR. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 83.0 | | Double wheel: | 144.0 | | Double tandem: | 258.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 42-33.673897N | | 42-34.497365N |
| Longitude: | 072-17.417955W | | 072-17.406407W |
| Elevation: | 555.6 ft. | | 534.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 016 magnetic, 001 true | | 196 magnetic, 181 true |
| Displaced threshold: | no | | 1301 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.40 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 1200 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | 30 ft. trees, 800 ft. from runway, 135 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4800 x 75 ft. / 1463 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 77.0 | | Double wheel: | 123.0 | | Double tandem: | 208.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-34.557135N | | 42-34.080433N |
| Longitude: | 072-17.629715W | | 072-16.776947W |
| Elevation: | 533.3 ft. | | 551.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 127 true | | 322 magnetic, 307 true |
| Displaced threshold: | no | | 1290 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. trees, 700 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 20 ft. trees, 900 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF ORANGE 6 PROSPECT ST ORANGE, MA 01364 Phone 978-544-1100 |
| Manager: | ADAM KLUMPP 80 AIRPORT ST ORANGE, MA 01364 Phone 602-290-9035 |
Additional Remarks
| A39-01/19 | PCR VALUE: 290/F/A/X/T |
| A39-14/32 | PCR VALUE: 290/F/B/X/T |
| - | PAJA WI 2 NM OF AIRFIELD, SFC TO 14500 FT MSL, 7 DAYS A WEEK, SR-SS, APR 1-NOV 30. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | AFT HRS EMERG/FUEL PHONE CTC AMGR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (311KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (199KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (129KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
0B5 - Turners Falls Airport (10 nm W)
KGDM - Gardner Municipal Airport (12 nm E)
KAFN - Jaffrey Airfield Silver Ranch (19 nm NE)
KEEN - Dillant/Hopkins Airport (20 nm N)
7B2 - Northampton Airport (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Langford Davidson
Photo taken 05-Jun-2013
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Orange Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:43 | | 08:43 |
| Sunrise | | 05:17 | | 09:17 |
| Sunset | | 20:16 | | 00:16 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 00:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 16:07:24 |
| Local (UTC-4) | 29-May-2026 12:07:24 |
|
| METAR |
| KORE | 291552Z AUTO 31011KT 10SM BKN070 BKN090 21/04 A2986 RMK AO2 SLP112 T02060039
|
KAFN 19nm NE | 291552Z AUTO VRB03KT 10SM BKN070 OVC090 18/03 A2987 RMK AO2 SLP118 T01830033
|
KEEN 19nm N | 291556Z AUTO 36010KT 10SM BKN075 OVC090 19/05 A2985 RMK AO2 SLP110 T01890050
|
|
| TAF |
KCEF 24nm SW | 291200Z 2912/3018 32009KT 9999 SCT150 QNH2987INS BECMG 2913/2914 32010G18KT 9999 SCT060 BKN120 QNH2967INS TEMPO 2914/2922 31015G23KT BKN060 510006 BECMG 2923/2924 26012G20KT 9000 -SHRA BKN040 OVC080 QNH2958INS BECMG 3005/3006 33015G25KT 9999 NSW BKN035 OVC050 520006 QNH2962INS BECMG 3010/3011 36020G30KT 9999 OVC035 520006 QNH2969INS TEMPO 3011/3018 36025G40KT 6000 -RA BR BKN020 OVC035 530006 TX23/2919Z TN07/3010Z
|
KORH 26nm SE | 291120Z 2912/3012 31011G21KT P6SM SCT050 FM292100 27012KT P6SM VCSH BKN050 TEMPO 2922/3002 -SHRA FM300500 29009KT P6SM BKN050 FM301000 34016G28KT 6SM -RA BR BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|