FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PIE |
| Lat/Long: | 27-54-31.0810N 082-41-11.4360W 27-54.518017N 082-41.190600W 27.9086336,-82.6865100 (estimated) |
| Elevation: | 10.7 ft. / 3.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 8 miles N of ST PETERSBURG-CLEARWATER, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33762 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 18; TDZ RWY 18; CNTLN RWY 18/36; MIRL RWY 04/22; HIRL RWY 18/36; TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index C |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 118.3 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 134.5 |
| WX ASOS: | 134.5 (727-502-6385) |
| ST. PETERSBURG-CLEARWATER GROUND: | 121.9 348.6 [0600-2300] |
| ST. PETERSBURG-CLEARWATER TOWER: | 118.3 257.8 128.4 [0600-2300] |
| TAMPA APPROACH: | 125.3 |
| TAMPA DEPARTURE: | 125.3 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.6 350.2 |
| BANGZ STAR: | 118.8 |
| BAYPO DP: | 125.3 |
| BLFRG STAR: | 119.65 |
| DADES STAR: | 135.5 |
| ENDED DP: | 125.3 |
| LLRGO DP: | 125.3 |
| RAYZZ STAR: | 118.8 |
| WX AWOS-3P at CLW (6 nm NW): | 119.225 (727-462-6383) |
| WX ASOS at TPA (9 nm NE): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX ASOS at SPG (9 nm S): | 118.875 (727-821-4334) |
| WX AWOS-3 at TPF (13 nm E): | 118.925 (813-251-6824) |
| WX AWOS-3 at VDF (19 nm E): | 121.125 (813-630-0924) |
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIE at field | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr353/30.8 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| LALr262/36.0 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 175/5.3 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100 JET-A JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 9730 x 150 ft. / 2966 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 218.0 | | Double tandem: | 413.0 | | Dual double tandem: | 866.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-55.404895N | | 27-53.817560N |
| Longitude: | 082-41.442302W | | 082-41.169197W |
| Elevation: | 6.6 ft. | | 9.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 176 magnetic, 171 true | | 356 magnetic, 351 true |
| Displaced threshold: | no | | 930 ft. |
| Declared distances: | TORA:9730 TODA:9730 ASDA:9180 LDA:9180 | | TORA:9730 TODA:9730 ASDA:9650 LDA:8720 |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, midfield, rollout | | touchdown, midfield, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Centerline lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, lighted | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | 9 ft. brush, 665 ft. from runway, 280 ft. right of centerline | | 30 ft. tree, 450 ft. from runway, 425 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear 6 FT FENCE 200 FT BFR AER 483 FT R OF CNTRLN. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 6000 x 150 ft. / 1829 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 91.0 | | Double wheel: | 153.0 | | Double tandem: | 252.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 27-53.986070N | | 27-54.747608N |
| Longitude: | 082-41.360047W | | 082-40.647690W |
| Elevation: | 10.7 ft. | | 5.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 040 true | | 225 magnetic, 220 true |
| Declared distances: | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:6000 | | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:6000 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 1135 ft. from runway, 10 ft. left of centerline, 29:1 slope to clear | | 8 ft. road, 270 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear APCH RATIO 34:1 TO THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF PINELLAS ST. PETE-CLEARWATER INTERNATIONAL, 14700 TERMINAL BLVD. SUITE 221 CLEARWATER, FL 33762 Phone 727-453-7800 |
| Manager: | MARK SPRAGUE ST PETE-CLEARWATER INTERNATIONAL CLEARWATER, FL 33762 Phone 727-453-7800 |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 490/F/A/X/T |
| A39-04/22 | PCR VALUE: 360/F/B/X/T |
| - | BANNER TOWING NA. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528. |
| - | PPR RQRD FOR ALL TRANS ACFT REQUESTING TO PRK ON CLEARWATER USAR MIL RAMP/APRON. MUST CTC CLEARWATER ARMY SUPPORT FAC OPS AT (910)-771-3046 OR ASF MACDILL AT (813)-828-3183/3180 UP TO 7 DAYS BFR ARR. MIN NOTICE IS 24 HOURS BFR ARR. 1000Z-0300Z M-TH OR FRI 1000Z-1830Z EXCLUDING HOLIDAYS & WEEKENDS. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA 5 MI N EXTDG 1 MI E & W OF LOC SB TO SHORELINE. |
| - | MILITARY: CONTRACT AVOIL O-128 AVBL. |
| - | TBJT LNDG RWY 18 & DEP RWY 36 USE PUBLD NOISE ABATEMENT PROC. |
| - | LGTS ON HWY N OF ARPT MAY BE MISTAKEN FOR RWY LGTS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BANGZ TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (424KB) |
| BLFRG THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (302KB) |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 18 | |
download (342KB) |
| ILS OR LOC RWY 36 | |
download (305KB) |
| ILS RWY 18 (SA CAT I - II) | |
download (276KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (263KB) |
| VOR RWY 04 | |
download (242KB) |
| VOR RWY 36 | |
download (217KB) |
| VOR-B | |
download (188KB) |
| NORTH BAY VISUAL RWY 18 | |
download (200KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (147KB) |
Departure Procedures |
| BAYPO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (337KB) |
| ENDED TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (287KB) |
| LLRGO ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (308KB) |
| ST PETE ONE | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (287KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCLW - Clearwater Executive Airport (6 nm NW)
KTPA - Tampa International Airport (9 nm NE)
KSPG - Albert Whitted Airport (9 nm S)
KMCF - MacDill Air Force Base (9 nm E)
KTPF - Peter O Knight Airport (13 nm E)
KVDF - Tampa Executive Airport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 28-Sep-2012
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of St Pete-Clearwater International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:43 | | 00:43 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 11:03:39 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 07:03:39 |
|
| METAR |
| KPIE | 241053Z 12005KT 10SM CLR 24/23 A3006 RMK AO2 SLP180 T02440233
|
KCLW 6nm NW | 241055Z AUTO 00000KT 23/22 A3006 RMK AO2
|
KTPA 9nm NE | 241053Z 10SM FEW120 BKN200 24/22 A3007 RMK AO2 SLP182 T02390222 $
|
KSPG 9nm S | 232353Z 24007KT 10SM SCT065 29/24 A3000
|
KMCF 10nm E | 240955Z 10007KT 10SM CLR 24/22 A3006 RMK SLP182 T02420222
|
KTPF 13nm E | 241055Z AUTO 10006KT 10SM CLR 24/23 A3006 RMK AO2 T02430234 $
|
KVDF 19nm E | 241055Z AUTO 00000KT 8SM CLR 21/21 A3007 RMK AO2 T02120212
|
|
| TAF |
| KPIE | 240538Z 2406/2506 VRB05KT 6SM -RA VCTS SCT029CB OVC050 TEMPO 2406/2408 2SM TSRA BKN029CB FM240800 12006KT P6SM FEW020 BKN100 FM241200 13009KT P6SM FEW030 SCT250 FM242100 24009KT P6SM VCTS SCT040CB BKN250 TEMPO 2422/2502 VRB15G25KT 2SM +TSRA BKN020CB
|
KTPA 9nm NE | 240857Z 2409/2512 VRB03KT P6SM FEW050 SCT250 FM241200 14008KT P6SM FEW030 SCT250 FM241800 19008KT P6SM SCT040 BKN250 FM242100 25007KT P6SM VCTS SCT040CB BKN250 TEMPO 2422/2502 VRB15G25KT 2SM +TSRA BKN025CB
|
KMCF 10nm E | 232222Z 2322/2423 21010G15KT 9999 SCT100 BKN150 QNH2997INS TEMPO 2323/2403 VRB15G25KT 6000 -TSRA OVC030CB BECMG 2404/2405 10009KT 4800 SHRA BKN020 OVC030 QNH3008INS BECMG 2407/2408 11006KT 9999 NSW BKN030 OVC050 QNH3003INS BECMG 2420/2421 20009KT 6000 -SHRA VCTS BKN040CB QNH3002INS BECMG 2422/2423 VRB15G25KT 4800 TSRA OVC050CB QNH3005INS TX32/2322Z TN24/2406Z LAST NO AMDS AFT 2322 NEXT 2411
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|