FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | PMZ |
| Lat/Long: | 35-48-38.8090N 076-45-30.1320W 35-48.646817N 076-45.502200W 35.8107803,-76.7583700 (estimated) |
| Elevation: | 36.3 ft. / 11.1 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2000) |
| From city: | 2 miles S of PLYMOUTH, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 27962 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1978 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RDU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 FOR SVC AFTER HRS CALL 252-793-9801. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 03 & 21; PAPI RWY 03 & 21; MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| CHERRY POINT APPROACH: | 119.35 |
| CHERRY POINT DEPARTURE: | 119.35 |
| WX AWOS-3 at EDE (16 nm NE): | 118.275 (252-482-0757) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ECGr234/39.0 | | ELIZABETH CITY VOR/DME | | 115.75 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CHOCOWINITY | | 051/24.8 | | 388 | | 08W | | RNW | .-. -. .-- |
| ALWOOD | | 087/30.5 | | 230 | | 09W | | AQE | .- --.- . |
| WOODVILLE | | 229/35.1 | | 254 | | 10W | | LLW | .-.. .-.. .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:24 HR SS FUELING WITH CC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5500 x 75 ft. / 1676 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 35-48.214307N | | 35-49.079320N |
| Longitude: | 076-45.668500W | | 076-45.335860W |
| Elevation: | 36.3 ft. | | 34.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 027 magnetic, 017 true | | 207 magnetic, 197 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 43 ft. trees, 514 ft. from runway, 256 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear | | 32 ft. trees, 1257 ft. from runway, 26 ft. left of centerline, 33:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WASHINGTON COUNTY PO BOX 1007, 116 ADAMS STREET PLYMOUTH, NC 27962 Phone 252-793-5823 |
| Manager: | MARY MQSCATO 1069 AIRPORT RD. PLYMOUTH, NC 27962 Phone 252-793-9801 |
Additional Remarks
| - | CTN: ARPT LCTD 5 MI WEST OF MIL RSTRD AREA; HI PER MIL ACFT XNG ARPT BLW 3000 FT MSL ENRT TO RSTRD AREA - XNGS ARE UNANNCD. |
| - | DEER ACT ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (141KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEDE - Northeastern Regional Airport (16 nm NE)
KOCW - Washington-Warren Airport (20 nm SW)
KMCZ - Martin County Airport (21 nm W)
KPGV - Pitt-Greenville Airport (32 nm W)
KASJ - Tri-County Airport at Henry Joyner Field (35 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Plymouth Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunrise | | 06:15 | | 10:15 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 00:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-May-2026 11:19:15 |
| Local (UTC-4) | 02-May-2026 07:19:15 |
|
| METAR |
KEDE 15nm NE | 021055Z AUTO 00000KT 10SM RA SCT035 SCT070 OVC090 13/11 A2990 RMK AO2 P0001 T01300112
|
KOCW 20nm SW | 021050Z AUTO 00000KT 10SM RA SCT030 BKN050 OVC070 12/11 A2990 RMK AO2 P0005 T01200109
|
KMCZ 21nm W | 021055Z AUTO 34005KT 10SM SCT070 OVC090 12/11 A2990 RMK AO2 T01230114
|
|
| TAF |
KPGV 33nm W | 020534Z 0206/0306 VRB04KT P6SM VCSH SCT025 OVC050 FM021300 36006KT 5SM -SHRA OVC025 FM021400 01008KT 3SM SHRA OVC015 FM021600 01009G16KT 3SM SHRA OVC008 FM022100 36009KT 5SM -SHRA BKN009 OVC015 FM030000 35006KT P6SM VCSH OVC040 AMD LTD TO CLD VIS AND WIND
|
KECG 39nm NE | 020559Z 0206/0306 VRB04KT P6SM SCT040 TEMPO 0206/0207 BKN025 FM021100 36006KT 6SM -RA OVC040 FM021300 01010KT 5SM -RA BR OVC025 FM021600 01012G20KT 4SM -RA BR OVC015 FM022000 01011G17KT 6SM -RA OVC020 FM030000 34008KT P6SM BKN040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|